{/syntax}
13389
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 13389 lidí, buďte další
26.09.2017

Jak se bránit před podvody s SMS platbami

Možná se vám už někdy stalo, že se na vašem účtu za telefon objevila nějaká záhadná položka za platby třetím stranám, Premium SMS a podobně. Přitom se mohlo jednat klidně až o tisíce. SMS platby umožňují hlasování v soutěžích, nákup jízdenek na MHD a celou řadu dalších žádaných služeb, ale bohužel se s nimi dělají i podvody. Jak se před nimi ochránit?

Co jsou to platby prostřednictvím SMS

SMS platby využívají speciální druh zpráv – tzv. Premium SMS, jejichž cena je odlišná od těch běžných a je vám účtována i tehdy, máte-li ve svém tarifu neomezené SMS do všech sítí. Slouží totiž pro platby za služby třetím stranám, tj. za služby, které neposkytuje váš mobilní operátor – třeba jízdenky na MHD, parkovné, vyzváněcí melodie a podobně.

Že se jedná o Premium SMS, poznáte podle speciálního formátu telefonního čísla. Zprávu totiž odesíláte buď na pětimístné, či sedmimístné číslo, které má jedno z následujících předčíslí. Podle něj poznáte, o jaký druh služeb se jedná.

900 – multimediální obsah (loga, melodie, obrázky, hudba, video, e-booky)

901 – hlasování a soutěže

902 – platby za fyzické zboží a služby (parkovné, jízdenky, vstupné, regulační poplatky, nákupy zboží, slevové poukázky, přístup na Wi-Fi)

903 – aplikace, hry, sociální sítě a kredity do nich

906 – hlasování a soutěže

907 – platby za přístup k virtuálním účtům na internetu (VIP sekce webů, placený obsah, placené přístupy do rejstříků apod.)

908 – služby loterijního charakteru

909 – erotické služby

877 77 – dárcovské SMS

U sedmimístného čísla ve tvaru 90x AB yy poslední dvě čísla označují cenu Premium SMS včetně DPH. Tedy zpráva ve tvaru 900 12 99 vás přijde hned při odeslání na 99 Kč. U Premium SMS posílaných na pětimístné číslo je mechanismus trochu jiný. Po potvrzení objednávky SMS přijde zpráva z osmimístného telefonního čísla ve tvaru 90x AB yyy, kde poslední tři čísla značí cenu za SMS. Pokud tedy zašlete Premium SMS například na číslo 902 12 a přijde vám zpráva z čísla 902 12 600, bylo vám z účtu strženo 600 Kč.

Výjimku tvoří dárcovské SMS, jejichž prostřednictvím můžete přispět na neziskové projekty. Ty se odesílají vždy na číslo 877 77, kde je cena ve výši 30, 60 nebo 90 Kč obsažena až v textu SMS. Ten je vždy ve tvaru „DMS NÁZEVPROJEKTU 60“.

Nejčastější podvody s SMS platbami

Služby zpoplatněné prostřednictvím Premium SMS si jde objednat i prostřednictvím webového formuláře. Celou objednávku však vždy musíte potvrdit přes SMS. V posledních měsících se v ČR objevilo hned několik podvodníků, kteří právě tohoto mechanismu zneužívají, aby vás připravili o peníze.

„Řekni mi ten SMS kód.“ To je první podvod. Váš přítel na Facebooku si vás znovu přidá do přátel. Vy mu přátelství potvrdíte a vzápětí vám přijde zpráva, že potřebuje vaše telefonní číslo. Vy ho „svému příteli“ rádi dáte. V tu chvíli on provede objednávku Premium SMS služeb přes web a vám dorazí z pětimístného čísla začínajícího na 90x SMS s podivným kódem. Ten po vás „váš přítel“ bude chtít poslat. Pokud tak učiníte, dokončí objednávku SMS služeb a vám začnou chodit zpoplatněné zprávy. Přijít můžete i o tisíce. Proto nikdy nikomu nesdělujte žádné kódy, které vám dorazí přes SMS.

„Ihned si kup antivir, nebo…“ To je další podvod cílící na uživatele chytrých telefonů. Důmyslně vytvořená webová reklama vám bude psát, že váš telefon je zavirovaný a že hrozí, že přijdete o všechna svá data. Vy na ni celí vyděšení kliknete, čímž se dostanete na web podvodníka. Ten vám vnutí, abyste si zaplatili přes SMS „antivir“, který vám zaručeně pomůže telefon zachránit. Vodítkem pro vás může být právě to, že program bude chtít odeslat SMS na číslo ve tvaru 90x.

Za posledním typem podvodů bohužel stojí mobilní viry. Aniž byste sami cokoliv vědomě udělali, najednou vám začnou chodit SMS z osmimístného čísla začínajícího na 90x – třeba 909 12 099 a z kreditu či telefonního účtu se vám začnou strhávat peníze. V takovém případě je jistou záchranou od větších škod odeslání kódu „STOP ALL“ na příslušné pětimístné číslo, tj. v našem příkladu 909 12.

Jak zakázat SMS platby na své SIM kartě

Radikálnějším krokem je pak zablokování všech SMS plateb. To je možné u všech tří mobilních operátorů a je k dispozici jak pro předplacené karty, tak pro SIM karty s tarifem. Plošné zablokování všech Premium SMS je možné provést prostřednictvím internetové samoobsluhy, mobilní aplikace operátora, případně přes jeho infolinku. Vypnutí ani opětovná aktivace Premium SMS nejsou zpoplatněny. Bohužel se však vypínají vždy úplně všechny Premium SMS služby, tedy včetně možnosti zakoupit si přes telefon jízdenku či hlasovat v nějaké anketě, která k tomu využívá právě těchto služeb. U SIM karet dětí se vyplatí tento krok zvážit.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.