{/syntax}
2467
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2467 lidí, buďte další
02.08.2020

Kyberšikana

Vybavujete si ze svého dětství okamžiky, kdy někdo ubližoval vašemu spolužákovi? Dlouhodobě ho psychicky i fyzicky týral, bral mu svačiny, a k jeho nadávkám se postupně přidala celá třída? Tenkrát se pravděpodobně jednalo o šikanu, která bohužel časem ze společnosti nezmizela.

Vybavujete si ze svého dětství okamžiky, kdy někdo ubližoval vašemu spolužákovi? Dlouhodobě ho psychicky i fyzicky týral, bral mu svačiny, a k jeho nadávkám se postupně přidala celá třída? Tenkrát se pravděpodobně jednalo o šikanu, která bohužel časem ze společnosti nezmizela. Toto jednání přetrvalo mezi dětmi, ale i mezi dospělými, dodnes, a pravděpodobně přetrvá i do dalších generací. Můžou se ale objevit nové způsoby trápení slabších. Dnešní digitální svět ulehčuje i takové věci, jako je ubližování druhým. Pokud je někdo trápen a zesměšňován přes počítač, mobil a internet, mluvíme o kyberšikaně.

Jako kyberšikanu označujeme dlouhodobé útoky agresora na oběť, kdy se tyto útoky stupňují a oběť je jimi čím dál více deprimována.  Stejně jako u šikany tváří v tvář, ani u kyberšikany si oběť za takovéto chování vůči své osobě nemůže sama. Jde o vůli agresora, který si vytipoval svou „kořist“ na základě různých pohnutek. Mezi nejčastější motivy agresorů patří touha po moci, potřeba se „blýsknout“ mezi vrstevníky, pomsta, třeba za to, že holka holce přebere kluka, ale někdy také pouhý špatný vtip, který kvůli rychlému šíření na internetu může nabobtnat ve velké trauma oběti. Ta se musí vyrovnávat např. s veřejným urážením své osoby, zneužitím svých účtů, nadávkami pod svými fotkami, posměchem i od naprosto cizích lidí, vyhrožováním a vydíráním přes sociální sítě, e-maily, mobilní telefony. Právě kvůli rychlému šíření, dosahu 24 hodin denně 7 dní v týdnu a nekonečnému publiku má kyberšikana pro oběť mnohem rychlejší a intenzivnější dopady na její duševní stav, než u šikany tváří v tvář. I proto je tak nebezpečná. Případy, kdy si děti vzaly kvůli kyberšikaně život, se nevyhnuly ani České republice.

Jak oběti pomoci? Zajistěte jí pocit bezpečí, hned teď. Dejte jí najevo, že na to není sama, že nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Nezlehčujte ale situaci. Spousta jednání, která se během kyberšikany odehrávají, můžou naplňovat skutkovou podstatu trestného činu. Zajistěte důkazy vytištěním závadných konverzací, e-mailů, fotografií. Vše tiskněte přímo z internetu pomocí klávesy Printscreen, neukládejte to předtím do wordu – takovéto důkazy mohou být označeny za zfalšované. Nikdy nic nemažte, dokud pachatel není usvědčen a potrestán, ať už ve škole, pokud se kyberšikana děla během vyučování, nebo i policií, u které mnoho případů kyberšikan končí a policisté už s ní umí pracovat efektivněji než před několika lety. Každé Krajské ředitelství má specializované pracoviště přímo pro kyberkriminalitu. Kontakty najdete na webu Policie ČR www.pcr.cz

Pokud vás zajímá, co oběti kyberšikany a jejich rodiče prožívají, nebo jak pracovat se situací, kdy je vaše dítě agresorem, podívejte se na díl Kyberšikana projektu Kraje pro bezpečný internet, kterým vás provede Martin Písařík: https://www.youtube.com/watch?v=D5C0-2kpJ48

Nikdy nezůstávejte s kyberšikanou sami. Obraťte se s prosbou o pomoc na policii, školu, psychologa, či kohokoli blízkého.


Nina Moravcová, Kraje pro bezpečný internet

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.