{/syntax}
2455
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2455 lidí, buďte další
06.06.2016

Efektivní způsoby, jak chránit své peníze

Říká se, že opatrnosti není nikdy dost, zvlášť pokud se obáváte zneužití vaší platební karty. I když si nejste jistí, zda vám karta byla ukradena, anebo jste ji jednoduše ztratili, vyplatí se ji ihned zablokovat. Banky zpravidla nabízí dva druhy blokování: pro krádež, bez možnosti následného odblokování, a pro ztrátu, kde je většinou za menší poplatek možné ji opět zprovoznit, pokud byste ji náhodou našli. Rozšíření bezkontaktních karet, které umožňují nákup do 500 Kč bez zadání PIN kódu, obavy ze ztráty ještě zvyšují.

To, že nám chybí platební karta, nemusíme pokaždé zjistit hned (zvlášť pokud ji nepoužíváme každý den, ale třeba jen dvakrát, třikrát do týdne). Vzpomenout si, kde jsme ji nechali, také nebývá vždy snadné. V roztržitosti jsme ji zapomněli v bankomatu? Po nákupu jsme ji hodili do tašky a vypadla? Nikdy se nám nic takového nestalo, a právě proto se tolik obáváme? Většina bank umožňuje zřídit si k běžnému účtu bezplatně i účet spořící. To se hodí nejen v případě odkládání finanční rezervy, ale i pro regulování částky, která je v daný moment k dispozici kartě. Úkon, kterým si příjmy ihned přesunete na spořící účet a na ten běžný si jednou týdně posíláte pouze částku, kterou normálně utratíte, zabere minutu nebo dvě, a přitom zamezíte nejhoršímu možnému scénáři – vyluxování veškerých úspor

Jen vy rozhodujete, zda je možné platit kartou přes internet či nikoliv. Pokud na internetu zpravidla nenakupujete, asi není důvod ji mít pro tento účel aktivní. K internetovým platbám je potřeba zadat pouze číslo karty, konec její platnosti a trojmístný CVV / CVC kód ze zadní strany. PIN není potřeba, a platbu přes internet může tím pádem provést každý, kdo má kartu jednoduše v ruce či tyto údaje zná. Některé banky totiž stále nemají službu 3D Secure Pokud naopak přes internet nakupujete často, stojí za zvážení nechat si vystavit kartu výhradně pro tyto účely, kterou budete mít bezpečně zamknutou doma v šuplíku.

Pojistit se můžeme i tím, že si pečlivě nastavíme limity pro jednotlivé úkony, jež odpovídají tomu, jak kartu skutečně využíváme. Přenastavení pro mimořádné případy zabere pár vteřin. Zájezd přes internet rozhodně nekupujeme každý den. Stejně jako neprovádíme padesát bezkontaktních plateb. Taková regulace nás ochrání nejen před zloději, ale občas i před námi samými :-)

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.