{/syntax}
2073
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2073 lidí, buďte další
28.01.2021

Nenechte svou doménu propadnout podvodníkům

Opuštěnou doménu koupil neznámý subjekt. Takto většinou začíná varování České obchodní inspekce před tzv. rizikovými e-shopy. Ty ve snaze vzbudit u svých obětí co největší důvěru často sahají po uvolněných českých doménách .cz. Jen v loňském roce se jednalo o více než 60 případů. Podobné číslo bylo zaznamenáno i předloni.

Cílem podvodníků je obsadit, pokud možno atraktivní a navštěvovanou doménu, kterou však její držitel již nepoužívá a na další období nezaplatil registrační poplatek. Na uvolněné doméně pak začnou nabízet obvykle zboží (velmi často opět obuv) nemající s původním obsahem ani názvem vůbec nic společného. Mezi zneužitými doménami jsou jak stránky firem, tak různých klubů, akcí ale i malých živnostníků. Na doméně StarkuvDum.cz místo hotelu a restaurace najdeme nabídku „výhodné“ obuvi, stejně jako na doméně EcoBydleni.cz. Na stránce JitkaCervenkova.cz, která v minulosti patřila jedné pražské kosmetičce, jste zase mohli najít prodej sportovního oblečení.

Ukázka rizikového e-shopu sídlícího na doméně www.starkuvdum.cz

Vedle podvodných e-shopů jsou však (zatím spíše ojediněle) uvolněné domény využívány i pro umístění dalšího značně rizikového obsahu. Příkladem může být značka dětských jogurtů Pan Bůůů, které přestala společnost Hollandia vyrábět. Na dříve navštěvované doméně, jenž je propagována i v některých reklamních materiálech určených dětem, se pak usídlila erotická seznamka pro gaye.

Mezi zneužitými doménami se v minulosti objevila i stránka dříve nezávislé hradecké Lékárny na proudu. Ta se poté, co se stala součástí sítě Dr. Max, rozhodla již nemít vlastní webové stránky. Uvolněnou doménu pak obsadili podvodníci nabízející nelegální prodej léků, před kterým varoval rovněž Státní úřad pro kontrolu léčiv.

V době, kdy se roční udržovací poplatek pohybuje u většiny domén kolem několika málo stokorun, je otázkou, zda se doménu nevyplatí držet i tehdy, pokud ji nepoužíváme. Zvláště u větších firem totiž škraloupy na dobrém jméně mohou způsobit mnohem větší škody. Pokud se přeci jen rozhodnete doménu pustit, ohlídejte si, abyste o ní již dále nedávali vědět. Ať již v různých internetových katalozích nebo třeba v „dobíhajících“ kampaních.

 

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.