Sexting může končit sebevraždou
Erotické fotky můžou okořenit partnerský vztah nebo se mohou stát noční můrou, a to nejen u dospělých. Lechtivé fotky zaslané spolužákovi, které se dostanou omylem nebo cíleně na internet, mohou skončit tragicky. Výsměch, šikana a neustálý tlak ze strany spolužáků může v extrémních případech končit i sebevraždou. Proto je důležité s dětmi o této hrozbě mluvit s důrazem na to, aby vždy zvažovaly komu své fotky či videa posílají.
Sexting je poměrně nový fenomén a skládá se z kombinace slov sex a texting. Jde o rozesílání zpráv, fotek nebo videí s erotickým nebo sexuálním obsahem. Jenže zatímco lechtivá fotka v obálce zaslaná vysněnému muži před dvaceti lety mohla skončit tak maximálně v koši nebo před očima několika kamarádů, dnes mohou vidět fotku nebo video statisíce lidí. Navíc fotky visí na internetu několik let a kdokoliv je může zneužít i dlouho poté, co došlo k jejich zveřejnění. Dětské oběti sextingu pak bývají velmi často vystaveny šikaně a dalším útokům z oblasti kybernásilí.
Nejčastějším případem sextingu bývá situace, kdy mladá dívka pošle svou intimní fotku spolužákovi, se kterým chodí nebo se jí líbí. V případě, že si její vyvolený nenechá fotku pro sebe, ale naopak ji zveřejní na sociálních sítí, roztočí nekonečný kolotoč posměchu a šikany. Ve Spojených státech skončily takové příběhy několika sebevraždami a některé americké státy proti sextingu bojují novelizací legislativy.
Sexting je trestný i v České republice. Rozesílání fotek nebo videí se sexuálním podtextem je v případě mladistvých hodnoceno jako přestupek nebo trestný čin šíření dětské pornografie a ohrožování výchovy dítěte. Je proto velmi důležité s dětmi mluvit o riziku, které intimní fotky směřované ať známým nebo neznámým lidem přináší. Potenciálním útočníkům se totiž dostává do rukou velmi citlivý materiál, který mohou velmi lehce zneužít.