{/syntax}
4022
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 4022 lidí, buďte další
22.11.2020

Sledovací hodinky pro děti

Jste strachy bez sebe pokaždé, když má vaše dítě někam dojít samo? Řešením pro vás mohou být sledovací hodinky s SOS tlačítkem a možností přijímat telefonní hovory. Nebo raději ne?

Při současném lockdownu děti sledovat při přechodu z pokoje do obýváku nepotřebujeme, ba právě naopak, že… Ale všichni tušíme, že tohle období jednou skončí a strach o bezpečí našich dětí bude zpátky. Navíc Vánoce se blíží a takovými hodinkami bychom jim určitě udělali radost. Pojďme si tedy utřídit myšlenky, zda je tahle koupě dobrý nápad.

Na českém trhu se již objevuje několik značek sledovacích hodinek pro děti. Mají většinou stejné funkce – lokalizace dětí pomocí GPS signálu, trasování cesty, SOS tlačítko, možnost telefonování, vymezení „bezpečného“ prostoru, poplašné SMS, pokud děti tento prostor opustí, nebo, když si hodinky sundají. Sledovat své dítě, respektive jeho hodinky, budete přes aplikaci u sebe v mobilu. A to je prvním kamenem úrazu.

Všechna data, která vaše dítě cestou nasbírá, jsou odesílány… kam vlastně? Asi si nebudeme namlouvat, že data jsou z hodinek odeslány přímo k vám do mobilu a tím jejich cesta končí. Tahle data, vysoce citlivá data (!), jsou skladována na různých serverech a cloudových úložištích, o kterých nemáte žádný přehled. Pokud budete projíždět produktové popisy sledovacích hodinek na e-shopech, informace o tom, přes jakou aplikaci se budete spojovat, obvykle chybí, nebo ji najdete po hodně dlouhém pátrání. Nikdo se totiž nechce moc chlubit tím, že jeho hodinky fungují jen díky externí aplikaci SeTracker. Tahle čínská aplikace nemá v oblasti bezpečného nakládání s daty moc dobrou pověst. Navíc výrobce hodinek nemá nad cizí aplikací logicky žádnou moc ani kontrolu. Na českém trhu je jeden výrobce sledovacích hodinek, který deklaruje, že data jsou uchovávána na jeho vlastních serverech v Evropě. Z jeho webu jsme si půjčili obrázky uživatelského prostředí aplikace (děkujeme…).

 

Před používáním sledovacích hodinek varuje i společnost Avast. Rizika vidí v používaném protokolu http a nikoli https, snadným vyhledáním hodinek podle jejich výrobního čísla (které musíte do aplikace zadat) a celkem jednoduchým odposloucháváním hodinek včetně zachycení dat a SMS.

Jedním z varovných signálů, že hodinky nebudou úplně bezpečné, je jejich cena. Vývoj vlastního bezpečnostního systému něco stojí. Hodinky z tržnice za pár stovek určitě nic takového nevyvíjí. Ani hodinky kolem tisícovky. Ale pozor, v současnosti nabízí naše e-shopy jedny sledovací hodinky pro děti za cca 3.500,-. To už je dost, že? Ale i tyhle jedou přes SeTracker, tak se nenechte ukolébat jen vysokou cenou.

A na závěr pár filozoficko-etických otázek. Je nutné naše děti sledovat krok za krokem? Jaké by to bylo nám? Ochrání sledovací hodinky dítě před tím, že ho srazí auto? Zamezí tyhle hodinky únosu, kdy budou vyhozeny z okna auta v první ulici? Jak budeme řešit, že odposlouchávají soukromé rozhovory lidí, kteří si to nepřejí? Například v Německu si na tyto otázky už odpověděli a vyhodnotili hodinky jako nezákonné sledovací zařízení. Legálně si je tedy na německém trhu již nekoupíte.

Většina výrobců sledovacích hodinek se ohání hesly typu „Na rodině nám záleží“ nebo „To nejlepší pro vaše dítě“. Znamená spokojená rodina to, že neexistuje žádné soukromí a svobodná vůle se prostě jen tak „někde courat“? I do českého prostředí už dorazil pojem tzv. helikoptérového rodičovství. To je typ výchovy, kdy rodiče nad svými dětmi neustále krouží jak vrtulník a zasahují nejdéle vteřinu poté, co se něco neděje podle jejich představ. Sledovací hodinky mohou tento typ výchovy přiblížit dokonalosti.

 

Nina Moravcová, projekt Kraje pro bezpečný internet

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.