Rizika nahoty teenagerů v komunikaci na sociálních sítích
Jsou tomu tři roky, co se Českem prohnala kauza tzv. roztahovaček. Facebook zaplavily fotografie stovek polonahých či úplně nahých náctiletých dívek s velmi nelichotivými komentáři. Dívky tomu všemu přitom mohly předejít. Stačí se vyvarovat některých základních rizik.
Nahota v digitálním světě je vždy riziková
Teenageři (děti od 13 let věku) začínají objevovat svoji sexualitu a sledují proměny svých těl v dospělé ženy a muže. Ke sdílení nahoty s prvními láskami nemusejí mít daleko. To se děje už od nepaměti.
Bohužel nástup chytrých telefonů s velmi kvalitními fotoaparáty umožnil během zlomku sekundy zaznamenat nahotu navždy. Zveřejnit nahou fotografii na internetu pak nezabere o nic déle. Přitom nahé fotografie se na internet nemusí dostat vždy cíleně. Americké celebrity, mezi nimi nově i Emma Watson, by o tom mohly vyprávět.
Nahé fotografie se mohou na internet dostat kvůli nedostatečně zabezpečenému telefonu, prolomení hesla ke cloudovému úložišti nebo i vlastním omylem. Prostě se vám podaří sdílet či poslat e-mailem jinou fotografii, než jste chtěli.
„Dočasné“ fotografie ani smazání z webu nepomohou
Problém je ale v tom, že elektronická komunikace jde vždy archivovat, na věky věků. Služby jako Snapchat sice slibují jen „dočasné“ zobrazení zprávy, ale realita je odlišná. Udělat si snímek obrazovky (screenshot) a ten si uložit je opět otázkou zlomku sekundy. A odesílatel fotografie nic nezmůže.
Nepomůže ani to, když fotku obratem smažete. Někdo si ji mohl stihnout stáhnout a kdykoliv ji může nahrát znovu. Ani snaha nechat snímek odstranit soudním nařízením. Své by o tom mohla říct i Barbra Streisand, podle které se dokonce jmenuje sociální fenomén efekt Streisandové. Když v roce 2003 dosáhla odstranění leteckého snímku svého sídla v Malibu z veřejné databáze projektu California Coastal Records Project, který dokumentoval erozi kalifornského pobřeží, odstraněný snímek se začal objevovat na mnoha dalších webech a viděly ho stovky tisíc lidí po celém světě. Dnes ho najdete i v různých jazykových mutacích Wikipedie.
I ta největší láska se může změnit v nenávist
Teenageři si posílají své nahé fotografie nejčastěji z lásky. Jenže každá láska, jak ukázala kauza roztahovaček, se může velmi snadno změnit v nenávist. Ostatně publikování nahých snímků bývalých přítelkyň a manželek se stalo vděčným předmětem bulvárních článků všude na světě. I při komunikaci s milovaným protějškem je tak třeba mít na paměti, že jakékoliv fotografie, které posíláte, se jednoho dne mohou objevit na internetu. Třeba kvůli všudypřítomným hackerům či „kamarádům“, kteří se v nestřežený okamžik zhostí nedostatečně zabezpečeného telefonu.