{/syntax}
19949
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 19949 lidí, buďte další
24.01.2019

Jak mít své dítě na telefonu a tabletu pod kontrolou

Chytré telefony a tablety dokážou každodenně zabrat pozornost dětí na dlouhé hodiny. Nejrůznější aplikace i přístup na internet pro ně však mohou představovat množství rizik. Jak jim předejít a mít využívání telefonů dětmi lépe pod kontrolou?

Rizika dětí na telefonech a tabletech

Podobně jako počítače, i chytré telefony a tablety přináší pro děti i vaši peněženku jistá rizika. Než se vrhneme na konkrétní řešení, můžeme si ta nejvýraznější rozdělit do několika kategorií:

Nečekaně vysoký účet za telefon – ten hrozí zejména u Premium SMS a dokupování mobilních dat. Problém však může nastat i v případě nákupů aplikací přes účet za telekomunikační služby u operátora. 

Nečekaně vysoký účet za mobilní aplikace – to se týká zejména her s takzvanými in-app purchases neboli možností dalšího nákupu uvnitř aplikace. Tento systém nákupů se dnes objevuje v drtivé většině populárních her, které jsou mnohdy vytvořeny tak, aby byl hráč motivován k neustálému dokupování kreditů, neboť bez něj je postup ve hře mnohem komplikovanější. Takže i když má dítě zablokovány nákupy dalších aplikací, může snadno účet navýšit právě těmito „dokupy“.

Nevhodný obsah – to se stejně jako u počítačů týká zejména násilí a pornografie na webu či nevhodných aplikací pro danou věkovou kategorii.

Riziko ohrožení pedofily a kyberšikany – je u mobilních zařízení ještě větší než u počítačů, neboť telefony a tablety mohou přímo sloužit k pořizování fotografií, včetně těch obsahujících nahotu dětí.

Příliš času stráveného u telefonu – nejen u počítačů, ale i u mobilních telefonů jde o zásadní problém, který může mít negativní vliv na výchovu dítěte. Právě proto jde čas trávený u obrazovky telefonu efektivně omezit.

Základní možnosti u mobilního operátora

Řada dětí dnes kromě předplacených karet využívá klasických tarifních programů. To však ještě více komplikuje kontrolu nad útratou vaší ratolesti. Základní ochranou před vysokými účty by mělo být plošné zablokování Premium SMS služeb. To umožňují všichni tři hlavní operátoři v České republice. Totéž je vhodné nastavit pro volání na audiotextové linky.

Další účinnou možností ochrany před nežádoucí výší telefonních účtů je zamezení přístupu dětí do tzv. samoobsluhy operátora (Moje O2, Můj T-Mobile, Můj Vodafone), potažmo k nastavení účtu prostřednictvím infolinky operátora. Heslo pro komunikaci s operátorem by tak rodiče měli mít u sebe, aby do případných změn tarifů či dokupování balíčků nemohly zasahovat děti.

U dětí s chytrými telefony a tablety má smysl také zamezení možnosti platby za aplikace prostřednictvím účtu za telefon u vašeho mobilního providera. Stačí přitom v samoobsluze operátora zakázat volbu m-plateb za služby, případně u nich nastavit vhodný limit.

Základní možnosti na Androidu

Pro Android ve verzi 7.0 a novější je k dispozici speciální aplikace nazvaná Google Family Link. Ta funguje dokonce i pro tzv. chromebooky neboli notebooky s operačním systémem Chrome OS. Ty u nás ale nejsou příliš rozšířené. Google Family Link si rodič nainstaluje do svého telefonu či tabletu. Samotné ovládání pro rodiče je k dispozici dokonce i ze starších Androidů či z Apple iOS, kde pak můžete dostávat upozornění například na instalaci nových aplikací na telefonu dítěte. Ovládání Google Family Link je však možné i z libovolného webového prohlížeče.

Google Family Link nabízí poměrně podrobné možnosti dozoru. U nákupů na Play Store lze snadno nastavit věkové kategorie pro aplikace a hry, filmy, TV pořady, e-knihy i hudbu, přičemž si můžete nastavit i ruční schvalování každého stažení či nákupu aplikace, o kterou bude mít vaše dítě zájem. Play Store, stejně jako libovolnou další aplikaci, však můžete i zcela zakázat. 

Další možnosti se týkají využívání internetu. Zablokovat lze weby pro dospělé, přidat či ubrat můžete i další webové stránky anebo explicitně povolit přístup jen na ty stránky, které sami povolíte. Filtrovat můžete také vyhledávání prostřednictvím Googlu, či používání hlasové služby Google Assistant, jež má v češtině značně omezené možnosti.

Důležitou možností jsou lokalizační služby. Na dálku lze kdykoliv najít umístění telefonu vašeho dítěte, Google Family Link nabízí i nastavení přesnějšího určení polohy.

Samozřejmostí je také kontrola nad užíváním telefonu. Ta je podobně detailní jako ve Windows 10, takže pro každý konkrétní den v týdnu si můžete nastavit odlišný počet hodin, po který dítě může telefon používat. Stejně tak je to s časovým úsekem, kdy dítě má spát a kdy telefon nebude dostupný. Bonusem je možnost kdykoliv telefon na dálku zamknout.

Základní možnosti na iOS

Operační systém iOS pro Apple iPhone nabízí naprosto identické funkce rodičovského dohledu jako ty, které poskytuje macOS pro počítače stejné značky. Ve stručnosti jde o možnost regulace dostupných aplikací a her, nákupů v obchodu s aplikacemi, přístupu k vybraným webovým stránkám, času tráveného u telefonu či tabletu, který jde omezit na různou dobu ve všední dny a o víkendech, i možnost nastavení soukromí, včetně například zákazu přístupu k fotoaparátu. Oproti počítačům s macOS je zde navíc ještě omezení hledání pomocí hlasového asistenta Apple Siri, kde můžete zakázat třeba sprostá slova i celé vyhledávání na webu. Siri však prozatím není k dispozici v českém jazyce.

Podrobnější informace o možnostech iOS se dočtete v našem předchozím článku Jak mít své dítě na počítači a internetu pod kontrolou či přímo na webu výrobce.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.