3500
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3500 lidí, buďte další
18.04.2017

Co je to kyberšikana a jak ji poznat

Kyberšikana neboli kybernetická šikana je naprosto zásadní problém současné společnosti, hlavně dospívajících. V zahraničí má už i své první oběti na životech. Co to ale kyberšikana je, proč je tak nebezpečná a jak ji poznat?

Šikana je dnes online i anonymní

Cílem kyberšikany, stejně jako klasické šikany, je ublížit či ubližovat systematicky a častěji. V tomto případě jsou ale jizvy obvykle hůře viditelné, protože jejím cílem je zranění psychiky. Také se proti ní mnohem hůře brání, protože útočník může být i zcela anonymní nebo jich může být víc.

Kyberšikana se odehrává převážně v kybernetickém prostoru. Její dopady se však mohou snadno přehoupnout i do klasické šikany v reálném světě, typicky ve školní třídě. Často to bývá i propojené. Kyberšikana je jiná a záludná v tom, že útočník může být zcela anonymní, útok se může odehrávat prakticky kdykoliv a dopady nelze předem odhadnout. V Česku známý případ „roztahovaček“ nakonec zachvátil celou republiku. Oběti se přitom nemohly vůbec nijak bránit.

Nejčastější druhy kyberšikany

Existuje v zásadě několik „standardizovaných“ druhů kyberšikany.

Fanouškovská stránka“ na Facebooku, Instagramu, ale třeba i ve formě samostatné webové stránky má za cíl systematickou, dlouhodobou a stupňující se dehonestaci a šikanu oběti. Útočníci vytvoří stránku, kde zveřejňují různé srážející komentáře, fotomontáže a podobně. Někdy na stránku hodí i tzv. Google bombu – tj. odkazují na ni z nesouvisejících stránek, např. z diskusí pod články, čímž zlepšují její pozici ve vyhledávači. Naštěstí Evropská komise rozhodla o právu občanů EU na ochranu proti těmto praktikám, takže je možné Google i další vyhledávače požádat o vymazání dané stránky z výsledků vyhledávání. U stránky na Facebooku či Instagramu je zase nutné požádat o její zablokování.

Sdílení nelichotivých fotek (a fotomontáží) či videí na sociálních sítích nebo třeba e-mailem je další forma kyberšikany. Útočníci fotky často získávají přímo ze sociálních sítí oběti, v horším případě z její soukromé konverzace, kdy zejména dívky neuváženě posílají své vyzývavé fotky chlapcům, o které mají zájem. Ti je někdy například z pomsty neváhají zveřejnit. Někdy se je dokonce snaží od dívek vylákat. Nelichotivé fotky se mohou zrodit i na různých party a v neposlední řadě se objevují fotky a videa zachycující skutečnou šikanu, jež pak přerůstají v kyberšikanu. To se týká i mnoha známých českých případů útoků dětí na učitele.

Sdílení lží online je další častá praktika. Mohou to být i relativně „nevinné“ lži, že ten či onen chodí s tím a tím. Nejhrozivějším příkladem kyberšikany tohoto druhu byly právě zmíněné „roztahovačky“, kde byly zveřejňovány fotografie nezletilých dívek doplněné o informace například o tom, jak jsou či nejsou náruživé. Fotografie často byly ukradeny z jejich vlastních profilů na Facebooku. Lživé a šikanující přitom mohou být i příspěvky v diskusích.

Sdílení osobní komunikace, korespondence a dokumentů je jednou z nejzávažnějších forem kyberšikany. Oběti to vnímají jako největší proniknutí do svého soukromí. Přitom cizí deníčky a milostné dopisy se čítávaly nahlas už od nepaměti. V kyberprostoru je to však jiné – co se zde jednou objeví, nikdy nezmizí. Celá věc je o to bolestnější, že vše obvykle nepochází od samotné oběti, ale od někoho blízkého, komu oběť důvěřovala. Například od bývalého partnera.

Jak poznat oběti

Oběti kyberšikany poznáte velice těžce. Na rozdíl od obětí klasické šikany na sobě nemají jizvy, a navíc se stydí o svém problému někomu říct. Zejména pro dnešní teenagery je zničení jejich online identity často závažnější, než kdyby je někdo šikanoval naživo. Kyberšikana se totiž děje nonstop a nejde ji zastavit. Pod zdáním anonymity se navíc k šikanujícímu daleko častěji přidávají i další lidé a problém se tak v čase zvětšuje.

Oběti jsou obvykle depresivní, straní se kolektivu, nikam nechodí. Vynechávají i své oblíbené činnosti a nic je najednou netěší. Pokud budete pozorovat u svého dítěte podobnou změnu chování, určitě je namístě zpozornět.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  02.01.2019

  Největší průšvihy v kybernetické bezpečnosti v roce 2018

  Rok 2018 je úspěšně za námi a v technologiích se toho událo opravdu mnoho. Kromě všeho pozitivního bohužel došlo i k několika nemalým problémům v oblasti kybernetické bezpečnosti, přičemž některé se…

  22.11.2018

  Jak a proč chtít platit chytrými hodinkami nebo náramkem

  Česko už dlouhá léta patří k evropské špičce, co se týče bezkontaktních plateb. Zároveň jsme zemí, kde se velmi rychle zabydlely bezkontaktní platby mobilním telefonem zvané Google Pay. Zařízení s…

  10.07.2018

  Nejlepší aplikace na předpověď počasí

  Počasí je při letních výletech, sportech a radovánkách tématem číslo jedna. Zejména v době náhlých intenzivních bouřek i nenadálých teplotních zvratů. Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších…

  06.03.2018

  Historie kyberšikany II

  Příběhy kyberšikany jsou často hrozivé. Všechny přitom začínají relativně nevinně. Jak se vyhnout tomu, abyste náhodou jednoho dne v některém z těchto tragických příběhů sami neúčinkovali? Nejlepší…