{/syntax}
3735
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3735 lidí, buďte další
16.05.2016

Co dělat, když vaše dítě narazí na nevhodný obsah

Čím je dítě mladší, tím více se zajímáme o to, s čím na internetu přijde do styku. Ačkoliv tomu můžeme do velké míry napomoci rodičovským zámkem, ne vždy zabráníme tomu, aby děti, byť omylem, narazily na explicitní obsah, který je může negativně ovlivnit.

Ten velmi věcně definuje stránka horkalinka.cz, která se jím případně zabývá: „Nevhodný obsah je vše, co poškozuje práva dítěte, jak je definuje Úmluva o právech dítěte a vše, co poškozuje lidská práva, jak je definuje Listina základních práv a svobod, zejména se jedná o právo na život, soukromí, informace, práva na ochranu a právo na zapojení se do společnosti, na ochranu před zneužíváním a násilím.“ 

Sociální sítě Facebook a YouTube mají shodný věkový limit pro nejmladší uživatele, a to sice 13 let. Právě proto, že obsah, který je v jejich rámci hodnocen jako nezávadný, může být pro děti mladšího věku stále ještě nevhodný. Ačkoliv obě stránky blokují pornografický i násilnický obsah, může se často stát, že váš teenager narazí na příspěvek, fotografii či video, která by se zde objevit neměla. Tím jsou myšleny třeba výzvy k vandalismu, šíření toxikomanie, diskuzní fóra o poruchách příjmu potravy (anorexie či bulimie) anebo stále se zvětšující fenomén kyberšikany. Obě sítě shodně nabízí možnost “blokovat” příspěvek, jakožto i “nahlášení” uživatele, který by snad závadné materiály uveřejňoval opakovaně. U nevhodného příspěvku na Facebooku stačí kliknout na šedou šipku v pravém horním rohu a pak už jen zaškrtáte, proč je podle vašeho názoru obsah nevhodný.

Narazíte-li na příspěvek podobného typu na stránce, které možnost nahlášení a blokování nenabízí (například dětská fóra či herní stránky), i zde je možnost, jak situaci řešit – právě od toho je tu již zmíněná Horká linka, a v případě obsahu porušující zákon i Policie ČR. A pokud byste si snad nevěděli rady, co je vhodné s ohledem na věk dítěte a co ještě ne, pomoci by mohla nejbližší pedagogicko-psychologická poradna.

Pokud jste se dozvěděli, že vaše dítě zabrousilo na nevhodnou stránku a působí na vás přemíru rozrušeně, důvod nemusí být vždy v obsahu jako takovém. Děti vždy zrcadlí své rodiče, a pokud jsme sami nadmíru vykolejeni z takového zjištění, snadno nabudou pocitu, že udělaly něco špatného. V daný moment i do budoucna bychom je tudíž měli ujistit, že cokoliv, co v nich na internetu vzbudí nepříjemný pocit či otázky, můžou otevřeně konzultovat s námi.

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.