3935
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3935 lidí, buďte další
22.11.2018

Jak a proč chtít platit chytrými hodinkami nebo náramkem

Česko už dlouhá léta patří k evropské špičce, co se týče bezkontaktních plateb. Zároveň jsme zemí, kde se velmi rychle zabydlely bezkontaktní platby mobilním telefonem zvané Google Pay. Zařízení s operačním systémem Android by snad ještě letos měly doplnit také platby pomocí telefonů se systémem iOS. Nyní tu však máme další novinku – možnost platit chytrými hodinkami Garmin a chytrými náramky Fitbit. K čemu platby hodinkami jsou, jaké jsou jejich výhody a jak je používat?

Platební karta bez karty

V Česku už nyní moc dobře víme, že pro placení platební kartou žádná karta není potřeba. Velká část bank u nás totiž podporuje bezkontaktní platby mobilním telefonem vybaveným čipem NFC. Ten stačí s rozsvícenou obrazovkou přiložit k platebnímu terminálu. U plateb nad 500 Kč je ho třeba odemknout, třeba heslem k telefonu, otiskem prstu nebo pomocí snímání obličeje.

Technologie NFC se však dostala i do chytrých hodinek a náramků. Služba Google Pay a Apple Pay, známá ze světa mobilních telefonů a tabletů, je zde prakticky identická. Jenže ani jedna z těchto technologií není až tak moc zastoupená mezi těmi nejpopulárnějšími sportovními chytrými hodinkami. Ty využívají vlastní nástroje postavené na jiných standardech. Dva hlavní hráči – Garmin a Fitbit – však už začínají být v Česku podporováni.

Proč chtít platit hodinkami

Možná se teď ptáte, proč byste se vlastně měli zajímat o platby chytrými hodinkami, když lze pohodlně platit telefonem. Důvodem jsou konkrétní situace, kdy vám tato technologie může přijít vhod. Mobilním telefonem často platíme proto, že ho máme neustále při ruce – mnozí si totiž doma zapomenou spíše peněženku než telefon. Navíc nosit s sebou plastovou kartičku či platební nálepku může být zbytečné, protože ta žádnou další funkci kromě placení nemá. Telefon ano. Ten se ale může jednoduše vybít.

U hodinek je logika podobná, dokonce vám baterka vydrží až několikrát déle. Navíc toto elektronické zařízení můžeme mít na místech, kde nic jiného nepotřebujete. Ať už je to třeba u bazénu, na pláži, když si jdete ven zaběhat nebo zacvičit. V tu chvíli s sebou nemusíte tahat mobil ani peněženku, a když si cestou potřebujete něco koupit, platební karta schovaná uvnitř hodinek vám přijde opravdu vhod.

Jak zprovoznit platby chytrými hodinkami

Pokud vlastníte chytré hodinky s technologií Google Pay, je pro vás vše stejné jako v případě placení telefonem. My se teď ale budeme speciálně věnovat sportovním chytrým hodinkám s technologií Garmin Pay (modely Vivoactive3, Vivoactive3 Music, Forerunner 645, Forerunner 645 Music, Fénix 5 Plus, Fénix 5S Plus, Fénix 5X Plus) nebo Fitbit Pay (modely Versa, Ionic).

Platby těmito hodinkami podporuje v Česku prozatím pouze Moneta Money Bank. Je ale možné, že s nárůstem popularity chytrých sportovních hodinek a náramků brzy přibudou i další banky. Pro zprovoznění placení potřebujete samozřejmě hodinky s podporou Garmin Pay nebo Fitbit Pay, v nichž posléze zvolíte příslušné menu a najdete možnost přidat novou platební kartu. Zde zadáte vše potřebné, včetně PIN pro platby. Pro následné zprovoznění je ještě třeba zavolat do banky a tím celý proces končí – od této chvíle již můžete začít platit hodinkami.

Jak se platí chytrými hodinkami

Sportovní hodinky Garmin a Fitbit obsahují celou řadu aplikací. Jedna z nich se nazývá Peněženka, respektive Fitbit Wallet. Abyste mohli hodinkami platit, musíte nejprve aktivovat tuto aplikaci. Některé hodinky to umožňují i formou přidržení příslušného tlačítka. Následně zadáte PIN (u Garmin Pay), případně se může stát, že nemusíte zadávat nic, pokud jste PIN vyplnili v předchozích 24 hodinách a nesundali jste hodinky nebo náramek z ruky (Fitbit Pay). Ihned poté dojde k aktivaci platebních funkcí a vy můžete přiložit hodinky k platebnímu terminálu.

Oproti placení telefonem či bezkontaktní kartou je zde však jeden zásadní rozdíl. Platební funkce je nutné předem aktivovat a po určitém poměrně krátkém časovém intervalu se zase automaticky vypnou. Placení sportovními chytrými hodinkami tak vlastně odstraňuje hlavní obavu, která se objevila s nástupem bezkontaktních plateb – že někdo váš čip na dálku okopíruje. Vzhledem k tomu, že do 500 Kč není nutné zadávat PIN, mohl by pak nadále platit, jak se mu zlíbí. Byť dosud k tomuto typu zneužití platební karty minimálně v ČR ještě nikdy nedošlo, u sportovních chytrých hodinek to není ani možné. Ty totiž NFC čip (tj. i bezkontaktní platby) okamžitě vypínají a zapínat ho musíte ručně před každou další platbou zas a znovu. Výhodou je pak kromě vyšší bezpečnosti (za cenu nižšího uživatelského komfortu) i zmíněná delší životnost baterie.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…

  02.08.2020

  Kyberšikana

  Vybavujete si ze svého dětství okamžiky, kdy někdo ubližoval vašemu spolužákovi? Dlouhodobě ho psychicky i fyzicky týral, bral mu svačiny, a k jeho nadávkám se postupně přidala celá třída? Tenkrát se…

  15.06.2020

  On‑line seriál „Pozor na kyberprostor!“

  Projekt Kraje pro bezpečný internet, volné sdružení všech krajů České republiky, se prevenci internetové kriminality věnuje již od roku 2013. V posledních 4 letech uvedl na svět mj. 40 videí s…