Jak poznat, že je vaše dítě závislé na internetu?
Přístup k internetu je důležitou součástí moderního světa a důležitým nástrojem pro vzdělávání našich dětí. Toto médium nabízí spoustu informací i zábavy a právě tyto vlastnosti lákají děti nejvíce. Mohou si kdykoliv chatovat, hrát napínavé hry s hráči ze všech koutů světa. Vstupují do jiného světa, kde opouštějí problémy reálného života. To však může být nebezpečné.
Děti, které se špatně seznamují, mají rodinné problémy či potíže ve škole, mohou mít nepřiměřené internetové návyky. Cítí se odstrčené, a tak hledají pozornost a útěchu v říši internetu. V tzv. „chatovacích místnostech“ si získávají nové přátele a žijí příběhem jejich oblíbeného hrdiny z počítačové hry. Internetová závislost však nemusí postihnout pouze děti s potížemi: někdy se i zdánlivě bezproblémovým dětem zkrátka zalíbí virtuální svět mnohem více než ten reálný.
Závislost na počítači a internetu poškozuje jejich schopnost pracovat ve skupinách, získávat nové přátele v přímém kontaktu. Mohou být agresivní a neschopné vyhodnotit situaci. Ve skutečnosti jim internet znesnadňuje vypořádat se s reálným světem. Kromě hraní vyplňují závislé děti svůj volný čas i jinými internetovými aktivitami: chatováním, blogováním, stahováním videí a hudby nebo na sociálních sítích. Přečtěte si následující příznaky, které mohou naznačovat, že vaše dítě trpí patologickým užíváním internetu:
• U počítače ztrácejí pojem o čase
• Obětují spánek, aby mohli být déle na internetu
• Jsou podrážděné, náladové nebo v depresi, když nemohou být on-line. Zároveň také, když je někdo u počítače vyruší.
• Tráví čas na internetu místo dělání úkolů či domácích prací
• Nevěnují se rodině ani kamarádům
• Lžou o množství času, který na internetu tráví
• Vytvářejí si citové vazby na lidi, s kterými se seznámili přes internet
• Nejeví zájem o činnosti, které nesouvisí s internetem
Jestliže máte pocit, že je vaše dítě opravdu závislé, zkuste ho na tento fakt dítě upozornit a jasně stanovit, kolik času denně může na internetu strávit. Snažte se nezlobit a vše vyřešit v klidu, aby dítě pochopilo závažnost problému. Ujistěte se, že máte přehled o dění u počítače – zvažte jeho přesunutí z dětského pokoje.