Mezi podvodnými e‑shopy vedou prodejci obuvi
Vlna pandemie COVID-19 a s ní související opatření způsobila v loňském roce masivní přesun zákazníků z kamenných prodejen na internet. Mnoho obchodů hlásí dvoj-, některé až trojciferný růst obratu. Podle Českého statistického úřadu vloni na jaře nakupovalo on-line o 15% více lidí, než rok předcházejí. Zájem o internetové nákupy nahrává nejen seriózním obchodům, ale bohužel i podvodníkům, jejichž stránky vypadají čím dál tím důvěryhodněji.
Česká obchodní inspekce v loňském roce varovala celkem před 358 rizikovými e-shopy, tj. téměř jedním denně! Analýza jednotlivých rizikových obchodů pak ukazuje, že zárukou bezpečného nákupu není ani umístění na české doméně .cz. V mnoha případech je tomu spíše opačně. Téměř 40% varování se totiž týkalo stránek s českou doménou, jejichž obsah vypadal na první pohled důvěryhodně.
Trendem mezi podvodníky se v loňském roce staly obchody s nabídkou obuvi světových výrobců jako je ECCO, VANS, KEEN nebo UGG, které sídlí na doménách jako je eccooutlet.cz, keenobuv.cz či uggsleva.cz.
To, že se jedná o rizikový obchod, lze často poznat podle chybějících kontaktních údajů, kdy pod záložkou „Kontakt“ je pouze formulář. Na stránkách zároveň nejsou obchodní podmínky a pokud jsou přítomny zásady zpracování osobních údajů, není v nich uvedeno, kdo je jejich zpracovatelem. V některých případech by po nás dalším varování měla být rovněž absence zámečku v řádku adresy upozorňující nejen na chybějící zabezpečení webu, ale i nemožnost nezávislého ověření jeho provozovatele.
Seznam rizikových e-shopů (nejen od ČOI) pravidelně přebírá např. společnost Seznam.cz, která uživatele varuje prostřednictvím doplňku k prohlížeči či antivirová firma ESET.