{/syntax}
2566
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2566 lidí, buďte další
31.08.2021

Neškoďte dětem fotkami z prvního školního dne

Neříkej lidem, které neznáš, do jaké školy a třídy chodíš. Nikdy nevíš, kdo to může zneužít. Toto doporučení bezpečnostních odborníků se snaží svým dětem předat i mnoho rodičů. V okamžiku, kdy se však v kalendáři objeví 1. září, začnou sociální sítě plnit příspěvky prvňáčků.

Právě v tento okamžik je nutné myslet na to, že i jedna publikovaná fotka může v budoucnu našemu milovanému dítěti uškodit. Z fotek totiž není často problém vyčíst jméno a tím pádem i následně zjistit adresu školy. Jméno dítěte a další údaje pak v příspěvcích prozradí sami rodiče. Tyto citlivé informace se následně mohou dostat do rukou predátorů.

Nevhodná digitální stopa však může být v budoucnu dítěti na obtíž. Podle průzkumu společnosti Avast provedeného v loňském roce si jen 43 % českých rodičů uvědomuje, že se jejich děti mohou kvůli takovýmto příspěvkům v pozdějším věku cítit trapně nebo se dostat do nepříjemné situace. Tu může zapříčinit např. i fotka v oblečení, které zrovna „není v trendu“ nebo úsměv s vypadlým zubem.

Spoléhat se přitom nelze ani na využití stories. Z nich by sice fotky měly většinou do 24 hodin zmizet, zároveň je však není problém uložit, zkopírovat či archivovat a následně šířit dále.

Při pořizování fotek z prvního dne (zejména ze třídy) bychom neměli zapomínat ani na to, že se na nich mohou objevit i jiné děti, jejichž rodiče o popularitu na sociálních sítích nestojí. Stejně jako na začátku školního roku dáváme škole souhlas s tím, zda smí či nesmí publikovat fotky na sociálních sítích, bychom i my měli požádat rodiče dětí na fotce o souhlas. Vedle respektování právních zásad tím přispějeme i k vytvoření přátelské atmosféry mezi rodiči a zároveň dětem budeme dobrým příkladem.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.