{/syntax}
4737
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 4737 lidí, buďte další
06.04.2016

Na co si dát pozor při internetových platbách

Češi si nakupování na internetu velmi oblíbili. On-line pořizujeme elektroniku, oblečení, sportovní vybavení, dovolenou a v poslední době i potraviny. Nejen, že nám je nákup pohodlně dovezen až domů; většinou na něm i ušetříme. I přes momentální radost z ušetřených peněz a vychytávky, jež nám domů dorazí každou chvíli, bychom neměli zapomínat na bezpečnost on-line transakcí.

Způsobů, jak platit za zboží pořízené na internetu je několik. Kromě dobře známé platby na dobírku, můžete využít třeba ověřené společnosti (např. PayPal či PaySec), které platby zprostředkují a k obchodníkovi tak neputují žádná citlivá data, nýbrž jen naše finance. PayPal funguje tak, že si buď vytvoříte jakýsi fiktivní účet, kam pošlete vámi určenou sumu a z té pak platíte obchodníkům. Nebo si účet na PayPal provážete přímo s vaší platební kartou. Tak jako tak se obchodník nedostane k datům vaší karty a možnost zneužití se minimalizuje.

Ověřujte

V případě, že platíme kartou, je v první řadě zcela zásadní ověřit si věrohodnost prodejce. Seriózní e-shop poznáme podle péče věnované internetovým stránkám, recenzí nakupujících, jasně vyznačenými podmínkami a zárukami provázející online platbu. Než zadáte své údaje do platební brány, podívejte se, zda je skutečně certifikovaná – ve většině prohlížečů je ověření potvrzeno zeleným prvkem v řádku s internetovou adresou.

Opatrnost se vyplácí

Platba kartou obnáší opsání čísla karty, jména nositele, konec její platnosti a bezpečnostní trojmístný CVC či CVV kód ze zadní strany. V tomto okamžiku, kdy druhé straně odevzdáme požadované údaje, se karta stává zneužitelnou, neboť k platbě on-line není potřeba znalost PINu. Odborníci radí, že při častých internetových nákupech se vyplatí mít karty dvě a kartu určenou výhradně pro on-line nákupy, mít tzv. zamčenou v šuplíku. Víc a víc bank dnes nabízí další kartu k účtu zdarma, proč tedy takové možnosti nevyužít?

Bankovní instituce mají v portfoliu většinou jako doplňkový produkt pojištění proti zneužití karty, často doslova za pár korun. Než se spoléhat na pojištění, je ale určitě lepší věnovat pozornost prevenci. Samozřejmostí u drtivé většiny bank je individuální nastavení limitů pro různé typy plateb, které můžete obvykle snadno provést v internetovém bankovnictví. Nechte si proto limity pro online platby na nízké částce a zvyšte je jen v případě potřeby.

Není od věci se při výběru banky informovat, zda jsou internetové platby chráněné službou 3D Secure, zjednodušeně řečeno, zda platby potvrzujete ještě zadáním kódu, který vám přijde SMSkou.

Máte-li snad podezření, že údaje přeci jen někdo zneužil, raději kartu ihned blokujte. Ačkoliv se málokomu z nás chce platit poplatek za blokování karty či vystavení nové, následky zneužití by mohly být mnohem nákladnější.

Co je nejbezpečnější?

V článku jsme rozebrali celou řadu způsobů plateb, pojďme si tedy na závěr říci, které jsou nejbezpečnější a na co si dát případně pozor. Minimální riziko hrozí při platbách, kde nezadáváte CVV (resp. CVC) kód z vaší karty. Zneužití se tak vyhnete platbou na dobírku či převodem přímo na účet. Často ale potřebujeme provést platbu okamžitě, v tomto případě může být vhodným způsobem pro ochránění citlivých dat využití služeb jako PayPal či PaySec. Pokud budete platit kartou, pak určitě dodržte tato tři pravidla: používejte jen věrohodné e-shopy, ověřte certifikaci platební brány, nemějte limity pro on-line platby neustále nastavené na zbytečně vysokou úroveň.

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.