{/syntax}
3069
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3069 lidí, buďte další
03.10.2018

Strašák jménem kyberšikana

Nový školní rok se už naplno rozběhl a spolu s ním se znovu objevil i strašák všech škol – šikana. Nenechte se ale mýlit. V dnešní době nejde pouze o fyzickou šikanu, o vyhrožování, zastrašování či fyzické napadání dětí dětmi. Velmi často se šikana přelévá i do kybernetického prostoru na internetu. Co dělat?

Je to jen nevinný žert

Šikana v kybernetickém prostoru může probíhat na několika úrovních – od urážlivých zpráv přes sdílení nelichotivých fotografií až po vytváření falešných internetových stránek a blogů. Kvůli informačním technologiím je navíc přítomno široké publikum. Někdy se tak z původně nevinného žertu od spolužáků může stát zábava pro celou školu, která nabere rychlé obrátky. Kyberšikana se na školách vyskytuje v minimálně 15 % případů a Linka bezpečí každý rok obdrží více než 400 hovorů na toto téma. I přesto stále převyšuje procento neodhalených případů.


Jak poznat oběť  

Začalo se vaše dítě uzavírat do sebe? Straní se kolektivu? Nechce se stýkat s přáteli? U obětí šikany se objevují deprese a také koketování s myšlenkami na sebevraždu či sebepoškozování. Kybernetická šikana cílí především na psychiku oběti a není vždy jednoduché ji poznat. Děti se za tyto útoky stydí a bojí se o nich mluvit. Velmi často se jedná o narážky na sexuální orientaci nebo o zesměšňující stránky. Známý je případ tzv. roztahovaček. Oběti jsou pod tlakem téměř neustále. Na jejich telefony jim chodí upozornění a komentáře, lidé je mohou označit na Facebooku, někdy dokonce prostřednictvím telefonu i vydírat.

Zlatá pravidla kybernetické bezpečnosti

Opakování je matka moudrosti a v případě kybernetické bezpečnosti to platí dvojnásob. Naše ratolesti na internetu velmi často sdílí informace, které mohou být později zneužity. Jde například o sdílení intimních fotografií nebo o erotické online konverzace. Pro zmírnění dopadu a vyšší bezpečnost stačí dodržovat několik základních pravidel. Pokud má dospívající profil na sociální síti, měl by si do přátel přidávat pouze osoby, které skutečně zná. Stejně tak by veškerý obsah měl být skrytý před zraky široké veřejnosti. V rozšířených nastaveních Facebooku je také možnost schvalování veškerého obsahu, ve kterém je osoba označena. Ve videích, na blogu nebo na sociálních sítích nikdy nezveřejňujte citlivé informace. Před odesláním fotografie je dobré se vždy zamyslet nad tím, jestli je vhodná a nemůže ji později někdo zneužít.

Nenech to být!

Oběti kyberšikany se bojí a stydí o tomto problému mluvit. V online světě se jim ale naštěstí nabízí několik variant, jak mohou na problém upozornit. Pomocníkem, který s odhalováním šikany pomáhá nejen dětem, ale i školám, je platforma Nenech to být. Funguje jako online schránka důvěry na adrese www.nntb.cz.

Jejím cílem je, aby škola i žák dostali adekvátní pomoc. Aby se děti nebály o problémech mluvit, spolupracuje organizace se slavnými osobnostmi a youtubery. Případ jednoho ze studentů, kterému šikana změnila život a který se stal i jedním z hlavních nositelů myšlenky Nenech to být, zpracovala vládní kampaň HateFree Culture – https://www.hatefree.cz/blo/clanky/2838-stepan-uhlik. Nenech to být má i vlastní mobilní aplikaci. Veškeré tipy se do ní nahrávají anonymně a dostanou se do správných rukou dospělé osoby. Platforma vytvořená brněnskými studenty funguje již na více než tisícovce škol po celé České republice. 


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.

    09.11.2021

    Varování před ruskými přítelkyněmi: skutečný příběh

    Varování před seznamováním s dívkami z východu není ničím novým. Obvykle se však dočteme, že podvodníky toužící po našich penězích poznáme velmi snadno. Např. podle oslovení přes Facebook, ověřením…