Jak se vyvarovat rizik na Snapchatu
Snapchat, který se nedávno přejmenoval na Snap, se stal zejména u mladé generace velice populární aplikací. Jeho primárním účelem je sdílení audiovizuálního obsahu (fotografií a krátkých videí) s dočasnou platností mezi přáteli. Po vypršení platnosti fotografie či videa se veškerý obsah maže, přičemž příjemce jej vidí jen na pár sekund. Nebo ne? Která jsou největší rizika Snapu pro vaše děti?
Jak je to se soukromím na Snapu?
Snapchat, podobně jako třeba Instagram, umožňuje pracovat se dvěma druhy příspěvků – individuálními a těmi určenými všem. „Všem“ je přitom v základu nastaveno jen na přátele, které jste si na Snapchat přidali (na rozdíl od Instagramu). V nastavení si ale můžete změnit, že váš „příběh“, jak tyto příspěvky aplikace nazývá, bude moci vidět kdokoliv.
Snapchat, stejně jako Facebook, umožňuje nastavit si také soukromí ohledně toho, kdo vás bude moci kontaktovat i kdo si vás bude moci přidávat prostřednictvím funkce rychlého přidání. Tím jsou možnosti nastavení soukromí relativně vyčerpány. To největší riziko se přitom neskrývá v tom, kdo vás může kontaktovat.
Nebezpečná iluze dočasnosti
Snapchat získal největší popularitu díky iluzorní dočasnosti publikovaných příspěvků. Nejenže po 24 hodinách se všechny příběhy mažou, ať už si je lidé stihli prohlédnout, či nikoli, a lze nastavit limit v řádu jednotek sekund, po který bude fotografie zobrazena, ale navíc byl Snapchat navržen tak, aby zobrazované příspěvky nešly ukládat, a to ani ty v soukromém chatu. Tak si to aspoň myslí většina uživatelů. Realita je taková, že „zmrazit“ na libovolně dlouhou dobu i ukládat samozřejmě jdou.
První možností, jak narušit dočasnost příspěvku, je udělat screenshot. Snapchat ví, že tuhle možnost nedokáže obejít, a tak chlácholí uživatele tím, že protistrana se o jeho provedení dozví. Bohužel ani tohle však není pravda. Existují způsoby, jak pořídit ve Snapchatu screenshot, aniž by druhá strana měla šanci se to dozvědět.
Další způsob, který umožňuje obejít i nemožnost ukládat videa, je ještě jednodušší. Prostě si displej svého telefonu natočíte jiným telefonem či digitálním fotoaparátem. V tu chvíli nemá protistrana sebemenší šanci se o tom dozvědět a vy si v klidu můžete uložit, co chcete.
Další problém může nastat v tom, že Snapchat sám nemusí být vždy optimálně zabezpečený. Ostatně už v minulosti měl s bezpečností problémy. V říjnu 2014 se na web dostaly desítky tisíc ne zrovna lichotivých a zveřejnitelných fotografií teenagerů z celého světa, kteří absolutně věřili v dočasnost pořízených fotek i v to, že je nespatří nikdo nepovolaný.
Riziko hlavně pro teenagery
Nejohroženější skupinou uživatelů Snapchatu jsou ti, kdo jej využívají nejvíc, tedy teenageři. Tato aplikace totiž byla již od svého vzniku užívána hlavně k obrazovému sextingu – posílání delikátních fotografií a videí mezi náctiletými. Ty však, stejně jako jakékoliv jiné fotky a videa, které kdy projdou internetem, nejsou rozhodně ani dočasné, ani soukromé. S tím je třeba vždy počítat. O tom, jak velká rizika přináší nahota teenagerů na internetu, jsme už psali v samostatném článku.