Viry, které se šíří po sociálních sítích
Viry se nešíří pouze vzduchem v zimním období, ale i po internetu, zejména po sociálních sítích. Stejně jako se chráníme proti nemocem, měli bychom chránit svůj počítač. Zvláštní obezřetnost je důležitá na sociálních sítích, kde se vir schovává za obrázek, reklamu či „šokující“ zprávu.
Ke konci roku 2016 se po Facebooku šířil virus, který se tvářil jako obrázek. Tvůrci použili jako jeho nositele soubor s přílohou SVG. Šířil se pomocí služby Messenger a zkrátka vám přišel do zprávy od vašeho přítele. Po rozkliknutí obrázku vám vir nakazil celý počítač. A automaticky se rozeslal dalším facebookovým přátelům. Ideální obrana je neotvírat neznámé a podezřelé obrázky a ostatní přílohy.
Podobná forma viru se zase po otevření automaticky rozesílala do nejrůznějších facebookových skupin nebo rovnou na zeď „oběti“. Tento vir vypadal jako zpráva o úmrtí slavné osobnosti nebo o něčem podobně skandálním. Důvěřivý uživatel si pak chtěl zprávu přečíst, ale místo toho odepsal svůj počítač nebo minimálně některá svá data.
Existuje ještě jiná varianta napadení, kromě zmiňovaného klikání na odkazy. Pokud dáte svolení k přístupu či osobním údajům nějaké napadené aplikaci, můžete přijít i o vaše hesla a jiné přístupové údaje.
Verze facebookového viru často uživatelům nabízejí změnu barvy pozadí. Tento slib je však falešný a nadělá ve vašem počítači víc škody než užitku. Jedna verze dokonce rozesílá žádosti o přátelství, zejména uživatelům, které jste zablokovali. Dávejte proto na Facebooku pozor při veškerém jednání. Vše si nejprve důkladně prověřujte.