Špehujete své děti?
Už druhý mobilní operátor nabízí rodičům možnost sledovat děti pomocí GPS signálu a regulovat i jejich pobyt v online světě. Informační věk i přes nesporné výhody přináší nové hrozby jako je kybernásilí a téma bezpečnosti na internetu. Vznikají proto technologie, které nabízí rodičům možnosti ochránit své děti a sledovat jejich aktivity na internetu i mimo něj. Zatímco mobilní operátoři se hájí dobrým úmyslem, psychologové varují před důsledky, které může mít sledování potomků na vztah dítě - rodič.
Před 20 lety bylo běžné, aby chodilo dítě už v 1. třídě samo do školy i ze školy. Současní rodiče se více obávají o bezpečnost svých dětí, a to nejen ve fyzickém prostoru, ale hlavně na internetu. Kybernásilí se totiž v online světě týká právě dětí a teenagerů.
Většina aplikací z rubriky rodičovské ochrany (parental control apps) je vyvinuta proto, aby rodiče měli účinný nástroj, jak omezit přístup dětí k nevhodnému obsahu na internetu. A variant, jak toho využít je opravdu hodně. Můžete například nastavit dítěti plochu tak, aby na ní byly jen hry a zábava bez šance dostat se na internet. Právě možnost zamezit dětem přístup na stránky obsahující násilí, pornografii nebo jinak nevhodný obsah nabízí všechny aplikace určené pro rodiče menších dětí jako je například Kids Place - Parental Control, Kidoz: Discover the best nebo Child Mode And Kids Timer.
V případě aplikací, které se zaměřují na starší děti, je možné nastavit limity pro používání mobilu, blokování určitých čísel nebo SMSek na konkrétní čísla, přístup na internet nebo stahování her a aplikací. To najdete u aplikací Screen Time Parental Control, Care 4 nebo Mama Bear. Protože se někteří rodiče stále více a více zajímají o možnost sledovat děti pomocí signálu GPS, tedy chtějí monitorovat, jestli dorazily v pořádku do školy, na kroužek nebo domů. Úplně nejdál jde v tomto ohledu aplikace Parent Control, která dokonce nabízí možnost vytyčit dítěti okruh, ve kterém se může pohybovat nebo nastavení povolené rychlosti při řízení auta. Základní nabídka funkcí bývá ke stažení zdarma, za další služby se musí zaplatit.
Sledování dětí má v nabídce od letošního srpna už druhý český mobilní operátor. Po společnosti T-Mobile přináší tuto možnost i O2. Rodič tak může sledovat polohu dítěte, hlídá jeho platby a monitoruje to, k čemu používá svůj telefon. Podle psychologů může být užitečné vědět, k čemu naše dítě používá internet a případně zabránit například stahování nevhodného obsah. Se sledováním dětí se ale podle nich dostávají rodiče na velmi tenký led. Žádná ochrana není nikdy stoprocentní a vztah důvěry mezi rodičem a dítětem může online dozor nenávratně narušit.