{/syntax}
442
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 442 lidí, buďte další
18.07.2023

Rodiče často netuší, co dělají jejich děti na mobilu

Na konci června představil projekt O2 Chytrá škola výsledky výzkumu Děti online, když rodiče netuší....

Do výzkumu se zapojilo přes 4 000 dětí ve věku 8-15 let a zhruba tisíc rodičů. Cílem výzkumu bylo dle autorů zjistit, jak dlouhou dobu děti tráví na mobilním telefonu, co a jak často na mobilním telefonu dělají a nakolik rizikové je jejich chování (sdílení osobních fotografií, rozpoznávání podvržených stránek, setkání se šikanou, apod.).

Výzkum ukázal, že rodiče nemají jasný přehled o chování dětí na internetu a často podceňují, jak děti žijí digitálně. České děti ve věku 8-15 let průměrně stráví na svém mobilu 3,5 hodiny. U dětí ve věku 14-15 let, už je to ale více jak 4,5 hodiny. Tedy čas strávený na mobilním telefonu roste společně s věkem. Rodiče si ale myslí, že jejich děti na mobilu tráví maximálně 3 hodiny. U věkové skupiny 14-15 let je jejich odhad milný dokonce o hodinu. Z výzkumu je také zřejmé, že dívky tráví na mobilu denně o něco více času než chlapci. Významný vliv na dobu strávenou na mobilním telefonu má mimoškolní činnost. Děti, které často sportují, tráví na mobilu méně času než děti, které nesportují.   

U malých dětí (8-9 let), je většina rodičů (94%) přesvědčená, že ví, co dělají děti na mobilní telefonu. S rostoucím věkem dětí, ale kontrola rodičů slábne. U malých dětí je časté nastavování limitů používání mobilního telefonu nebo omezení stahování či používání vybraných aplikací. U starších dětí toto využívá pouze zhruba pětina rodičů. Polovina dotázaných dětí uvedla, že jim nastavený denní limit nestačí a že by na mobilu chtěli trávit více času. Většina rodičů zakazuje dětem používat telefon v noci, když by měli spát. Více jak polovina dětí (59%) si přesto sebou bere mobil do postele. Je to častější u starších dětí a u dívek.

Co se týče četnosti užívání mobilního telefonu, alespoň jednou za hodinu kontroluje svůj mobilní telefon zhruba 7% osmiletých dětí. U věkové skupiny 14-15 let je to už kolem 70%. Polovina dotázaných si na svém mobilním telefonu píše s kamarády, 43% tráví čas na sociálních sítích a 41% hraje online hry. Děti tedy nejčastěji využívají mobil k zábavě. Ke vzdělávání ho využívá zhruba 16% dětí. Dívky si častěji píší s kamarády nebo tráví čas na sociálních sítích, zatímco chlapci nejčastěji hrají online hry. Co se týče používání sociálních sítí, děti nejčastěji využívají Youtube (71%) a Whatsapp (64%).  

Podle tohoto výzkumu většina dětí tvrdí, že zná většinu svých online kamarádů, děti tedy často nekomunikují na internetu s lidmi, které neznají. Pětina dětí se na internetu setkala s kyberšikanou. Častěji byli obětmi dívky než chlapci. S věkem přibývá dětí, které se s kyberšikanou setkaly, ať už jde o posměšky, vyhrožování nebo jiné formy nevhodného chování v online prostoru.

Výzkum také zkoumal, zda by respondenti dokázali rozpoznat podvrženou webovou stránku. Více jak polovina dospělých si myslí, že by takovouto stránku rozpoznali, u dětí je to méně, pouze 29% předpokládá, že by falešnou webovou stránku rozpoznalo. Děti by nejčastěji povrženou stránku poznaly podle špatné gramatiky, nekvalitních obrázků, nesouladu URL a loga na webové stránce, případně podle chybějících kontaktních údajů.   

Dle tohoto výzkumu se čtvrtina dětí na internetu chová rizikově (sdílí osobní údaje, komunikuje s neznámými osobami, apod.), což je významné číslo. Pokud Vás výzkum zajímá detailněji, výzkumná zpráva je dostupná zde.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.