Jak sledovat, kde se nachází vaše dítě
V dnešní době chce řada rodičů mít raději neustálý přehled o pohybu svých dětí, zejména když jsou ještě malé a chodí často samy po škole na kroužky nebo domů. Současné technologie to naštěstí umožňují relativně snadno. Jaké možnosti máme k dispozici?
Speciální jednoúčelové zařízení
První možností je zakoupit pro dítě specializované zařízení s vestavěnou GPS a slotem pro SIM kartu. Takzvané GPS lokátory můžete zakoupit v běžných e-shopech či přímo u mobilního operátora. Je potřeba vybírat přímo ty, které jsou určeny ke sledování osob. Vyrábějí se buď ve formě krabičky s tlačítky, nebo ty dražší třeba i ve formě hodinek. Do GPS lokátoru je potřeba dokoupit datovou SIM kartu, jež odesílá informace o poloze lokátoru na servery, kde si je můžete zobrazit. Některé lokátory umožňují spojit i hlasové hovory či zobrazit na dálku například informaci o stavu baterie. Pokročilejší aplikace navíc nabídnou i tzv. geofencing, kdy vám přijde SMS v okamžiku, kdy GPS lokátor (dítě) opustí vámi zvolenou oblast.
Sledování polohy SIM karty
GPS lokátor a jeho provoz bohužel není nejlevnější. Operátor T-Mobile nabízí možnost lokalizace SIM karty vašeho dítěte prostřednictvím služby Kde je… K jejímu využití budete potřebovat znát speciální lokalizační PIN kód SIM karty (je uveden v balíčku se SIM kartou spolu s PIN a bankovním PIN) a služba je zpoplatněna částkou 4,84 Kč za jednu lokalizační SMS. Lokalizace však probíhá výlučně prostřednictvím mobilních vysílačů. To znamená, že ve městě je odchylka řádově desítky až stovky metrů, mimo město klidně i jednotky až desítky kilometrů.
Jednorázové vyhledání chytrého telefonu
Drtivá většina chytrých telefonů dnes nabízí možnost vyhledání telefonu prostřednictvím webového rozhraní. Tato funkcionalita je v telefonu zabudována pro případ jeho ztráty či krádeže. Úspěšně ji však můžete využít i tehdy, když potřebujete zjistit, kde se zrovna teď vaše dítě nachází. Tato možnost je k dispozici jak pro telefony s iOS, tak s Androidem či s Windows Phone. Musíte však znát přihlašovací údaje účtu, k němuž je daný telefon registrován. Návod pro lokalizaci iPhonu najdete zde. Jak postupovat při vyhledávání telefonu s Androidem zjistíte tady. Jak vyhledat telefon s operačním systémem Windows Phone, zjistíte zde. V případě platformy Google Android nabízejí někteří výrobci (např. Samsung, Huawei) navíc i vlastní nástroje pro vyhledávání. Při tomto způsobu lokalizace musí být chytrý telefon připojený k internetu, ať už přes mobilní síť, nebo prostřednictvím WiFi. Jinak vyhledání nefunguje.
Průběžné sledování chytrého telefonu
Poslední možností je průběžné sledování polohy chytrého telefonu. K tomu budete potřebovat, aby byl chytrý telefon vašeho dítěte vybaven mobilními daty, a je potřeba počítat i s vyšším zatížením baterie, protože jeho vestavěná GPS zůstane neustále zapnutá a telefon bude v krátkých časových intervalech přenášet malé objemy dat. Nejjednodušším způsobem je využít funkci sdílení polohy, jež je k dispozici od konce března v aplikaci Mapy Google. Zde je potřeba navolit, kteří konkrétní uživatelé budou mít k dispozici údaje o poloze telefonu vašeho dítěte.
Existují však i specializované aplikace, které umožňují sdílet polohu i při běhu na pozadí a počítají přímo s využitím pro rodinné účely, čemuž odpovídá i jejich uživatelské rozhraní. Mezi ty nejznámější patří Glympse a Rodinný lokátor Life360. Obě jsou, podobně jako Mapy Google, dostupné jak pro zařízení s iOS, tak pro Android. Na rozdíl od Map Google však nejsou k dispozici v češtině. Na AppStore i Google Play lze najít i celou řadu dalších podobných aplikací. U všech však počítejte s určitými nároky na baterii telefonu a mobilní přenos dat.