Obrazovka počítače může způsobovat nespavost
Máte problém zahnat děti do postele, poté co jim na počítači, na tabletu nebo na telefonu pustíte pohádky? Pak zkuste třeba knížky. Světlo, které vyzařují obrazovky, totiž brzdí tvorbu hormonu navozujícího spánek.
Modré světlo
Všechny elektronické obrazovky dnes září tzv. modrým světlem. To nám během dne může dodat energii navíc, jsme díky němu čilí a bdělí. Mimo jiné i proto, že stimuluje uvolňování serotoninu, hormonu štěstí a pohody. A překvapivě se nám kvůli němu dost často nechce spát. To platí i pro naše děti. Pokud hrají 12 hodin v kuse počítačovou hru, do postele je nedostaneme.
Nespavost
Modré světlo v našem těle potlačuje tvorbu melatoninu, hormonu klíčového pro spánek. Proto hrozí, že dlouhodobé vysedávání u počítače nebo kontrolování mobilního telefonu těsně před usnutím způsobí nespavost. Zejména dětem bychom tedy měli počítač i telefon vypnout alespoň hodinu před spaním. Zásadní také je, že se melatonin tvoří výhradně v noci, je to jakýsi signál noci, který do organismu předává informaci o denní době, aby spánek mohl tělu poskytovat příležitost k osvěžení a k přípravě na následující den.
Nedostatek spánku narušuje produkci hormonů a může být příčinou snížení hladiny již zmíněného serotoninu. Ten si sice můžeme uměle doplnit právě díky ozáření modrým světlem, z dlouhodobého hlediska je to ale velmi neefektivní investice, a to zejména u dětí. Spánek je i pro ně nezbytný k regeneraci mozku a k tvorbě imunity. Většina dospělých potřebuje nejméně 7 hodin kvalitního spánku každou noc a děti předškolního věku by měly naspat dokonce více než deset hodin.