{/syntax}
2171
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2171 lidí, buďte další
27.04.2021

Nepřipravuje Vás předplatné o peníze?

Rozhodli jste se vyzkoušet internetovou televizi nebo placený přístup ke zpravodajskému serveru? Poradíme, jak nesklouznout do nechtěných pravidelných plateb, se kterými se dnes můžete setkat i u řady aplikací.

 

Pravidelné platby patří mezi nejúspěšnější způsoby, jak na uživatelích vydělat. Poplatek za časově omezené používání si oblíbili jak poskytovatelé obsahu jako jsou zpravodajské servery nebo video platformy (např. Netflix), tak tvůrci aplikací a softwaru. Stejně tak se s ním můžeme setkat u iCloudu, Google i Microsoftu. Zatímco objednání předplatného bývá snadné, jeho zrušení je často mnohem komplikovanější a když se jednotlivé platby nasčítají, může nás měsíční účet nemile překvapit. S jakými triky se můžete nejčastěji setkat a jak zbytečně nepřicházet o peníze?

 

Zkušební období automaticky přechází na placené

Mezi nejčastější způsoby, jak z Vás udělat platícího zákazníka patří možnost bezplatného vyzkoušení s tím, že následně je již služba zpoplatněna. Ať už se jedná o filmy na Voyo nebo články na iDnes.cz, hned na začátku je po Vás vyžadováno zadání čísla platební karty. Zároveň v uživatelských podmínkách souhlasíte s tím, že po bezplatném období či předplatném na zkoušku (např. za 1 Kč), se začne automaticky strhávat předem daná měsíční částka.

Seriózní platformy slibují zaslání e-mailu s upozorněním. V některých případech však zprávu snadno přehlédneme, v dalších skončí ve spamu a v některých např. vůbec nedorazí (v minulosti např. u Netflixu). Pokud si termín konce předplatného nezapamatujeme, případně nedáme do kalendáře, z účtu se nám již odchází první platba. U mobilních aplikací je automatické strhávání ještě snazší. Zvlášť, když máme v účtu (Google, App Store) zadáno číslo karty.

 

Problémy se zrušením předplatného

Zatímco registrace ke službě je poměrně snadná a v některých případech doslova „na jedno kliknutí“, zrušení už tak snadno jít nemusí. Provozovatelé se nás od něj snaží odradit např. hláškami o nevýhodách návratu do bezplatné verze. Příkladem, kdy vymanit se z placení měsíčních poplatků nemusí být vůbec snadné je např. zrušení rozšířeného místa v iCloudu. Pozor je třeba dát i na délku výpovědní lhůty.

 

Podvodné aplikace

Na principu pravidelných měsíčních plateb však nefungují pouze videoportály a zpravodajské servery, ale i celá řada aplikací. U některých z nich se přitom logické argumenty pro měsíční platbu hledají dost obtížně. Předplatného zneužívají i podvodníci. Nedávno se takto např. ukázalo, že na oficiálním tržišti App Store je hned několik aplikací, které nejenže nefungují, ale ještě strhávají peníze ne na měsíčním, ale týdenním principu. Některé z těchto aplikací přitom mají vysoké hodnocení (i více než 4,5*) a velký počet uživatelů. Jak na svém Twitteru upozornil Kosta Eleftheriou, který začal na tento typ podvodu upozorňovat, svoji roli v tom hraje i společnost Apple, která má z každé platby poměrně vysokou provizi.

Cílem dalších podvodných aplikací je infikovat náš mobil některým z počítačových virů.  Jak rychle dokážou tvůrci těchto aplikací reagovat na aktuální dění, ukázali autoři Flixonline, která poté, co Netflix zrušil možnost bezplatného předplatného, lákala na dvouměsíční vyzkoušení zdarma. Přestože aplikaci šlo stáhnout na oficiálním tržišti Google Play, obsahovala škodlivý malware.

 

Výhody předplatného

Měsíční poplatek nám však může nabídnout i výhody. Především u zpravodajských serverů či internetových televizí obvykle získáme verzi bez reklam. Jejich délka u filmů či seriálů může ve výsledku hravě dosáhnout i několika desítek minut. Při přepočítání naší hodinovou mzdou se v měsíčním součtu můžeme snadno dostat do situace, kdy se nám měsíční předplatné vyplatí. A to i bez zohlednění nákupu věcí, na které nás reklamy zlákají.

 

Pozor na celkovou sumu

Jedno české přísloví říká „halíře dělají talíře“. U předplatného toto přísloví platí dvojnásob. K jedné či dvěma měsíčním platbám v řádech desetikorun či několika málo stokorun se časem mohou přidat další. Ty pak v součtu mohou snadno dosáhnout několika tisíc. Alespoň občas se proto zkuste podívat na výpis z účtu, jednotlivé platby sečíst a zároveň se zamyslet nad tím, zda vám každá ze služeb nabízí za daný poplatek odpovídající protihodnotu. Cestou, jak snížit celkový účet, může být rovněž dočasné odhlášení z videoportálu (např. Netflixu), který si budete platit např. jen na jeden měsíc za půl roku, kdy zhlédnete všechny filmy i seriály.

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.