Kdo jsou vaše děti?
Každá generace si za posledních 50 let vysloužila od společenských vědců škatulku označenou písmeny z konce abecedy. Po generacích X a Y je tu generace Z. Mladí lidé, kteří vyrostli na internetu. Od malička jsou jím obklopeni a propojeni prostřednictvím sociálních sítí. Největší rozdíl mezi touto generací a těmi předchozími je, že generace Z je první, která si nepamatuje dobu, kdy existovaly jen pevné linky a zpoždění se nedalo vyřešit posláním SMS nebo zprávy přes messenger.
Generace X označuje lidi narozené v 60. a 70. letech, kteří si na příchod mobilních telefonů a on-line komunikačních prostředků museli zvykat v pokročilé dospělosti.
Generace Y se narodila mezi rokem 1980 a přelomem tisíciletí, zažila dobu pevných telefonních linek a zároveň ji už v mládí zastihly počátky doby internetu.
Generace Z je první ze všech, která prakticky nezažila dobu „starých“ komunikačních prostředků a život bez internetu si nedokáže představit.
Život generace Z charakterizuje rychlost a široké možnosti komunikace. Je on-line 24 hodin denně, propojená pomocí sociálních sítí, jimž vládnou ty, které využívají vizualitu a informační stručnost. Vedle Facebooku a Instagramu je neustále připojená na Snapchat, síť komunikující prostřednictvím fotek a krátkých vzkazů.
Taková společnost má velmi pestrou strukturu. Od ostatních ji odlišuje mimo jiné taky míra její závislosti na internetu a nových médiích. Oboje je velkou výzvou pro zaměstnavatele. Generace Z totiž dospívá do věku, kdy začne vstupovat na pracovní trh, instituce a firmy by se na to měly připravit. Dnes na sebe v pracovním prostředí narážejí hned 3 generace s různými žebříčky hodnot a různými očekáváními
- Generace X označovaná jako Husákovy musela reagovat na změny rychle se měnícího světa. Hodnotou pro ni byla nezávislost a hlavním tématem pak hledání sebe sama. I na jejím formování se podepsaly desítky uměleckých hnutí a subkultur. Stejně jako jejich rodiče budují lidé z generace X kariéru, ale jako první začínají zpochybňovat dosavadní přístupy k práci nebo politice a chtějí víc pravomocí a svobody.
- Za průlomovou generaci se v tomto ohledu označuje generace Y, dnešní třicátníci, kteří už definitivně odmítli dělat věci stejně jako jejich rodiče, třeba žít s vidinou celoživotní kariéry. Chtějí pracovat na místě, které je v souladu s jejich přesvědčením a hodnotami, jinak pro ně pracovní pozice často ztrácí smysl.
- Generaci Z vystihuje, a to nejen v rámci pracovního kolektivu, potřeba svobody a nezávislosti. Její zástupci a zástupkyně bývají velmi silné individuality a představa setrvat celý život na jednom pracovním místě je pro ně nepřípustná. Jsou velmi technicky zdatní, často jim ale chybí sociální inteligence – i z toho důvodu, že prakticky vyrostli před počítačem a víc než na osobní kontakt jsou zvyklí na ten virtuální.
Je velká výzva pro zástupce všech zmiňovaných skupin, aby zvládli společně pracovat a komunikovat.