{/syntax}
2380
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2380 lidí, buďte další
02.05.2018

Jak na bezpečnější využívání internetového bankovnictví

Internetové bankovnictví českých bank patří k těm vůbec nejbezpečnějším. I přes velké množství zejména phishingových útoků, kterým české banky v minulosti čelily, se jim daří ochránit zákazníky před zpronevěrou peněz právě skrze internetové bankovnictví. Přinášíme vám několik tipů, jak mít své finance v ještě větším bezpečí.

Zadávejte adresu internetového bankovnictví napřímo

Prvotním pravidlem, které vás spolehlivě ochrání před phishingovými útoky, je zadávání URL adresy internetového bankovnictví vaší banky vždy napřímo, tedy nikdy kliknutím na nějaký odkaz, zejména ne na odkaz, který obdržíte e-mailem. V tom vám naprosto elegantně pomohou obyčejné záložky ve vašem webovém prohlížeči. Další možností je navštěvovat internetové bankovnictví přes odkaz na webových stránkách banky, jejž ovšem zadáte do prohlížeče přímo – tedy ve tvaru www.stranky-moji-banky.cz.

Pokud se vám cokoliv na přihlašovací stránce nezdá, volejte svoji banku

Kromě phishingu existuje i poměrně vzácný typ útoku zvaný pharming. Ten způsobí, že i když zadáte do prohlížeče správnou URL adresu, například www.stranky-moji-banky.cz, ocitnete se na podvržených webových stránkách, které se budou snažit vymámit z vás přihlašovací údaje včetně těch, jež obvykle nezadáváte. Jakmile tedy narazíte na stránkách internetového bankovnictví své banky na cokoliv podezřelého, pro jistotu ihned volejte linku pro zákazníky. Tam vám obratem sdělí, jestli se vzhled stránky v posledních dnech nějak upravoval, či nikoliv.

Používejte unikátní přihlašovací údaje

Velice důležité je využívat unikátní přihlašovací údaje, tedy zejména takové heslo, které nepoužíváte nikde jinde, ani v jiné bance, ani pro přihlášení do e-mailu, prostě nikde. Jak na silná hesla, která si budete pamatovat, se dozvíte v tomto našem článku.

Nepřihlašujte se k internetovému bankovnictví v přítomnosti cizích osob

Důležité bezpečnostní opatření je také to, abyste nezadávali své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví v přítomnosti cizích osob. Ty by totiž mohly snadno vaše přihlašovací údaje odkoukat a později využít. Byť bez potvrzujících SMS kódů se většinou dostanou pouze k pasivnímu přístupu k informacím o pohybech a zůstatcích na vašich bankovních účtech…

Nepřihlašujte se k internetovému bankovnictví z veřejných prostor, kde mohou být kamery

Velmi nebezpečné je přihlašovat se do internetového bankovnictví ve veřejných prostorách, kde mohou být instalovány kamery. Ze záznamu moderních digitálních kamer s vysokým rozlišením lze totiž mnohem snáze odkoukat, která tlačítka na klávesnici mačkáte a co máte zobrazeno na monitoru. Takže kavárny, restaurace, nádraží, obchodní domy či úřady nejsou určitě tím nejvhodnějším místem pro operace s internetovým bankovnictvím.

Nepřihlašujte se k internetovému bankovnictví z cizích počítačů a zařízení

Ještě větším bezpečnostním rizikem je přístup k účtům z cizích počítačů. Ty totiž mohou obsahovat tzv. keylogger – program zaznamenávající jednotlivé stisky kláves. Ten by velice snadno prozradil vaše přihlašovací údaje buď vlastníkovi daného počítače, pokud si tam keylogger sám nainstaloval, nebo nějakému anonymnímu útočníkovi, pokud došlo k infekci počítače bez vědomí jeho majitele kvůli nedostatečnému zabezpečení počítače, například při absenci antimalware nástrojů.

Pravidelně si měňte přihlašovací heslo

Ke zvýšení bezpečnosti vašeho internetového bankovnictví bezesporu přispěje i to, když budete pravidelně měnit své přihlašovací údaje, a to i dříve, než vás k tomu vyzve sama banka. Třeba u datových schránek, které slouží k autorizované komunikaci s úřady, byla zpočátku nastavena platnost hesla pouze tři měsíce. Pokud budete své heslo každé tři měsíce měnit za nové bezpečné, určitě tím nic nezkazíte.

Používejte zámek u telefonu pro SMS autorizace

Většina českých bank využívá k autorizaci veškerých odchozích plateb potvrzující SMS kód či nově také potvrzení v mobilní aplikaci. Mobilní telefon, který k tomuto účelu používáte, by však zcela jistě měl být řádně chráněn heslem, otiskem prstu či jiným bezpečným zámkem. Důvodů, proč zamykat mobilní telefon, je přitom mnohem víc.

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.