{/syntax}
472
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 472 lidí, buďte další
31.01.2023

Při prodeji na bazarových serverech buďte obezřetní!

Prodáváte zboží na různých bazarových portálech? Používáte Bazoš, Vinted nebo sociální sítě, abyste se zbavili starého oblečení nebo sportovního vybavení? V dnešním článku se zaměříme na možná rizika, se kterými se můžete setkat.

Představme si situaci, kdy prodáváte staré lyže, a ozve se vám zájemce, který by je chtěl koupit. Projeví zájem o Vámi prodávané lyže a pošle Vám odkaz na platební bránu, kam složí peníze, případně také může poslat odkaz na přepravní společnost, která kromě platby zajistí i přepravu zboží. Podvodníci často zneužívají jména velkých přepravních společností jako je GLS, DPD nebo Zásilkovna.

Pokud se Vám toto stane, ihned zpozorněte! Tyto odkazy jsou podvržené. Jedná se často o více či méně zdařilé falešné stránky přepravních společností nebo platebních bran. Nikdy na těchto stránkách nezadávejte žádné údaje o platební kartě nebo o vašem internetovém bankovnictví. Místo peněz za lyže, které jste prodávali, přijdete o peníze z vašeho účtu. Kupující, tedy pachatel získá přístup k penězům na vašem účtu a vy je nemůžete nijak ohlídat. Pokud už ale na takovýto odkaz kliknete a zadáte platební údaje o vaší kartě či k internetovému bankovnictví, ihned kontaktuje svoji banku a policii.

Dle informací od Policie ČR je toto nejčastější podvodné jednání, se kterým se nyní v prostředí internetových bazarů setkávají a denně řeší několik takovýchto případů.

Jak omezit riziko podvodu?

Dbejte pravidel příslušného bazarového portálu a vždy komunikujte pouze na jeho platformě a ne prostřednictvím odkazu, na který kliknete.  Pokud to bazarový portál neumožňuje, předávejte prodávajícímu pouze jediný údaj, který k zaplacení potřebuje, a to je číslo vašeho účtu a banku.

Při jakýchkoliv pochybnostech obchod okamžitě přerušte a vše ukončete.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.