{/syntax}
1813
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1813 lidí, buďte další
02.12.2021

Jak bezpečně nakupovat online

V předvánoční době daleko více nakupujeme online. Nakupování na internetu je dnes běžná záležitost a vzhledem k aktuální situaci spojenou s epidemií covid je stále rozšířenější oproti fyzické návštěvě obchodů.

Nakupování online má bezesporu své výhody, nemusíte nikam chodit, máte větší výběr zboží a často i lepší ceny. Tento způsob nakupování má ale svá rizika a v dnešním článku si shrneme, jak bezpečně nakupovat online.

Podvodné e-shopy

Na internetu můžete narazit na podvodné e-shopy, které se na první pohled tváří jako seriózní. Podezřelé by Vám měly být výrazně nižší ceny než v jiných obchodech nebo požadavek na platbu pouze předem. Vhodné je také si vyhledat e-shop na některém ze serverů, které se zabývají jejich recenzemi a hodnocením (Heureka, Asociace pro elektronickou komerci, apod.). Seriózní e-shopy také jasně uvádí veškeré zákonné údaje, jako jsou název, IČO nebo bankovní spojení. Dále je zde uveden telefon, či fyzická adresa, kde je možné si zboží osobně převzít.

Platba zboží na dobírku

Pokud v e-shopu nakupujete poprvé, je lepší využít platbu zboží na dobírku. Nejpohodlnějším způsobem platby je platba kartou. Zde si ale vždy zkontrolujte, zda stránka, na které zadáváte údaje, má na začátku své webové adresy „https“, což znamená, že přenos informací je šifrován. Dalšími možnostmi platby jsou internetové peněženky nebo online platba. Ať se si vyberete jakoukoliv z platebních metod, vždy buďte obezřetní.

Jak řešit problém s nákupem online

A pokud se při nakupování online vyskytne nějaké problém a prodejce to není ochoten řešit, obraťte se na Českou obchodní inspekci, případně Policii ČR. Více informací o problematice bezpečných nákupů a plateb online naleznete na webu www.KPBI.cz, kde jsou k tomuto tématu e-learningové lekce a videa.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.