{/syntax}
3431
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3431 lidí, buďte další
06.12.2019

Pozor na nebezpečné vánoční dárky

Vánoční dárky, zejména ty technické, dokážou přinést spoustu radosti a zábavy. Mohou s nimi být však spojené i nepříjemné starosti. Na co si dát u těchto dárků pozor, abyste se z nich mohli už jen radovat?

Chytré telefony a tablety

U chytrých telefonů a tabletů je potřeba dát pozor zejména na tři oblasti.

 1.  Zaprvé je to kybernetická bezpečnost, protože chytré telefony a tablety často obsahují spoustu kontaktů, e-mailů, zpráv, přístupy k sociálním sítím, fotografie a videa. Dejte si proto pozor na oprávnění aplikací, které si instalujete, a hlavně na jejich původ! Velký pozor si dejte také na falešné antiviry.
 2. Druhou rizikovou oblastí je placení mobilem, například za aplikace a hry. Oblíbené bývají zejména podvody s SMS platbami, které si ovšem můžete na své SIM kartě zcela zakázat. Není však radno podceňovat ani v Česku velmi oblíbené používání telefonu místo platební karty.
 3. Do třetice pozor na neuvážené nákupy aplikací, což se týká zejména rodičů menších dětí. Dobře si rozmyslete, než spárujete platební kartu s telefonem svého dítěte, protože takové nákupy v aplikacích, zejména ve hrách, se dokážou po desetikorunách nasčítat až do tisícových výšin.

Chytré hodinky a sporttrackery

Chytré hodinky a sporttrackery přinášejí dvě základní rizika. První z nich se týká ochrany soukromí u sportovních aplikací, které jsou s těmito produkty často spojeny. Taková sportovní aplikace může být totiž velká bezpečnostní hrozba, pokud si u ní správně nenastavíte bezpečí. Proto myslete na to, že je řada z nich nastavena na veřejné sdílení polohy, a to i prostřednictvím sociálních sítí.

Zároveň žijeme v době, kdy už jde platit i chytrými hodinkami či náramkem, což představuje podobná bezpečnostní rizika jako u telefonů. Pokud chcete udělat z hodinek platební nástroj, chovejte se k nim jako k platební kartě.

Drony

Velmi populárním dárkem budou letos bezpochyby drony. Ani u nich byste neměli zapomenout na bezpečnost. Nikdy nepodceňujte instrukce výrobce a na děti raději dohlížejte. Další riziko je čistě legislativní a týká se doplňku X předpisu L2 Řízení letového provozu, který je vhodné si před zahájením provozu dronu nastudovat. Rizikem jsou pak i samotné záznamy z dronů, při jejich sdílení na sociálních sítích totiž lze mimoděk prozradit mnohé o místě, kde bydlíte, a navíc můžete narušit soukromí některých osob, které jsou tam vyobrazené, což nás vrací k legislativní ochraně osobnosti.

Chytrá domácnost

Velmi populárním dárkem se stávají také nejrůznější prvky chytré domácnosti, včetně domácích IP kamer, ovládání světel přes internet apod. U těchto systémů není radno podceňovat zabezpečení proti přístupu neautorizovaných osob. Podrobněji jsme se o této problematice rozepsali v tomto článku. Ve stručnosti – nezapomeňte změnit všechna přednastavená hesla u všech prvků (kamery, routery, ovládání chytré domácnosti apod.), ujistěte se, že používáte bezpečná a silná hesla, a nezapomeňte je čas od času měnit.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.