1206
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1206 lidí, buďte další
02.05.2018

Jak na bezpečnější využívání internetového bankovnictví

Internetové bankovnictví českých bank patří k těm vůbec nejbezpečnějším. I přes velké množství zejména phishingových útoků, kterým české banky v minulosti čelily, se jim daří ochránit zákazníky před zpronevěrou peněz právě skrze internetové bankovnictví. Přinášíme vám několik tipů, jak mít své finance v ještě větším bezpečí.

Zadávejte adresu internetového bankovnictví napřímo

Prvotním pravidlem, které vás spolehlivě ochrání před phishingovými útoky, je zadávání URL adresy internetového bankovnictví vaší banky vždy napřímo, tedy nikdy kliknutím na nějaký odkaz, zejména ne na odkaz, který obdržíte e-mailem. V tom vám naprosto elegantně pomohou obyčejné záložky ve vašem webovém prohlížeči. Další možností je navštěvovat internetové bankovnictví přes odkaz na webových stránkách banky, jejž ovšem zadáte do prohlížeče přímo – tedy ve tvaru www.stranky-moji-banky.cz.

Pokud se vám cokoliv na přihlašovací stránce nezdá, volejte svoji banku

Kromě phishingu existuje i poměrně vzácný typ útoku zvaný pharming. Ten způsobí, že i když zadáte do prohlížeče správnou URL adresu, například www.stranky-moji-banky.cz, ocitnete se na podvržených webových stránkách, které se budou snažit vymámit z vás přihlašovací údaje včetně těch, jež obvykle nezadáváte. Jakmile tedy narazíte na stránkách internetového bankovnictví své banky na cokoliv podezřelého, pro jistotu ihned volejte linku pro zákazníky. Tam vám obratem sdělí, jestli se vzhled stránky v posledních dnech nějak upravoval, či nikoliv.

Používejte unikátní přihlašovací údaje

Velice důležité je využívat unikátní přihlašovací údaje, tedy zejména takové heslo, které nepoužíváte nikde jinde, ani v jiné bance, ani pro přihlášení do e-mailu, prostě nikde. Jak na silná hesla, která si budete pamatovat, se dozvíte v tomto našem článku.

Nepřihlašujte se k internetovému bankovnictví v přítomnosti cizích osob

Důležité bezpečnostní opatření je také to, abyste nezadávali své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví v přítomnosti cizích osob. Ty by totiž mohly snadno vaše přihlašovací údaje odkoukat a později využít. Byť bez potvrzujících SMS kódů se většinou dostanou pouze k pasivnímu přístupu k informacím o pohybech a zůstatcích na vašich bankovních účtech…

Nepřihlašujte se k internetovému bankovnictví z veřejných prostor, kde mohou být kamery

Velmi nebezpečné je přihlašovat se do internetového bankovnictví ve veřejných prostorách, kde mohou být instalovány kamery. Ze záznamu moderních digitálních kamer s vysokým rozlišením lze totiž mnohem snáze odkoukat, která tlačítka na klávesnici mačkáte a co máte zobrazeno na monitoru. Takže kavárny, restaurace, nádraží, obchodní domy či úřady nejsou určitě tím nejvhodnějším místem pro operace s internetovým bankovnictvím.

Nepřihlašujte se k internetovému bankovnictví z cizích počítačů a zařízení

Ještě větším bezpečnostním rizikem je přístup k účtům z cizích počítačů. Ty totiž mohou obsahovat tzv. keylogger – program zaznamenávající jednotlivé stisky kláves. Ten by velice snadno prozradil vaše přihlašovací údaje buď vlastníkovi daného počítače, pokud si tam keylogger sám nainstaloval, nebo nějakému anonymnímu útočníkovi, pokud došlo k infekci počítače bez vědomí jeho majitele kvůli nedostatečnému zabezpečení počítače, například při absenci antimalware nástrojů.

Pravidelně si měňte přihlašovací heslo

Ke zvýšení bezpečnosti vašeho internetového bankovnictví bezesporu přispěje i to, když budete pravidelně měnit své přihlašovací údaje, a to i dříve, než vás k tomu vyzve sama banka. Třeba u datových schránek, které slouží k autorizované komunikaci s úřady, byla zpočátku nastavena platnost hesla pouze tři měsíce. Pokud budete své heslo každé tři měsíce měnit za nové bezpečné, určitě tím nic nezkazíte.

Používejte zámek u telefonu pro SMS autorizace

Většina českých bank využívá k autorizaci veškerých odchozích plateb potvrzující SMS kód či nově také potvrzení v mobilní aplikaci. Mobilní telefon, který k tomuto účelu používáte, by však zcela jistě měl být řádně chráněn heslem, otiskem prstu či jiným bezpečným zámkem. Důvodů, proč zamykat mobilní telefon, je přitom mnohem víc.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…

  29.12.2020

  Víte, jak od ledna na drony?

  Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…