2523
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2523 lidí, buďte další
25.04.2018

Jak bezpečně nakupovat na internetu

Nakupování online je dnes naprosto běžná záležitost. U známých českých e-shopů s ním dnes má problém málokdo. Jenže existují i obchody, které pro vás mohou být nové a neznámé nebo se nacházejí v zahraničí. Jak na bezpečné platby na internetu?

Jaké máte možnosti plateb

Při placení na internetu máte obvykle na výběr z několika různých možností platby. Zatímco v Česku bývají tyto možnosti podstatně širší, v zahraničí se výběr obvykle zužuje na jednu až dvě – platby platební kartou nebo přes internetový platební systém PayPal. Tyto dva způsoby totiž zajišťují okamžité předání peněz od vás prodávajícímu, což urychluje i odeslání zakoupeného zboží na vaši adresu.

V Česku jsou ještě populární platby dobírkou, tedy při fyzickém převzetí zboží. Ani tento způsob platby, pokud ho e-shop nabízí, nezdrží odeslání zboží. Jen s ním jsou bohužel spojeny dodatečné náklady, které si účtuje přepravce. Častou možností je také platba převodem z bankovního účtu, kdy však obvykle musíte počkat den až dva, než je platba připsána na účet e-shopu a řádně zpracována.

Platby platební kartou

Asi nejčastěji využívanou formou placení na internetu u nás i v zahraničí je platba prostřednictvím platební karty. U ní je potřeba zadat číslo karty, měsíc a rok konce její platnosti a speciální třímístný bezpečnostní kód (CVV2/CVC2), který je uveden na zadní straně v poli pro podpis. Tyto tři údaje plně postačují pro to, aby si z vaší platební karty někdo mohl strhnout peníze. Proto je třeba si tyto údaje střežit a svoji platební kartu nedávat z ruky. Někdy, zejména při platbách v zahraničí, je při platbě nad rámec těchto údajů požadováno i jméno držitele karty.

Řada obchodníků, zvláště v České republice, však dnes nabízí možnost bezpečnějšího placení kartou online prostřednictvím tzv. 3D Secure kódu. Že daný e-shop nabízí bezpečnější formu plateb kartou, zjistíte podle loga „Verified by VISA“, „MasterCard Secure Code“, případně „American Express SafeKey“ uvedeného u platební brány. I v tomto případě musíte zadávat všechny tři výše zmíněné údaje o platební kartě, avšak nepředáváte je e-shopu, nýbrž aplikaci bankovní instituce či karetní asociace, která obchodníkovi předá pouze informaci, zda platba jím požadované částky proběhla v pořádku, či nikoliv. Pro potvrzení platby navíc budete muset zadat SMS kód, který vám dorazí na telefon, jejž používáte u své banky na autorizace plateb v internetovém bankovnictví.

Limity pro platby na internetu

Aby bylo placení kartou online ještě bezpečnější, nabízejí všechny české banky speciální limity pro platby online, které si můžete sami nastavit, a to odlišně od limitů pro platbu kartou u obchodníků či pro výběr z bankomatu. Tyto limity se stanovují obvykle na celý týden, některé banky však mohou nabízet denní limity. Nastavit a změnit si je můžete kdykoliv sami, prostřednictvím mobilního či internetového bankovnictví, případně přes infolinku vaší banky. Některé banky nabízejí také možnost jednorázového navýšení limitu pro následující platbu online.

Možnosti reklamace online plateb kartou

U placení platební kartou online existuje také ochrana v podobě možnosti platbu reklamovat. Reklamovat můžeme libovolnou platbu kartou do 13 měsíců od jejího zúčtování. Reklamace se řeší přímo s bankou, která ji však následně vyřizuje s příslušnou karetní asociací (VISA, MasterCard atd.). Důvodem k reklamaci je například to, že vám e-shop zaplacené zboží vůbec nedodá nebo že firma před dodáním zboží či služeb zkrachuje. To se v minulosti týkalo například v Česku populárních aerolinek Sky Europe, kdy velká část lidí, kteří reklamovali své platby za neuskutečněné lety, uspěla. Obecná pravidla pro řešení takovýchto případů však neexistují a banky, potažmo karetní asociace postupují obvykle individuálně případ od případu. Stejný reklamační proces se samozřejmě týká i případů, kdy si nějaký obchodník neoprávněně strhne z vaší karty peníze. To se však stávalo spíše na začátku století, než byly platební karty vybaveny bezpečnostními prvky v podobě čipů.

Speciální internetová peněženka PayPal

Celosvětově poměrně populárním online platebním nástrojem je také internetová peněženka PayPal. Ta může fungovat v zásadě ve dvou režimech. První z nich je jakousi obdobou bankovního účtu, kdy si na svůj PayPal účet i z něj můžete volně převádět finanční prostředky. Stejně tak je možné provádět platby i na jiné PayPal účty, čehož se hojně využívá třeba při nákupech na portálu eBay, pro který je PayPal účet často nutností. PayPal také usnadňuje placení v různých zahraničních měnách, jež vyjde výrazně levněji než platby z českých bankovních účtů, zejména pokud se nejedná o platbu v eurech.

Druhý režim je čistě režim zprostředkování platby kartou. Pro obchodníky je totiž často snazší a levnější připravit svůj e-shop na platby přes PayPal než prostřednictvím platebních karet. A tak využívají možnosti PayPalu zprostředkovat i platbu platební kartou.

PayPal účet si totiž nejsnáze dobijete právě z platební karty, stejně tak ale funguje dobití obyčejným převodem z bankovního účtu či přes službu PayTrust, která je dostupná majitelům českých bankovních účtů u České spořitelny, MONETA Money Bank, UniCredit Bank, mBank a Sberbank.

Oproti platebním kartám má PayPal značně pokročilé možnosti reklamací plateb. Slouží k tomu jeho samostatná sekce nazvaná Resolution Center. Spor je možné vyvolat do 180 dnů od provedení platby. PayPal má i mechanismy na ochranu před zneužitím vašeho účtu. Klíčové je však dodržovat všechny lhůty v obchodních podmínkách. Jedinou nepříjemností je komunikační jazyk PayPalu – tím je totiž angličtina.

Kryptoměny

Relativně novou možností jsou také platby v kryptoměnách, jako je bitcoin, litecoin a podobně. Platba v kryptoměně na rozdíl od plateb kartou či přes PayPal není nijak speciálně chráněná a neexistuje zde ani žádný reklamační mechanismus. U kryptoměn je důležité hlídat si datové soubory s elektronickou peněženkou a pečlivě si je zálohovat. Jakmile jednou proběhne platba, vaše finanční prostředky uložené v kryptoměně jsou pryč, stejně jako když si příslušné soubory třeba omylem smažete.

Platba kryptoměnou jinak probíhá podobně rychle jako přes PayPal či platební kartou. V běžných e-shopech však v současné době tvoří spíše doplňkovou formu plateb, mimo jiné proto, že vysoká volatilita kurzu kryptoměn k americkému dolaru komplikuje stanovování cen zboží v těchto digitálních měnách.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…

  29.12.2020

  Víte, jak od ledna na drony?

  Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…