{/syntax}
3989
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3989 lidí, buďte další
08.04.2016

Jak děti uchránit před nevhodným obsahem na internetu?

Hned po návratu ze školy odhodí aktovku a zasednou k počítači. Ponoří se do virtuálního světa a na otázky, jak bylo ve škole a co měly k obědu, odpovídají huhláním, protože jsou příliš zaměstnány internetovým obsahem. A když zrovna nesedí u počítače, beztak bývají neustále tzv. on-line díky chytrým telefonům. Internet se stal běžnou součástí dětského života – pokrok prostě nelze zastavit a dospívání ve 21. století se velmi liší od toho našeho. A to pochopitelně může skrývat i jisté nástrahy.

Děti jsou od přírody zvídavé – a internet je nekonečná studna informací. To je dobře v případě, že se chtějí lépe připravit do školy a na kroužky, na druhou stranu tam lze volně dohledat spoustu věcí, na které mají ještě spoustu času.  

Říkáme si, jak v takový moment postupovat? Kde jsou vlastně hranice výchovy? Nechceme přeci zakazovat internet jako takový. Přehnaná přísnost vede ke vzdorovitosti dítěte, které cítí, že k němu nechováme důvěru. Ačkoliv se nám něco vysvětluje obtížně a uvádí nás nebo naše ratolesti do rozpaků, stále platí, že otevřená diskuze bývá nejlepším řešením.

Klidnější pocit nám může dodat rodičovský zámek – systém filtrování stránek na základě jejich obsahu – zpravidla pornografickým či takovým, jež propaguje násilí nebo návykové látky. Ratolesti bývají v užívání moderních technologií často zručnější než my, proto má tato funkce smysl spíše u těch menších. Děti mají navíc tendenci proklikávat se i na stránky, jež nám spolehlivě zavirují počítač; naštěstí bezpečnostní zámky pamatují i na tohle.

Je na nás, jaké zabezpečení si zvolíme. Třeba pro prohlížeč Chrome nabízí bezpečnostní doplněk pro děti. Můžete i nainstalovat program, jež takové rodičovské nastavení umožňuje. Vedle toho, že můžeme blokovat obecně a automaticky – na základě obsahu, jak již bylo uvedeno, je možné zadávat ručně i jednotlivé webové stránky. S takovou pojistkou se snižuje riziko, že se na internetu „chytí špatné party“ a že se jim tam něco stane. Pravidla, která jsme před lety dodržovali my, byla koneckonců také v našem nejlepším zájmu. Nastavení rodičovských zámků umožňují například tyto antivirové systémy: Kaspersky LabMcAfee nebo AVG.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.