Jak děti uchránit před nevhodným obsahem na internetu?
Hned po návratu ze školy odhodí aktovku a zasednou k počítači. Ponoří se do virtuálního světa a na otázky, jak bylo ve škole a co měly k obědu, odpovídají huhláním, protože jsou příliš zaměstnány internetovým obsahem. A když zrovna nesedí u počítače, beztak bývají neustále tzv. on-line díky chytrým telefonům. Internet se stal běžnou součástí dětského života – pokrok prostě nelze zastavit a dospívání ve 21. století se velmi liší od toho našeho. A to pochopitelně může skrývat i jisté nástrahy.
Děti jsou od přírody zvídavé – a internet je nekonečná studna informací. To je dobře v případě, že se chtějí lépe připravit do školy a na kroužky, na druhou stranu tam lze volně dohledat spoustu věcí, na které mají ještě spoustu času.
Říkáme si, jak v takový moment postupovat? Kde jsou vlastně hranice výchovy? Nechceme přeci zakazovat internet jako takový. Přehnaná přísnost vede ke vzdorovitosti dítěte, které cítí, že k němu nechováme důvěru. Ačkoliv se nám něco vysvětluje obtížně a uvádí nás nebo naše ratolesti do rozpaků, stále platí, že otevřená diskuze bývá nejlepším řešením.
Klidnější pocit nám může dodat rodičovský zámek – systém filtrování stránek na základě jejich obsahu – zpravidla pornografickým či takovým, jež propaguje násilí nebo návykové látky. Ratolesti bývají v užívání moderních technologií často zručnější než my, proto má tato funkce smysl spíše u těch menších. Děti mají navíc tendenci proklikávat se i na stránky, jež nám spolehlivě zavirují počítač; naštěstí bezpečnostní zámky pamatují i na tohle.
Je na nás, jaké zabezpečení si zvolíme. Třeba pro prohlížeč Chrome nabízí bezpečnostní doplněk pro děti. Můžete i nainstalovat program, jež takové rodičovské nastavení umožňuje. Vedle toho, že můžeme blokovat obecně a automaticky – na základě obsahu, jak již bylo uvedeno, je možné zadávat ručně i jednotlivé webové stránky. S takovou pojistkou se snižuje riziko, že se na internetu „chytí špatné party“ a že se jim tam něco stane. Pravidla, která jsme před lety dodržovali my, byla koneckonců také v našem nejlepším zájmu. Nastavení rodičovských zámků umožňují například tyto antivirové systémy: Kaspersky Lab, McAfee nebo AVG.