{/syntax}
1715
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1715 lidí, buďte další
15.02.2022

Varování pro prodávající na bazarech

Na českých inzertních serverech se v poslední době pohybuje větší množství podvodníků, kteří se vydávají za zájemce o koupi zboží. Na prodejce zkouší různé fígle, které je mohou snadno připravit o peníze a zkazit tak radost z výhodného prodeje.

Útočníci se zajímají především o koupi dražšího zboží a nemají problém klást ke zboží relevantní dotazy. Mezi jejich společné znaky patří většinou pomoc s odesláním zboží a pokud nejste dostatečně pozorní, rychle z Vás vylákají a následně zneužijí údaje o Vaší platební kartě. S jakými triky se můžete nejčastěji setkat?

 

Zajištění zaslání přes Českou poštu

Podvodníci často sází na to, že především rozměrnější zboží se hůře odesílá a nabízejí, že prostřednictvím služby České pošty vše pohodlně zařídí. Stačí pouze kliknout. Zde by pozornému uživateli nemělo uniknout, že odkaz nevede na oficiální stránky České pošty, ale podvodný web. Varováním by mělo být též to, že zpráva je odeslána ze zahraničního čísla. Pozor, podvodníci však využívají též česká telefonní čísla, která mohou mít doplněna o věrohodnou fotku (např. při prodeji kočárku profilovkou s malým dítětem).

Odeslání přes Zásilkovnu

Vedle České pošty se podvodníci snaží své oběti nachytat též na Zásilkovnu, která je mezi prodávajícími velmi populární. Scénář podvodu, který zkoušeli mj. i na člena představenstva ČSOB, je však velmi podobný. Opět nabízí zprostředkování zaslání zboží. Používají (resp. zneužívají) reálná loga, avšak vedle podezřelé adresy zmiňují neexistující službu Zásilkovna kurýr.

Především na Sbazar.cz pak podvodníci zmiňují služby jako Sbazar kurýr či Sbazar Pay, které tato společnost neposkytuje a na svých stránkách před nimi sama varuje.

 

Jak nenaletět?

Snažte se potlačit prvotní radost nad výhodným prodejem a držte se českého přísloví „důvěřuj, ale prověřuj“. Určitě zpozorněte, pokud Vám prodávající začne nabízet zajištění dopravy a zejména tehdy, když dostanete informaci o zaplacení a odkaz, na který stačí už jen kliknout a vše je zařízeno.

Pokud si nejste jisti (především u českých čísel a věrohodných zájemců), zkuste si kupujícího ještě před tím, než si „plácnete“, ověřit např. pomocí služby „Podvodníci na bazarech“.

S ohledem na soukromí (zejm. při prodeji některých typů oblečení) zvažte, zda chcete opravdu u inzerátu zveřejňovat své telefonní číslo. Ztížit identifikaci (zejm. odstraněním SPZ a zamaskováním místa pořízení fotografie) se rozhodně vyplatí i při prodeji automobilů. Pro tipaře dnes bazary a sociální sítě představují hlavní zdroj informací.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.