{/syntax}
138
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 138 lidí, buďte další
10.03.2023

Influenceři a daně: na co nezapomenout v přiznání?

Termín daňového přiznání se nezadržitelně blíží. Přestože to mnoho lidí neví, povinnost přiznat své příjmy a do 4. dubna 2023 podat daňové přiznání se vztahuje i na ty, kteří si vydělávají či přivydělávají na sociálních sítích.

V loňském roce zástupce generálního ředitele Finanční správy Jan Ronovský uvedl, že jen v Moravskoslezském kraji se jednalo o desítky milionů korun, které nebyly odvedeny do veřejných rozpočtů. Někteří internetoví tvůrci známí z YouTube nebo Twitche daňové přiznání nikdy nepodali, případně neodváděli daň z přidané hodnoty. Na kontrolu influencerů se finanční úřady zaměří i v prvním pololetí letošního roku.

Jak upozorňuje v našem novém podcastu KyberGuru Šárka Pelikánová, daňová specialistka a majitelka účetní a daňové kanceláře CEG, neměli bychom se rozhodně spoléhat na to, že finanční úřad dané věci neřeší a je pomalý. V budoucnu nás totiž může dohonit. To se ostatně v minulosti stalo např. u AirBnB.

Příjmy, které by se měly uvést do daňového přiznání, přitom zahrnují nejen to, co influenceři obdrží na bankovní účet, ale též co získají v naturáliích, např. ve zboží či službách, které propagují, upozorňuje Šárka Pelikánová. Ta v podcastu vysvětluje, že se rozhodně nejedná o dar a jak rozebírá v rozhovoru s Lukášem Venclíkem, hodnota zájezdu může být přitom poměrně vysoká.

Informace o příjmech z digitálních aktivit včetně těchto naturálních plnění mohou finanční úřady získat nejen od YouTube či bank, ale též analýzou jednotlivých platforem, což v minulosti potvrdila mluvčí Generálního finančního ředitelství Hana Baráková. Ke zjištění nepřiznaných nepeněžních příjmů přitom finanční správa může dobře využít digitální stopu v podobě příspěvků na sociálních sítích, ve kterých influenceři propagují např. zájezdy nebo elektroniku. O možnostech finanční správy využívat investigativní cestu mluví i Šárka Pelikánová. V podcastu Jak danit příjmy z online aktivit?  rozebírá také daně z dalších online aktivit, jako jsou příjmy z kryptoměn nebo akcií.

Vedle daňové problematiky nově vydané podcasty "KyberGuru" přinášejí rozhovory i s dalšími odborníky, ať již od Policie ČR, s tzv. etickým hackerem nebo autorkou knížky "Hry, sítě, porno".

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

  13.05.2022

  Pozor na falešné SMS!

  Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.

  09.11.2021

  Varování před ruskými přítelkyněmi: skutečný příběh

  Varování před seznamováním s dívkami z východu není ničím novým. Obvykle se však dočteme, že podvodníky toužící po našich penězích poznáme velmi snadno. Např. podle oslovení přes Facebook, ověřením…