{/syntax}
6265
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 6265 lidí, buďte další
14.01.2019

Jak mít své dítě na počítači a internetu pod kontrolou

Máte dítě, které tráví až nezvykle moc času u počítače? Chcete mít kontrolu nad tím, co dělá, i v době, kdy jste mimo domov? Existují nástroje, jež vám s tím dokážou efektivně pomoci. Jak si udržet přehled o digitálním světě vlastního dítěte a o tom, co používá za aplikace? To vám poradíme v následujícím článku.

Proč dávat pozor na děti u počítače

Na děti číhá v digitálním světě velké množství rizik. Ta největší můžeme rozdělit do následujících kategorií:

Infekce počítače malware – toto riziko v podobě škodlivého programu číhá v podstatě na všechny méně zkušené uživatele. Předejít mu jde využíváním antimalware nástrojů a zodpovědným chováním na messengeru, Facebooku, webu i e-mailu.

Nevhodný obsah – zejména násilí a pornografie mohou na internetu číhat i na malé děti. Jde primárně o nevhodné weby, ale také videa, filmy, e-knihy a počítačové hry. V textu níže představíme nástroje, které se umí tomuto obsahu vyhnout.

Riziko ohrožení pedofily či kyberšikanou – týká se dětí a zejména teenagerů, kteří, jak ukazují průzkumy, nemají problém přidávat si neznámé lidi do přátel na sociálních sítích či posílat své nahé fotky, ať už svým přátelům, nebo neznámým lidem. Toto riziko hrozí převážně v případě mobilních telefonů, u služeb Skype a FaceTime je ale namístě i ochrana na počítačích a noteboocích.

Příliš času stráveného u počítače – na první pohled nevinné riziko, které má však zásadní dopad na výchovu a vývoj dítěte. Nástroje, s nimiž se můžete níže seznámit, vám umí nejen prozradit, co vlastně vaše dítě na počítači celou tu dobu dělá, ale také přímo regulovat čas, který bude moci každý den u počítače strávit.

Základní možnosti ve Windows

Už samotný operační systém Windows 10 nabízí širokou škálu možností, jak mít pod kontrolou činnost dětí na počítači. Vše se nastavuje jednoduše, přímo z ovládacího panelu Možnosti pro rodinu. Nastavení přitom probíhá souhrnně, pro všechny počítače, ke kterým má vaše dítě přístup a přihlašuje se tam pod svým účtem Microsoft. A co je pro některé rodiče velmi důležité, týká se to i Xboxu.

Co všechno jde nastavit? Jednou z nejžádanějších funkcí jsou limity času u obrazovky. Ty můžete zvolit zvlášť pro všechny počítače, které vaše dítě používá (respektive operační systém Windows 10), a zvlášť pro Xbox. Nastavování probíhá po jednotlivých dnech, kdy lze celkovou dobu dostupnosti počítače či Xboxu omezit od 0 do 12 hodin. Pro každý den v týdnu můžete také omezit dobu, odkdy dokdy bude moci dítě počítač využívat. Jakmile jeden z těchto časových limitů vyprší, Windows dítě odhlásí a přístup mu zablokuje. Potom musí mít jedině svolení některého z rodičů.

Další omezení lze nastavit pro konkrétní typy aplikací a médií. U her jde plošně využít i omezení podle nejmenšího doporučeného věku u dané hry. Totéž omezení je k dispozici i pro hudbu, e-knihy, filmy, aplikace a TV. Na rozdíl od her se u těchto dalších kategorií omezení moc často nevyužívá.

Filtrovat jde i využívání internetu. To umožňuje blokovat konkrétní stránky, všechny weby v databázi obsahu pro dospělé, nebo dokonce všechny webové stránky s výjimkou těch, které dítěti povolíte.

Nechybí samozřejmě ani omezení utrácení za aplikace. Jejich nakupování ve Windows 10 nemá až takovou tradici, na Xboxu je však relativně rozšířené.

A konečně je k dispozici i funkce vyhledání dítěte, respektive lokalizace jeho zařízení. Ta dává smysluplné výsledky zejména u notebooků, které jde lokalizovat na základě informací o Wi-Fi sítích v jejich dosahu, a to často poměrně velmi přesně. Notebook ale musí být samozřejmě zapnutý a dítě na něm musí být přihlášeno.

Základní možnosti v macOS

Podobné možnosti jako Windows nabízí i konkurenční macOS. Funkce se zde nazývá rodičovský dohled. Apple umožňuje nastavit velmi podobné věci jako Microsoft ve Windows.

Na výběr je zde regulace aplikací, ve kterých ovšem můžete navíc nastavit i to, že dítě bude smět posílat e-maily jen povoleným kontaktům, nebo lze snadno zakázat používání webkamery či sociální funkce u her v Game Center.

Další v pořadí jsou omezení webových stránek. I zde je na výběr zakázání „dospělého obsahu“, které pak můžete dále doplnit o konkrétní povolené či zakázané weby jako u Microsoftu. Stejně tak se nabízí možnost plošného zablokování všech stránek kromě těch, u nichž přístup povolíte.

V rámci macOS je poměrně často používaná funkce omezení nákupů. Nastavit lze limity, zakázat ale můžete i kompletní přístup k iTunes Storu či iBooks Storu. Podobně jako ve Windows je k dispozici nastavení kritérií u hudby, knih, TV pořadů, filmů i aplikací.

Co se u macOS poněkud liší, jsou omezení času tráveného u počítače – to je vcelku strohé. Na výběr máte pouze nastavení počtu hodin, které dítě smí trávit u počítače od pondělí do pátku a pak o víkendech. Zadat můžete ještě čas, kdy má být dítě v posteli, a to od pátku do soboty a od neděle do čtvrtka. Nastavení pro konkrétní dny jako u Microsoftu bohužel není možné, stejně jako omezení využívání počítače jen pro určitý časový rozsah v každém ze dnů.

Zajímavým nastavením navíc je soukromí. Zde můžete zakázat přístup k lokalizačním službám, kontaktům, kalendáři, upomínkám, diagnostice, ale přímo také k Twitteru či Facebooku. V dalším nastavení pak můžete omezit používání funkcí, jako je diktování, úprava tiskáren a skenerů, vypalování CD a DVD, úpravy aplikačního toku, přepnutí na zjednodušené vyhledávání či omezení sprostých slov ve slovníku.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.