{/syntax}
2086
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2086 lidí, buďte další
30.06.2020

Nadužívání internetu během letních prázdnin?

Nastal čas, na který se všechny děti celý rok těší a rodiče se ho děsí. Letní prázdniny. Pokud se vám v hlavě honí obava, že vaše děti stráví většinu času u počítače nebo mobilu, a na konci srpna už budou přirostlé ke klávesnici, třeba vám pomůžou některé naše tipy.

1. Nechte děti vydechnout

Děti si velké prázdniny opravdu zaslouží. Mnohé se naučily, musely dodržovat pevný denní režim, zažily si spoustu stresu při zkoušení a písemkách. Je celkem jedno, s jakými výsledky. Letošní druhé pololetí bylo navíc poznamenáno uzavřením škol, což některé rodiny využili pro předčasné ukončení ročníku, ale většina rodin se musela přizpůsobit nebývale náročným podmínkám domácího vzdělávání. Jsme unavení všichni. Dejme si čas a nikam se nehoňme. Nechme děti vydechnout a zrelaxovat, byť u (pro nás dospělé) ne úplně inteligentních videí či zábavy na internetu. Pokud je obsah, který sledují, více méně neškodný, klidně je nechte, aspoň na pár dní, se jen tak povalovat a nic kloudného nedělat.

2. Domluvte si pravidla

Hned zpočátku prázdnin si domluvte pravidla „prázdninového provozu“. Zahrňte tam první dny volnosti, kdy třeba necháte jen na dětech, jak si je budou chtít užít. Projděte spolu, co se kdy o prázdninách bude dít, jaké máte představy vy, co by chtěly zažít ony. Nezdráhejte se je zapojit do domácích prací, obzvláště ty větší. I školkáčci či mladší žáčci už mohou leccos zastat – utírat nádobí, vynášet odpadky, podávat kolíky na prádlo, zalévat záhony…

Do pravidel si samozřejmě zakomponujte i bod o délce používání mobilu/počítače během dne – 2 hodiny denně? Jen po odpracovaných úkolech? Jen večer před spaním? Každé rodině vyhovuje něco jiného, ale toto téma za zmínku určitě stojí.

3. Strukturujte čas během dne

Tento bod vyplývá z výše uvedeného. I o prázdninách by děti, zvláště ty menší, měly mít alespoň nějaký režim, byť ne tak pevný jako během školního roku. Pozdější vstávání a pozdější uléhání do postele asi nikoho a nic neohrožuje, důležité ale je nenechávat děti ponocovat do brzkých ranních hodin. Jejich těla (ani těla dospěláků) na to nejsou stavěna a za chvíli byste z nich měli mátohy. Pokud jsou vaše děti náruživými hráči on-line her, hlídejte jejich spánkový režim o to více. Každý den zařaďte nějakou pohybovou aktivitu na čerstvém vzduchu, společný čas, který stráví celá rodina pospolu (alespoň u večeře)… Užívejte si léto, ale nevysilte se už během července.

4. Nabídněte lepší program, než jsou počítače/mobily

Asi většina rodin řeší, jak naložit s dovolenou, aby si prázdniny užila a děti byly zaopatřené. Dva měsíce jsou dlouhá doba a někdy musí rodiče vynaložit opravdu hodně úsilí, aby „bylo hlídání“. U moře, na táboře, u babičky na vesnici… tam všude je celkem malá pravděpodobnost, že se z vašeho dítěte stane „závislák“ na internetu. Co ale dělat ve všední dny, kdy nabídka programu není tak pestrá? Snažte se i během pracovního týdne najít aktivity, které odtáhnou děti od počítačů ven – koupaliště, opékání buřtů, sjíždění vody o víkendu, cyklo výlety. Pokud přijdete 5 dní v týdnu domů z práce s tím, že se vám už nic a nikam nechce, a o víkendu napravujete to, co jste přes týden nestihli, nedivte se, že se děti budou muset zabavit samy. A často právě u počítače nebo mobilů.

5. Využijte techniku ke vzdělávání

Abychom ale nedělali z techniky jen strašáka. Využijte ji pro dobro vašich dětí. Mladší děti si mohou na bezpočtu webů zábavnou formou procvičit věci, které znají ze školy. Starší děti třeba ocení čtečku knih. (Nejen) na YouTube najdete videa pro rukodělné výrobky, opakování jazyků, cestopisy… Objevujte se svými dětmi nové informace, povídejte si o nich, poznávejte se navzájem. Možná se budete divit, co všechno se od dětí může naučit.

6. Včas se připravte na konec prázdnin

Přibližně od půlky srpna je dobré se začít připravovat na pevnější režim, který zanedlouho nastane. Začněte rovnat budíček a večerku, připravujte novou výbavu na další školní rok, vybírejte kroužky. Užívejte si zbytek léta, ale už v klidnějším tempu.

7. Vyhledejte odbornou pomoc, pokud bude potřeba

Pokud dodržíte všechny předchozí kroky, je málo pravděpodobné, že by se z vašich dětí stali přes léto „závisláci“ na internetu. Když by se ale přece jen něco vymklo kontrole, oslovte s prosbou o pomoc odborníka – psychologa. Praktický lékař vám může dát kontakty na ověřené specialisty ve vašem okolí, případně sami oslovte někoho, ke komu máte důvěru.

Přejeme hezké léto strávené především na čerstvém vzduchu.

 

Nina Moravcová, Kraje pro bezpečný internet

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.