Jak používat mobilní telefon místo platební karty
Už několik měsíců mohou zákazníci hned několika českých bank využívat pro bezdotykové platby namísto platební karty či platební nálepky mobilní telefon. Má to ale některá omezení i určitá rizika. Výhody jsou nicméně nesporné – mobil nosí velká část z nás neustále při sobě.
Co je potřeba pro placení mobilem
Pro placení mobilním telefonem jsou potřeba celkem tři věci. První z nich je technologie NFC ve vašem mobilním telefonu. NFC (Near Field Communication) je technologie pro bezdrátovou komunikaci na velmi krátkou vzdálenost (do 4 cm), kterou mimo jiné využívají i bezdrátové platební terminály. V tuto chvíli jsou jí vybaveny zejména telefony nejvyšší a vyšší střední třídy. Zda váš telefon NFC podporuje, či nikoliv, najdete v jeho technické specifikaci.
Další nutnou podmínkou je podpora plateb mobilním telefonem na straně mobilní platformy. Ta je přítomna u platforem Android i iOS (Apple). Technologie Applu však v tuto chvíli není v Česku podporována. Během letošního roku se to ale změní. Platby mobilem jsou tak prozatím vyhrazeny jen pro uživatele telefonů vybavených NFC s operačním systémem Android 4.4 a vyšším. Ti si mohou nainstalovat aplikaci Google Pay, která je pro platby mobilem nezbytná. Výjimku tvoří zákazníci Air Bank, kde jsou platby mobilem řešeny přímo přes mobilní aplikaci této banky.
Poslední nutnou podmínkou je pak samozřejmě podpora na straně vaší banky. Opět platí, že ne všechny banky v tuto chvíli platby mobilem podporují. V listopadu loňského roku podporovaly placení mobilem MONETA Money Bank, mBank a J&T Banka. Záhy se přidala také Komerční banka. Letos přibyla Air Bank, která platby mobilem řeší mírně odlišně, a brzy se mají přidat i další. Ve vlastní aplikaci řeší platby mobilem i ČSOB (včetně Poštovní spořitelny).
Jak si aktivovat placení mobilem
Pokud máte telefon s NFC a využíváte služeb banky, která mobilní platby podporuje, postačí jen stáhnout si do svého mobilního telefonu příslušnou aplikaci, jež je zdarma. Pro většinu bank se jedná o aplikace Google Pay, pro Air Bank je to přímo aplikace pro mobilní bankovnictví a pro ČSOB a Poštovní spořitelnu aplikace NaNákupy.
Aktivace samotných mobilních plateb se pak liší podle konkrétní banky i aplikace, přes kterou platby probíhají. Obecně platí, že vaše banka je vám vždy připravena poskytnout pomoc i konkrétní návod. U bank využívajících Google Pay je potřeba zadat platební kartu po stisknutí velkého tlačítka „+“, kdy vás aplikace následně vyzve k autorizaci přidání i u vaší banky. Air Banknabízí snadnou aktivaci přímo v nastavení jednotlivých karet ve vašem mobilním bankovnictví. A ČSOB (Poštovní spořitelna) používá aktivaci mobilních plateb kombinací nastavení mobilní aplikace NaNákupy a vašeho internetového bankovnictví.
Důležité je, že v mobilním telefonu můžete mít uloženo i více platebních karet. V takovém případě si po přiložení mobilu k terminálu vyberete, z které karty chcete platbu provést.
Jak placení probíhá
Stejně jako u bezkontaktních platebních karet, i zde platí, že se liší platba u částek do 500 Kč a platba nad 500 Kč. U prvních plateb stačí „probudit“ telefon, tedy rozsvítit jeho displej, a přiložit ho k bezkontaktnímu terminálu. Protože je telefon často větší než platební terminál a NFC funguje pouze na vzdálenost 4 cm, je někdy obtížnější se trefit na terminál přímo tou částí telefonu, kde je umístěna NFC anténa. Většina mobilních telefonů ji má umístěnou přímo uprostřed svého těla na zadní straně přístroje.
U plateb nad 500 Kč je, stejně jako u platební karty, potřeba platbu nějakým způsobem autorizovat. U bank využívajících Google Pay je to odemknutím telefonu (např. otiskem prstu, PIN kódem, obrazcem, otiskem obličeje atd.). U Air Bank a ČSOB je potřeba zadat PIN, který jste si v mobilní aplikaci pro svoji kartu zvolili. V takovém případě přiložíte telefon k terminálu a telefon vás vyzve k zadání PIN / odemčení telefonu.
Jaká jsou rizika
S placení mobilním telefonem je spojeno jedno zásadní, ale naprosto pochopitelné riziko. Z telefonu se de facto stává bezkontaktní platební karta. Pokud vám někdo mobil ukradne nebo ho ztratíte, je to stejné, jako byste ztratili bezkontaktní platební kartu. Případný nálezce či zloděj tak může vesele a opakovaně provádět platby do 500 Kč, aniž by musel telefon odemknout. Nicméně pokud si budete NFC v telefonu vypínat, což je možné jednoduchou změnou nastavení, toto riziko se vás netýká. Bez odemčení telefonu totiž NFC nejde aktivovat. O to důležitější však je využívat zámek telefonu.
Dalším rizikem je samozřejmě to, že pokud by znal někdo heslo k vašemu telefonu, tak v případě bank využívajících Google Pay může provést i platby vyšších částek než 500 Kč. U Air Bank a ČSOB by musel znát navíc PIN, který jste si zvolili.
U plateb pod 500 Kč existuje, stejně jako u bezkontaktní platební karty, ochranný mechanismus, který při větším množství bezkontaktních plateb do 500 Kč probíhajících krátce po sobě si od vás vyžádá PIN (odemknutí telefonu) i u takto nízké platby.