873
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 873 lidí, buďte další
02.11.2020

TikTok

Znáte TikTok? Původně se tato čínská mobilní aplikace jmenovala Musical.ly, ke změně majitele a názvu došlo v září 2016.

Během uplynulých 4 let získala velkou fanouškovskou základnu, která čítá 800 milionů aktivních uživatelů po celém světě. Předběhla tak mnohem starší sociální sítě jako např. LinkedIn, Pinterest nebo Snapchat. Sledovat TikTok můžete jak na klasickém webu, tak přes mobilní aplikaci, která už pokořila počet 2 miliard stažení. Už v roce 2019 byla nejstahovanější aplikací v App Store.

TikTok stojí na principu sdílení mikro klipů a krátkých videí v maximální délce 60 vteřin. Zpočátku byl TikTok velice oblíbený hlavně mezi nejmladší uživatelskou základnou dětí kolem 10 let, ale postupně této síti přichází na chuť i starší a pokročilí. Jako každá jiná sociální síť samozřejmě skrývá své klady a zápory. Za největší problém TikToku považujeme naprostou neznalost způsobů nakládání s nahraným obsahem. Podle všeho čínský provozovatel vůbec nekontroluje a necenzuruje nic, co se na síti objeví. Včetně násilí, kyberšikany či pornografie.

Když jsme se snažili přečíst si „Podmínky použití“ a „Zásady ochrany soukromí“, neuspěli jsme. Stránky hlásí chybu 404. Třešničkou na dortu je, že při registraci musíte potvrdit přečtení těchto (neznámých a nedostupných) dokumentů. Něco tu nehraje.

Registrovat se do TikToku můžete různými způsoby:

Pokud zvolíte přihlášení přes některý ze svých stávajících účtů, buďte si jisti, že TikTok si z oné cizí sítě stáhne k sobě veškerý obsah, který na ní máte. Asi nejbezpečnější proto je, zaregistrovat se přes svůj e-mailový účet, ideálně takový, který není váš primární.

A na jaký obsah se můžete těšit? Na jakýkoli. Od zvířátek, DIY, politických parodií, sportovních fíglů až po špulení rtíků a více či méně povedené tanečky v dětských pokojíčkách. Nesmí chybět vzkazy všeho druhu a intelektuální úrovně.

Pokud jste při čtení článku měli pocit, že s filozofií TikToku úplně nesouzníme, máte pravdu. A nejsme v tom sami. USA uvažují o celoplošném zákazu této sítě na svém území. V době, kdy píšeme tento článek, je věc odložena. S napětím očekáváme, jak to dopadne. Byl by to precedens, který zatím ve světě nemá obdoby.

 

Nina Moravcová, projekt Kraje pro bezpečný internet

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  09.11.2021

  Varování před ruskými přítelkyněmi: skutečný příběh

  Varování před seznamováním s dívkami z východu není ničím novým. Obvykle se však dočteme, že podvodníky toužící po našich penězích poznáme velmi snadno. Např. podle oslovení přes Facebook, ověřením…

  28.09.2021

  Soutěžte s projektem Kraje pro bezpečný internet

  Až do 28. února 2022 se žáci a studenti základních a středních škol z celé České republiky mohou zapojit do soutěže s projektem Kraje pro bezpečný internet, dozvědět se, jak se bezpečně pohybovat na…

  06.09.2021

  Vzdělávání pro učitele – e‑learningy o internetové bezpečnosti s novými tipy do výuky

  V rámci projektu Kraje pro bezpečný internet vytváříme e-learningové kurzy nejen pro učitele, ale i pro rodiče, děti nebo sociální pracovníky. Všechny tyto kurzy procházejí pravidelnou aktualizací,…

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…