{/syntax}
3147
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3147 lidí, buďte další
25.04.2016

Chraňte své finance před podvodníky!

Internetoví podvodníci neustále vymýšlí nové triky, jak ukrást vaši identitu – nejčastěji za účelem odcizení vašich finančních prostředků. Promyšlený postup v jedničkách a nulách na jejich straně vypadá na té vaší jako nevinná výzva či zpráva od banky či známého. Nedovolte, aby vás napálili!

Skimming v angličtině označuje sbírání smetany. A právě to dělají podvodníci i s vašimi financemi, jsou-li úspěšní. Skrze zařízení nainstalované na bankomat sejmou data z vaší platební karty, ze které následně odčerpají peníze. Zařízení je přitom tak nenápadné, že jej běžný uživatel nerozpozná. Banky se snaží takovým útokům předcházet instalací antiskimmovacích zařízení. Pokud snad náhodou narazíte na podezřelý bankomat, neváhejte kontaktovat svou banku. 

Phishing. Podvodníci nahodí udici a čekají, kdo se chytí a odevzdá své údaje. V nejčastějším případě jde o číslo vaší platební karty, PIN či přístup k vašemu internetovému bankovnictví. „Rybáři“ se můžou vydávat za banku skrze e-mail, falešný facebookový profil či skrze napadený profil vašeho kamaráda. Kamarád vás ve zprávě, jež ve skutečnosti nenapsal, žádá o naléhavou půjčku. Ačkoliv může jít jen o pár drobných, skrze zaslaný odkaz, kam máte peníze poslat, jde ve finále o víc. Pamatujte si, že banky po vás nikdy nežádají přihlášení jinak než oficiální cestou. Vyzývá-li vás e-mail nebo facebooková stránka k přihlášení, jde o podvod. Pokud se s podivnou zprávou setkáte, určitě ihned kontaktujte banku, případně kamarádovi „v nouzi“ raději zavolejte.

Pharming, neboli farmaření je o něco sofistikovanější verzí phisingu. Hacker svou oběť pošle skrze změněnou adresu na falešné stránky banky, jež jsou téměř k nerozeznání od těch skutečných. Pokud byste shledali něco v nepořádku – například lehce pozměněné logo, rozhodně se nepřihlašujte. Tím, že taktiku neodhalí ani vaše antivirové programy, se stává o to nebezpečnější.

Abyste zachovali váš bankovní účet v bezpečí, stačí dodržovat jediné pravidlo. Nikdy nezadávejte přihlašovací údaje, aniž byste si ověřili, že se jedná skutečně o chráněné internetové bankovnictví vaší banky. A to zjistíte jednoduše – v levém horním rohu, v poli webovou adresu, je zelené tlačítko nebo zelený text s ikonkou zámečku (to záleží, jak si s tím pohráli designeři vašeho prohlížeče). Po kliknutí na něj se vám zobrazí certifikát potvrzující, že identita majitele stránek je ověřená. Stejným způsobem si tedy můžete ověřit také bezpečnost platební brány.



Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.