{/syntax}
2177
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2177 lidí, buďte další
02.11.2020

TikTok

Znáte TikTok? Původně se tato čínská mobilní aplikace jmenovala Musical.ly, ke změně majitele a názvu došlo v září 2016.

Během uplynulých 4 let získala velkou fanouškovskou základnu, která čítá 800 milionů aktivních uživatelů po celém světě. Předběhla tak mnohem starší sociální sítě jako např. LinkedIn, Pinterest nebo Snapchat. Sledovat TikTok můžete jak na klasickém webu, tak přes mobilní aplikaci, která už pokořila počet 2 miliard stažení. Už v roce 2019 byla nejstahovanější aplikací v App Store.

TikTok stojí na principu sdílení mikro klipů a krátkých videí v maximální délce 60 vteřin. Zpočátku byl TikTok velice oblíbený hlavně mezi nejmladší uživatelskou základnou dětí kolem 10 let, ale postupně této síti přichází na chuť i starší a pokročilí. Jako každá jiná sociální síť samozřejmě skrývá své klady a zápory. Za největší problém TikToku považujeme naprostou neznalost způsobů nakládání s nahraným obsahem. Podle všeho čínský provozovatel vůbec nekontroluje a necenzuruje nic, co se na síti objeví. Včetně násilí, kyberšikany či pornografie.

Když jsme se snažili přečíst si „Podmínky použití“ a „Zásady ochrany soukromí“, neuspěli jsme. Stránky hlásí chybu 404. Třešničkou na dortu je, že při registraci musíte potvrdit přečtení těchto (neznámých a nedostupných) dokumentů. Něco tu nehraje.

Registrovat se do TikToku můžete různými způsoby:

Pokud zvolíte přihlášení přes některý ze svých stávajících účtů, buďte si jisti, že TikTok si z oné cizí sítě stáhne k sobě veškerý obsah, který na ní máte. Asi nejbezpečnější proto je, zaregistrovat se přes svůj e-mailový účet, ideálně takový, který není váš primární.

A na jaký obsah se můžete těšit? Na jakýkoli. Od zvířátek, DIY, politických parodií, sportovních fíglů až po špulení rtíků a více či méně povedené tanečky v dětských pokojíčkách. Nesmí chybět vzkazy všeho druhu a intelektuální úrovně.

Pokud jste při čtení článku měli pocit, že s filozofií TikToku úplně nesouzníme, máte pravdu. A nejsme v tom sami. USA uvažují o celoplošném zákazu této sítě na svém území. V době, kdy píšeme tento článek, je věc odložena. S napětím očekáváme, jak to dopadne. Byl by to precedens, který zatím ve světě nemá obdoby.

 

Nina Moravcová, projekt Kraje pro bezpečný internet

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.