{/syntax}
4556
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 4556 lidí, buďte další
31.03.2016

Jak poznáte falešný e‑shop?

Obliba nakupování na internetu v Česku každým rokem roste. Bohužel kvůli tomu přibývá i podvodů a trestných činů, které jsou s nákupem v e-shopech spojeny. Místo toho, abyste při nákupu ušetřili čas i peníze, stane se, že přijdete o obojí. Na co si dát při nakupování v e-shopech pozor? Přinášíme pár jednoduchých tipů.

Recenze napoví

Pokud narazíte na internetový obchod, který má skvělé ceny, ale nikde na webu nevisí ani jedna recenze od spokojených zákazníků, je to trochu podezřelé. Samozřejmě je možné, že si daný e-shop někdo založil před dvěma dny, ale není to úplně pravděpodobné. Pokud vám recenzní vyhledávač najde málo, zkuste do něj ještě zadat jméno majitele daného internetového obchodu. Je totiž možné, že stejný majitel měl nebo má e-shopů víc a vy díky tomu najdete víc recenzí, které vám mohou o kvalitě obchodu leccos napovědět.

Najděte si kontaktní údaje

Zjednodušeně řečeno platí, že čím víc kontaktních údajů e-shop poskytuje, tím lépe. Pokud disponuje pouze nicneříkajícím formulářem, je lepší se mu vyhnout. Ideálně by měl mít zveřejněnou funkční e-mailovou adresu, funkční telefonní číslo a případně ještě adresu. Před nákupem zboží je dobré si ověřit, zda a za jak dlouho e-shop reaguje na vaše dotazy či připomínky.

Zjistěte si, jak fungují reklamace

Je možné zakoupené zboží snadno vrátit? A za jakých podmínek? To vše byste si měli na webu snadno najít. Pokud se vám to nedaří, zavolejte na kontaktní telefonní číslo či napište do e-shopu email. Zvlášť v případě nákupu dražšího zboží se opravdu vyplatí vědět, jak případná reklamace probíhá.

Pozor na platby předem

Pokud obchod vůbec neumožňuje platbu na dobírku nebo osobní odběr zboží, je na místě zpozornět. Může se totiž stát, že pošlete peníze podvodníkům na účet a svého zboží se nikdy nedočkáte. Podvodníci jsou ale rafinovaní a někdy vám možnost platit na dobírku nabídnou. Ovšem jen naoko. Po pár dnech vás totiž kontaktují s tím, že už mají jen posledních pár kusů zboží a že kvůli častému nevyzvednutí objednávek na poště, by vás chtěli požádat přece jen o platbu předem. Samozřejmě vám po zaplacení žádný balíček nepošlou.

Certifikáty mohou být falešné

Odborníci na internetovou bezpečnost upozorňují, že certifikáty Asociace pro elektronickou komerci, Heureka.cz či jiných podobných firem či asociací na webových stránkách e-shopu zdaleka nemusí nic znamenat. Mohou totiž být falešné. Pravost těchto certifikátů byste si z toho důvodu měli ověřit na domovských stránkách asociací.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.

    09.11.2021

    Varování před ruskými přítelkyněmi: skutečný příběh

    Varování před seznamováním s dívkami z východu není ničím novým. Obvykle se však dočteme, že podvodníky toužící po našich penězích poznáme velmi snadno. Např. podle oslovení přes Facebook, ověřením…