{/syntax}
497
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 497 lidí, buďte další
30.10.2022

Pozor na sdílení hesel k placeným službám

Sledování filmů, starších dílů televizních pořadů ale též přístup k tzv. prémiovým článkům nebo spotřebitelským testům dnes většina provozovatelů zpoplatňuje. Minimálně část uživatelů je však zvyklá tyto přístupy sdílet, ať již v rámci rodiny nebo s kamarády a dalšími uživateli.

Jak ukázal průzkum společnosti ESET, uživatelé spolu s účty k Netflixu či dalším platformám často sdílí i svá soukromá hesla.

Podle průzkumu společnosti ESET necelých 15 % uživatelů používá stejná hesla i pro další streamovací platformy a téměř každý desátý uživatel pak "recykluje" hesla i pro své další on-line služby, jako jsou e-mailové účty, účty u různých e-shopů a podobně. Podle průzkumu Stem/Mark pro společnost Seznam.cz  je tento podíl ještě vyšší a stejné heslo při registracích na různých webech a platformách používá čtvrtina uživatelů. Další čtvrtina to dělá "pouze" někdy.

"Už jen tím, že sdílíme heslo s dalšími lidmi, výrazně zvyšujeme pravděpodobnost, že naše přístupové údaje někdo zneužije. Mohou to být přitom jak lidé z našeho blízkého okolí, tak samozřejmě útočníci, kteří mohou odcizená hesla prodat na černém trhu nebo použít k různým útokům. Rizikem je ale také takzvaný credential stuffing, kdy mohou zkusit prolomit naše další účty stejnou kombinací e-mailu a hesla,“ upozorňuje Vladimíra Žáčková, specialistka kybernetické bezpečnosti společnosti ESET.

Důležité je si zároveň uvědomit, že spolu s účtem často sdílíme i další osobní informace, jako je číslo karty nebo historie zhlédnutých filmů. Lidé, kteří mají přístup k našemu účtu, pak mohou bez našeho vědomí též např. obnovit předplatné na další období.

Sdílení přístupových údajů s dalšími lidmi, kteří s námi nežijí ve stejné domácnosti je zároveň často v rozporu s pravidly dané služby a např. již zmíněný populární Netflix zavádí opatření, která mají sdílení zabránit resp. jej zpoplatnit. 

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.