Co dělat, když dítě tráví příliš mnoho času na počítači?
Doporučená maximální doba u počítače se různí s ohledem na stáří. Poučka tvrdí, že by počet hodin týdně měl odpovídat věku dítěte. Což u šestiletých znamená šest hodin týdně, u čtrnáctiletých teenagerů čtrnáct hodin a tak dále. Do deseti let jsou navíc děti obzvláště náchylné k vytváření závislostí.
Ta se pozná podle toho, že dítě už nic jiného netěší, je podrážděné, jakmile nesedí u “kompu”, a navíc zanedbává přípravu do školy i domácí povinnosti. Tématu se dokonce věnoval i jeden díl Fokusu Václava Moravce.
Zákazy nic neřeší – vzniká jimi tření na obou stranách a vždy je tu možnost, jak je obejít (například návštěvou kamaráda). Optimálním řešením je v takovém případě nabídnout alternativu a jít příkladem. Pokud jsme také neustále přilepení k mobilnímu telefonu nebo tabletu, stěží nás děti budou brát vážně.
Nejprve bychom měli zjistit, co vlastně na počítači neustále dělá a v čem ona závislost spočívá. Jednou z příčin může být touha po útěku z reality. Pakliže se necítí dítě dobře ve škole či je atmosféra doma trvale napjatá, na internetu si snadno vytvoří komunitu virtuálních přátel skrze sociální sítě či herní fóra. Další příčinou může být absence jiných zájmů, které je v takovém případě nutné vybalancovat. Spíše než okřiknutí, ať jde dělat něco jiného, bychom měli konstruktivně zjistit, co. Na co má dítě talent? Jaké předměty ve škole ho baví nejvíce? Výtvarná výchova? Tělocvik? Porozhlédnout se po zájmových kroužcích rozhodně stojí za pokus. Máte-li doma jedničkáře, který se od počítače neodlepí proto, že stále prohlubuje své znalosti, problém zřejmě nebude tak velký. Pokud by trávil stejné množství času nad encyklopediemi, také bychom mu nic nevyčítali. A internet může být encyklopedií o to lepší, čím je interaktivnější.
Dalším nápomocným krokem může být umístění počítače do sdílených prostor. Pakliže mají děti počítač ve svém pokoji, tím spíše se budou uzavírat samy do sebe a klidně u něj vysedávat dlouho do noci. Následná nevyspalost má negativní dopad nejen na známky, ale především na zdraví.
Odborníci v neposlední řadě doporučují i sepsání smlouvy – ano, čtete dobře. Sepsat s dětmi smlouvu, od kolika do kolika hodin můžou počítač používat a za jakých podmínek (například vyvenčení psa, vynesení odpadků, prostření stolu na večeři apod.) zabrání dohadům, protože pravidla jsou jasně a “dospělácky” určená, a nikdo se z nich nemůže vykrucovat. Takto dospělý přístup je navíc naučí rozvrhnout si čas, a maximálně jej využít.