{/syntax}
2750
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2750 lidí, buďte další
19.08.2016

Phishing ‑ jak se vyhnout podvodníkům

Internetový podvodníci útočí a mají rozmanité zbraně. Buďte proto ve střehu a věnujte pozornost každému emailu, SMS nebo facebookové zprávě, která po vás chce důvěrné informace. Takzvaný phishing je velmi záludný a čím dál propracovanější podvodný způsob, jak z lidí vylákat přihlašovací hesla k internetového bankovnictví, webovým nebo facebookovým stránkám, kde dochází k finančním transakcím.

Nezapomínejte proto na zlaté pravidlo, na emaily z neznámých zdrojů vůbec nereagujte a jejich obsah případně nahlaste instituci, které se podvodný útok týká.  

Podvodný email nebo zprávu poznáte tak, že nejčastěji vyzývá například z důvodu nefunkčního systému k registraci do internetového bankovnictví a požaduje informace, které by po vás banka nikdy neměla chtít. Stránky, na které email odkazuje, bývají nejčastěji umístěny na nevěrohodných serverech, což poznáte podle adresního řádku ve vašem vyhledávači. Odkaz většinou nemá nic společného s institucí, za níž se podvodníci vydávají. 

Jak se bránit? 

1. Nejjednodušší je spoléhat na selský rozum. Pokud se vám ve vaší transakci cokoliv nezdá, ověřte si adresu, na kterou vás podvodníci odkazují, a email v žádném případě neotevírejte a neklikejte na žádný z odkazů. Někdy bohatě stačí zadat “divnou” adresu do vyhledávače a ten vám najde články a upozornění na podvodníky. Naopak ověřená adresa vlastní bezpečností certifikáty – prohlížeče je zpravidla potvrzují zeleným prvkem v políčku pro zadání adresy. 

2. Pokud se vám nezdá cokoliv při vašem přihlašování nebo funguje internetové bankovnictví nestandardně, okamžitě ho ukončete. Existuje totiž další podvodný trik, a tím je pharming, kdy se vás podvodníci “snaží” zmást a během této doby vás přesměrovat na podvodné stránky, aniž byste si toho všimli. 

3. Přihlašujte se na webové stránky, kde dochází k finančním transakcím pouze z bezpečných počítačů, ideálně z toho domácího, a pravidelně kontrolujte aktualizace antivirových programů. Mějte vždy aktuální i systém, prohlížeče a všechny záplaty.

A nezapomínejte, že ohrožení ztrátou důvěrných informací se netýká pouze internetového bankovnictví, ale také serverů PayPal, e-bay, platebních bran nebo Skype. 

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.