982
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 982 lidí, buďte další
31.08.2021

Neškoďte dětem fotkami z prvního školního dne

Neříkej lidem, které neznáš, do jaké školy a třídy chodíš. Nikdy nevíš, kdo to může zneužít. Toto doporučení bezpečnostních odborníků se snaží svým dětem předat i mnoho rodičů. V okamžiku, kdy se však v kalendáři objeví 1. září, začnou sociální sítě plnit příspěvky prvňáčků.

Právě v tento okamžik je nutné myslet na to, že i jedna publikovaná fotka může v budoucnu našemu milovanému dítěti uškodit. Z fotek totiž není často problém vyčíst jméno a tím pádem i následně zjistit adresu školy. Jméno dítěte a další údaje pak v příspěvcích prozradí sami rodiče. Tyto citlivé informace se následně mohou dostat do rukou predátorů.

Nevhodná digitální stopa však může být v budoucnu dítěti na obtíž. Podle průzkumu společnosti Avast provedeného v loňském roce si jen 43 % českých rodičů uvědomuje, že se jejich děti mohou kvůli takovýmto příspěvkům v pozdějším věku cítit trapně nebo se dostat do nepříjemné situace. Tu může zapříčinit např. i fotka v oblečení, které zrovna „není v trendu“ nebo úsměv s vypadlým zubem.

Spoléhat se přitom nelze ani na využití stories. Z nich by sice fotky měly většinou do 24 hodin zmizet, zároveň je však není problém uložit, zkopírovat či archivovat a následně šířit dále.

Při pořizování fotek z prvního dne (zejména ze třídy) bychom neměli zapomínat ani na to, že se na nich mohou objevit i jiné děti, jejichž rodiče o popularitu na sociálních sítích nestojí. Stejně jako na začátku školního roku dáváme škole souhlas s tím, zda smí či nesmí publikovat fotky na sociálních sítích, bychom i my měli požádat rodiče dětí na fotce o souhlas. Vedle respektování právních zásad tím přispějeme i k vytvoření přátelské atmosféry mezi rodiči a zároveň dětem budeme dobrým příkladem.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  06.09.2021

  Vzdělávání pro učitele – e‑learningy o internetové bezpečnosti s novými tipy do výuky

  V rámci projektu Kraje pro bezpečný internet vytváříme e-learningové kurzy nejen pro učitele, ale i pro rodiče, děti nebo sociální pracovníky. Všechny tyto kurzy procházejí pravidelnou aktualizací,…

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…

  29.12.2020

  Víte, jak od ledna na drony?

  Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…