{/syntax}
3420
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3420 lidí, buďte další
24.08.2017

Záchranka: mobilní aplikace, která vám může zachránit život

Zdravotnická záchranná služba připravila vlastní mobilní aplikaci, která nabízí řadu důležitých informací pro krizové situace a dokáže složkám integrovaného záchranného systému (IZS) předat vaši přesnou polohu i informace o vašem zdravotním stavu. Dostupná je pro platformy iOS, Android i Windows Phone. Co všechno umí a jak vám jednou může zachránit život?

Předá vaši přesnou polohu

Pokud dnes voláte na jednotnou tísňovou linku IZS 112, případně na linky 150, 155 či 158, které jsou přepojeny tamtéž, má operátor k dispozici jen vaše telefonní číslo a přibližnou polohu zaměřenou prostřednictvím vysílačů mobilní sítě. Ve městě vás podle této přibližné polohy sice dokáže najít relativně přesně (na stovky metrů), uprostřed Krkonoš však může být odchylka od vaší reálné polohy třeba i desítky kilometrů.

Zdravotnická záchranná služba si je tohoto problému dobře vědoma, stejně jako toho, že v dnešní době má velká část uživatelů mobilních telefonů k dispozici velice přesnou GPS přímo ve své dlani. Řešením je právě aplikace Záchranka, jež vám umožní předat vaši přesnou polohu, zjištěnou prostřednictvím vestavěné GPS, přímo záchranářům. Stačí k tomu vlastně jediné – nastavit si v aplikaci Záchranka osobní profil, ověřit své telefonní číslo a příště kontaktovat záchranáře přímo z této aplikace.

Jak nastavit aplikaci Záchranka

K tomu, abyste mohli aplikaci Záchranka plnohodnotně využívat pro komunikaci se složkami IZS, je potřeba si ji nejprve nastavit. Celý proces je ale velice krátký a nezabere více než pár desítek sekund.

Základem je zadání vašeho jména, příjmení a telefonního čísla. Po tomto kroku proběhne jeho ověření prostřednictvím SMS kódu. Jakmile bude vaše číslo ověřeno, začne plnohodnotně fungovat nouzové tlačítko. Pro přivolání pomoci pak používejte to, a nikoliv běžné volání. Po přidržení nouzového tlačítka po dobu tří sekund se odešle SMS s vaší polohou na středisko IZS a zároveň vytočí číslo 155. Oproti přímému vytočení čísla 155 (či 112, 150 nebo 158) bude mít operátor linky k dispozici vaši přesnou polohu a všechny dodatečné informace, které jste do aplikace zadali.

Svůj profil v případě zájmu můžete doplnit o rok narození, e-mailovou adresu, rodnou řeč a kontakty na dvě blízké osoby. Kromě toho můžete uvést i údaje o svém zdravotním stavu. Aplikace se vás zeptá, zda se léčíte s diabetem, onemocněními srdce a plic, zda jste neslyšící či nevidomí. Do textového pole můžete doplnit i libovolné další údaje důležité pro záchranáře, například informace o přítomnosti kardiostimulátoru. Kromě toho lze vyplnit i tzv. dočasné informace. Třeba pokud dočasně berete léky na ředění krve. U nich nastavujete jejich platnost do konkrétního data a času.

S čím vám aplikace ještě pomůže

V aplikaci můžete pod záložkou První pomoc najít instrukce ohledně podání první pomoci v nejrůznějších případech, jako je bezvědomí, úraz či otrava. Instrukce jsou popsány v jednotlivých krocích. Po kliknutí na příslušný krok získáte podrobnější popis, co dělat. Případně můžete zvolit také jednoduchý interaktivní návod, který vás provede krok za krokem diagnostikou raněného i poskytnutím první pomoci.

Pod záložkou Lokátor zase najdete informace o nejbližších nemocnicích, zubařích, lékárnách i umístění automatizovaných externích defibrilátorů (AED). Ty dokážete v případě potřeby sami použít pro obnovení srdeční činnosti při zástavě, ještě než přijede záchranná služba. Po ČR jsou jich rozmístěny stovky, ale málokdo je bude na místních úřadech, zámcích nebo třeba Pravčické bráně hledat, pokud o nich neví. A právě k tomu slouží Lokátor v aplikaci Záchranka.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.