Kyberšikana ‑ víc než internetové posmívání
Děti se mezi sebou škádlí běžně – někdy však takové škádlení může překročit mez, a pro jeho oběti rozhodně nejde o nic příjemného. Mnohdy jsou takové zážitky traumatizující na velmi dlouhou dobu. S rozšířením chytrých telefonů se navíc možnosti takových malých tyranů ještě posouvají. Kyberšikana má tím pádem dalekosáhlejší důsledky. Nemusí se nutně zaměřovat jen na další děti, cílem se kolikrát stávají i pedagogové.
Možná jste začátkem roku zaregistrovali případ ze Střední průmyslové školy v pražských Malešicích. Trojice studentů tam po tři měsíce šikanovala jednu z učitelek, a ke všemu si pořizovali nahrávky na mobilní telefony. Ačkoliv byla učitelka vážně nemocná, její smrt je dávána do souvislosti s tím, co se dělo ve škole, neboť takový psychický nápor měl nepochybně vliv na její zdravotní stav. Psycholog Václav Merin uvedl pro Českou televizi, že v tomto případě selhaly všechny strany – žáci, rodiče, škola i samotná vyučující, která měla vše nahlásit. Případů, kdy oběti spáchaly sebevraždu, nebezpečně přibývá. Děti si ve školách dovolují víc, autorita učitelů se snižuje, a s rozšířením moderních technologií se z kyberšikany stává nebezpečný fenomén třetího tisíciletí. Šířením dělá své pachatele ještě silnějšími, neboť si skrze uveřejňování svých úlovků zvyšují svou moc a “připomínají si úspěchy”. Jejich řádění se dostává daleko za hranice třídy. Známe pravidlo “jednou na internetu, vždycky na internetu” – jakmile je záznam jednou venku, je prakticky nemožné zamezit tomu, aby se dále nešířil (např. stažením a znovu-nahráním), a tak svou oběť vystavuje posměchu a přihlížení znovu a znovu.
Nedotýká se tato problematika náhodou i vašeho dítěte? Oběti se mnohdy stydí o problému mluvit, i tak rodič většinou pozná, když je s dítětem něco v nepořádku. Řešením je ihned se obrátit na vedení školy a důrazně trvat na vyřešení. Alternativním řešením může být i nahlášení celého problému na této stránce, zejména pokud se šikana odehrává mimo školu a stěží byste hledali instituci, jež by zasáhla. Horká linka obsah vyhodnotí a v případě potřeby jej předá Policii České republiky.
Pakliže se vaše dítě stalo agresorem, je okamžitý zásah také na neodkladný. Pokud se navíc dopouští šikanování ostatních opakovaně, ať už s přesahem na internet nebo ne, je nutná spolupráce s psychologem, aby mu agresivní chování nezůstalo po celý život. Od věci není ani kompenzace zasaženého.
Anebo je také možné, že se vaše dítě prostě jen stalo svědkem. I tady je na místě se zapojit. Možná váš potomek ani neví, že jde o kyberšikanu, a proto je takový rozhovor prospěšný i preventivně. I když nechce být za práskače, a bojí se, aby se kvůli “žalování” nepřenesl zájem agresora na něj. Jak jsme si již uvedli, pro oběti je velice ošemetné problém nahlásit a spousta z nich to ani neudělá. Některé případy končí tragicky právě i kvůli nezájmu okolí. A může to být právě váš zásah, co takový konec odvrátí.