{/syntax}
6060
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 6060 lidí, buďte další
22.11.2018

Jak a proč chtít platit chytrými hodinkami nebo náramkem

Česko už dlouhá léta patří k evropské špičce, co se týče bezkontaktních plateb. Zároveň jsme zemí, kde se velmi rychle zabydlely bezkontaktní platby mobilním telefonem zvané Google Pay. Zařízení s operačním systémem Android by snad ještě letos měly doplnit také platby pomocí telefonů se systémem iOS. Nyní tu však máme další novinku – možnost platit chytrými hodinkami Garmin a chytrými náramky Fitbit. K čemu platby hodinkami jsou, jaké jsou jejich výhody a jak je používat?

Platební karta bez karty

V Česku už nyní moc dobře víme, že pro placení platební kartou žádná karta není potřeba. Velká část bank u nás totiž podporuje bezkontaktní platby mobilním telefonem vybaveným čipem NFC. Ten stačí s rozsvícenou obrazovkou přiložit k platebnímu terminálu. U plateb nad 500 Kč je ho třeba odemknout, třeba heslem k telefonu, otiskem prstu nebo pomocí snímání obličeje.

Technologie NFC se však dostala i do chytrých hodinek a náramků. Služba Google Pay a Apple Pay, známá ze světa mobilních telefonů a tabletů, je zde prakticky identická. Jenže ani jedna z těchto technologií není až tak moc zastoupená mezi těmi nejpopulárnějšími sportovními chytrými hodinkami. Ty využívají vlastní nástroje postavené na jiných standardech. Dva hlavní hráči – Garmin a Fitbit – však už začínají být v Česku podporováni.

Proč chtít platit hodinkami

Možná se teď ptáte, proč byste se vlastně měli zajímat o platby chytrými hodinkami, když lze pohodlně platit telefonem. Důvodem jsou konkrétní situace, kdy vám tato technologie může přijít vhod. Mobilním telefonem často platíme proto, že ho máme neustále při ruce – mnozí si totiž doma zapomenou spíše peněženku než telefon. Navíc nosit s sebou plastovou kartičku či platební nálepku může být zbytečné, protože ta žádnou další funkci kromě placení nemá. Telefon ano. Ten se ale může jednoduše vybít.

U hodinek je logika podobná, dokonce vám baterka vydrží až několikrát déle. Navíc toto elektronické zařízení můžeme mít na místech, kde nic jiného nepotřebujete. Ať už je to třeba u bazénu, na pláži, když si jdete ven zaběhat nebo zacvičit. V tu chvíli s sebou nemusíte tahat mobil ani peněženku, a když si cestou potřebujete něco koupit, platební karta schovaná uvnitř hodinek vám přijde opravdu vhod.

Jak zprovoznit platby chytrými hodinkami

Pokud vlastníte chytré hodinky s technologií Google Pay, je pro vás vše stejné jako v případě placení telefonem. My se teď ale budeme speciálně věnovat sportovním chytrým hodinkám s technologií Garmin Pay (modely Vivoactive3, Vivoactive3 Music, Forerunner 645, Forerunner 645 Music, Fénix 5 Plus, Fénix 5S Plus, Fénix 5X Plus) nebo Fitbit Pay (modely Versa, Ionic).

Platby těmito hodinkami podporuje v Česku prozatím pouze Moneta Money Bank. Je ale možné, že s nárůstem popularity chytrých sportovních hodinek a náramků brzy přibudou i další banky. Pro zprovoznění placení potřebujete samozřejmě hodinky s podporou Garmin Pay nebo Fitbit Pay, v nichž posléze zvolíte příslušné menu a najdete možnost přidat novou platební kartu. Zde zadáte vše potřebné, včetně PIN pro platby. Pro následné zprovoznění je ještě třeba zavolat do banky a tím celý proces končí – od této chvíle již můžete začít platit hodinkami.

Jak se platí chytrými hodinkami

Sportovní hodinky Garmin a Fitbit obsahují celou řadu aplikací. Jedna z nich se nazývá Peněženka, respektive Fitbit Wallet. Abyste mohli hodinkami platit, musíte nejprve aktivovat tuto aplikaci. Některé hodinky to umožňují i formou přidržení příslušného tlačítka. Následně zadáte PIN (u Garmin Pay), případně se může stát, že nemusíte zadávat nic, pokud jste PIN vyplnili v předchozích 24 hodinách a nesundali jste hodinky nebo náramek z ruky (Fitbit Pay). Ihned poté dojde k aktivaci platebních funkcí a vy můžete přiložit hodinky k platebnímu terminálu.

Oproti placení telefonem či bezkontaktní kartou je zde však jeden zásadní rozdíl. Platební funkce je nutné předem aktivovat a po určitém poměrně krátkém časovém intervalu se zase automaticky vypnou. Placení sportovními chytrými hodinkami tak vlastně odstraňuje hlavní obavu, která se objevila s nástupem bezkontaktních plateb – že někdo váš čip na dálku okopíruje. Vzhledem k tomu, že do 500 Kč není nutné zadávat PIN, mohl by pak nadále platit, jak se mu zlíbí. Byť dosud k tomuto typu zneužití platební karty minimálně v ČR ještě nikdy nedošlo, u sportovních chytrých hodinek to není ani možné. Ty totiž NFC čip (tj. i bezkontaktní platby) okamžitě vypínají a zapínat ho musíte ručně před každou další platbou zas a znovu. Výhodou je pak kromě vyšší bezpečnosti (za cenu nižšího uživatelského komfortu) i zmíněná delší životnost baterie.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.