Rodiče často netuší, co dělají jejich děti na mobilu
Na konci června představil projekt O2 Chytrá škola výsledky výzkumu Děti online, když rodiče netuší....
Do výzkumu se zapojilo přes 4 000 dětí ve věku 8-15 let a zhruba tisíc rodičů. Cílem výzkumu bylo dle autorů zjistit, jak dlouhou dobu děti tráví na mobilním telefonu, co a jak často na mobilním telefonu dělají a nakolik rizikové je jejich chování (sdílení osobních fotografií, rozpoznávání podvržených stránek, setkání se šikanou, apod.).
Výzkum ukázal, že rodiče nemají jasný přehled o chování dětí na internetu a často podceňují, jak děti žijí digitálně. České děti ve věku 8-15 let průměrně stráví na svém mobilu 3,5 hodiny. U dětí ve věku 14-15 let, už je to ale více jak 4,5 hodiny. Tedy čas strávený na mobilním telefonu roste společně s věkem. Rodiče si ale myslí, že jejich děti na mobilu tráví maximálně 3 hodiny. U věkové skupiny 14-15 let je jejich odhad milný dokonce o hodinu. Z výzkumu je také zřejmé, že dívky tráví na mobilu denně o něco více času než chlapci. Významný vliv na dobu strávenou na mobilním telefonu má mimoškolní činnost. Děti, které často sportují, tráví na mobilu méně času než děti, které nesportují.
U malých dětí (8-9 let), je většina rodičů (94%) přesvědčená, že ví, co dělají děti na mobilní telefonu. S rostoucím věkem dětí, ale kontrola rodičů slábne. U malých dětí je časté nastavování limitů používání mobilního telefonu nebo omezení stahování či používání vybraných aplikací. U starších dětí toto využívá pouze zhruba pětina rodičů. Polovina dotázaných dětí uvedla, že jim nastavený denní limit nestačí a že by na mobilu chtěli trávit více času. Většina rodičů zakazuje dětem používat telefon v noci, když by měli spát. Více jak polovina dětí (59%) si přesto sebou bere mobil do postele. Je to častější u starších dětí a u dívek.
Co se týče četnosti užívání mobilního telefonu, alespoň jednou za hodinu kontroluje svůj mobilní telefon zhruba 7% osmiletých dětí. U věkové skupiny 14-15 let je to už kolem 70%. Polovina dotázaných si na svém mobilním telefonu píše s kamarády, 43% tráví čas na sociálních sítích a 41% hraje online hry. Děti tedy nejčastěji využívají mobil k zábavě. Ke vzdělávání ho využívá zhruba 16% dětí. Dívky si častěji píší s kamarády nebo tráví čas na sociálních sítích, zatímco chlapci nejčastěji hrají online hry. Co se týče používání sociálních sítí, děti nejčastěji využívají Youtube (71%) a Whatsapp (64%).
Podle tohoto výzkumu většina dětí tvrdí, že zná většinu svých online kamarádů, děti tedy často nekomunikují na internetu s lidmi, které neznají. Pětina dětí se na internetu setkala s kyberšikanou. Častěji byli obětmi dívky než chlapci. S věkem přibývá dětí, které se s kyberšikanou setkaly, ať už jde o posměšky, vyhrožování nebo jiné formy nevhodného chování v online prostoru.
Výzkum také zkoumal, zda by respondenti dokázali rozpoznat podvrženou webovou stránku. Více jak polovina dospělých si myslí, že by takovouto stránku rozpoznali, u dětí je to méně, pouze 29% předpokládá, že by falešnou webovou stránku rozpoznalo. Děti by nejčastěji povrženou stránku poznaly podle špatné gramatiky, nekvalitních obrázků, nesouladu URL a loga na webové stránce, případně podle chybějících kontaktních údajů.
Dle tohoto výzkumu se čtvrtina dětí na internetu chová rizikově (sdílí osobní údaje, komunikuje s neznámými osobami, apod.), což je významné číslo. Pokud Vás výzkum zajímá detailněji, výzkumná zpráva je dostupná zde.