1672
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1672 lidí, buďte další
06.12.2019

Pozor na nebezpečné vánoční dárky

Vánoční dárky, zejména ty technické, dokážou přinést spoustu radosti a zábavy. Mohou s nimi být však spojené i nepříjemné starosti. Na co si dát u těchto dárků pozor, abyste se z nich mohli už jen radovat?

Chytré telefony a tablety

U chytrých telefonů a tabletů je potřeba dát pozor zejména na tři oblasti.

 1.  Zaprvé je to kybernetická bezpečnost, protože chytré telefony a tablety často obsahují spoustu kontaktů, e-mailů, zpráv, přístupy k sociálním sítím, fotografie a videa. Dejte si proto pozor na oprávnění aplikací, které si instalujete, a hlavně na jejich původ! Velký pozor si dejte také na falešné antiviry.
 2. Druhou rizikovou oblastí je placení mobilem, například za aplikace a hry. Oblíbené bývají zejména podvody s SMS platbami, které si ovšem můžete na své SIM kartě zcela zakázat. Není však radno podceňovat ani v Česku velmi oblíbené používání telefonu místo platební karty.
 3. Do třetice pozor na neuvážené nákupy aplikací, což se týká zejména rodičů menších dětí. Dobře si rozmyslete, než spárujete platební kartu s telefonem svého dítěte, protože takové nákupy v aplikacích, zejména ve hrách, se dokážou po desetikorunách nasčítat až do tisícových výšin.

Chytré hodinky a sporttrackery

Chytré hodinky a sporttrackery přinášejí dvě základní rizika. První z nich se týká ochrany soukromí u sportovních aplikací, které jsou s těmito produkty často spojeny. Taková sportovní aplikace může být totiž velká bezpečnostní hrozba, pokud si u ní správně nenastavíte bezpečí. Proto myslete na to, že je řada z nich nastavena na veřejné sdílení polohy, a to i prostřednictvím sociálních sítí.

Zároveň žijeme v době, kdy už jde platit i chytrými hodinkami či náramkem, což představuje podobná bezpečnostní rizika jako u telefonů. Pokud chcete udělat z hodinek platební nástroj, chovejte se k nim jako k platební kartě.

Drony

Velmi populárním dárkem budou letos bezpochyby drony. Ani u nich byste neměli zapomenout na bezpečnost. Nikdy nepodceňujte instrukce výrobce a na děti raději dohlížejte. Další riziko je čistě legislativní a týká se doplňku X předpisu L2 Řízení letového provozu, který je vhodné si před zahájením provozu dronu nastudovat. Rizikem jsou pak i samotné záznamy z dronů, při jejich sdílení na sociálních sítích totiž lze mimoděk prozradit mnohé o místě, kde bydlíte, a navíc můžete narušit soukromí některých osob, které jsou tam vyobrazené, což nás vrací k legislativní ochraně osobnosti.

Chytrá domácnost

Velmi populárním dárkem se stávají také nejrůznější prvky chytré domácnosti, včetně domácích IP kamer, ovládání světel přes internet apod. U těchto systémů není radno podceňovat zabezpečení proti přístupu neautorizovaných osob. Podrobněji jsme se o této problematice rozepsali v tomto článku. Ve stručnosti – nezapomeňte změnit všechna přednastavená hesla u všech prvků (kamery, routery, ovládání chytré domácnosti apod.), ujistěte se, že používáte bezpečná a silná hesla, a nezapomeňte je čas od času měnit.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  15.06.2020

  On‑line seriál „Pozor na kyberprostor!“

  Projekt Kraje pro bezpečný internet, volné sdružení všech krajů České republiky, se prevenci internetové kriminality věnuje již od roku 2013. V posledních 4 letech uvedl na svět mj. 40 videí s…

  03.06.2020

  Zdravotní záznamy jsou pro hackery zlatý důl

  Za kolik lze zpeněžit ukradené informace? Právě tuto otázku si pokládají zločinci, kteří se dostanou k cizím údajům a chtějí je zpeněžit na černém trhu. Zatímco za ukradené číslo kreditní karty mohou…

  26.05.2020

  Nebezpečí číhá i na uživatele Apple

  Nejeden uživatel Apple, ať již iPhone nebo iPad, si myslí, že se ho falešné aplikace, zranitelnosti a další on-line podvody netýkají. Následující příklady však ukazují, že nebezpečí číhá i na …

  13.05.2020

  Chraňte si své soukromí i při videokonferencích

  Videohovory a konference v době karantény využívají nejen lidé na home-office, ale také školáci. Při videohovorech je však nutné myslet i na ochranu svého soukromí. Podívejme se na základní tipy, jak…