Než začneme poučovat
Než začneme vysvětlovat našim teenagerům své představy a názory na svět internetu, je dobré si “našprtat” pár pojmů, ať víme, proč na počítačích a mobilech vůbec tráví tolik času:
“to je do školy”
Věčná mantra může znít i jako výmluva, že? Wikipedia, spása snad každého referátu a seminární práce, je přitom díky propracovanému systému kontrol a editací stejně věrohodná jako třeba Encyclopedia Britannica. Internet je plný relevantních zdrojů, které navíc umožňují interaktivní, a tudíž efektivní práci s materiály…pokud je to tedy opravdu do školy, ehm.Insta
…neboli Instagram je platforma pro sdílení fotek. Nabídka barevných filtrů a jednoduchých úprav navíc povýší sebeprůměrnější fotku na malé umělecké dílo, a to mu přidává na oblíbenosti. “Scrollování” hezkými obrázky se velmi snadno stane návykovou vizuální oázou.
Selfie
Znamená zkráceně autoportrét. Ano, mladí lidé rádi fotí sami sebe a pak ony fotky sdílí. Různými pózami se svůj vzhled snaží buďto vylepšit, anebo se naopak nešetří vůbec. Ironickými a nadsazenými “selfíčky” tak glosují svět kolem sebe.
Snapchat
Pokud jste o téhle trendující sociální síti slyšeli a zaměřili se na ni zblízka, dost možná vám připadala nesrozumitelná. A to je přesně její záměr: aplikace, kterou nepochopí rodiče, slouží teenagerům ve sdílení jejich každodenních zážitků. Fotky zasílají přátelům, kterým se pár vteřin po zobrazení v nenávratnu zmizí. Fotky v podstatě nahrazují slova při popisu toho, co kdo dělá.
Vlogger
Ne, nejde o přeřeknutí. Módní blogy pomalu začínají patřit do minulosti; písmena a obrázky ustupují před filmováním. Video-bloggeři používají nejčastěji kanál YouTube, kam umisťují nahrávky se svými monology. “Shopaholičky” se chlubí svými módními úlovky, další slečny předvádí podrobné návody, jak se nalíčit, ty klučičí se věnují třeba počítačovým hrám. Světově nejúspěšnější vloggeři mají mezi svými vrstevníky klidně i miliony pravidelných odběratelů a také jim jejich činnost slušně vynáší.