Co číhá na vaše děti na Facebooku
Média čím dál častěji plní informace o tom, že Facebook skýtá celou řadu nástrah pro děti. Které jsou ty největší a jaká jsou čtyři jednoduchá pravidla, jak před nimi své ratolesti ochránit?
Facebook až od 13 let
Na úvod je vhodné si připomenout, že Facebook ve svých pravidlech říká, že ho smějí používat děti od 13 let věku. Rodiče toto pravidlo často neznají a samotný Facebook jeho dodržování nijak zvlášť nekontroluje. V dnešní době je celkem běžné, že účet na něm mají i mnohem mladší děti. O to je však pro ně rizikovější. V situaci, kdy je na této sociální síti většina třídy, by ale nějaké zakazování asi nebylo úplně přínosné. Edukace dětí o rizicích na internetu je však nezbytná. Důležité také je s potomkem otevřeně komunikovat, aby se nebál vás zeptat nebo se vám svěřit s jakýmkoliv problémem. To samozřejmě neplatí jen o Facebooku.
Pedofilové
Řada rodičů se obává, že na Facebooku číhají nejrůznější pedofilové, kteří mohou jeho prostřednictvím dítě kontaktovat a ohrozit. Ano, i pedofilové sociální sítě využívají. Procentuálně jich však ve společnosti zdaleka není tolik. Přesto ale určité riziko představují. Základní ochranou je správné nastavení bezpečnosti profilu vašeho potomka. Zlaté pravidlo je, aby všechny fotografie (případně i ta profilová) nebyly veřejné, tedy aby je viděli jen přátelé, eventuálně přátelé přátel. Stejně tak je vhodné zamezit možnosti vyhledání profilu. Pokud nevíte, jak na nastavení soukromí na Facebooku, zde jsou základní informace dostupné v češtině.
Pravidlo číslo 1 – Dítě by si nemělo psát s lidmi, které osobně nezná a jimž nedůvěřuje, a nemělo by je ani přijímat do přátel.
Psychopaté
Psychopatů je řádově více než pedofilů, psychologové hovoří o zhruba 10 % populace. A Facebook v tomto není výjimkou. Ne každý psychopat cítí potřebu ubližovat druhým a manipulovat s nimi. Přesto se sem tam objeví někdo takový, kdo využije nějaké slabosti či zájmu dítěte. Často jsou k tomu využívány nejrůznější „soutěže“ a „hry“. Vysvětlete své ratolesti, že iPhone zdarma na Facebooku jen tak nevyhraje a že rozhodně nemá plnit úkoly dané někým cizím, a to z jakéhokoliv důvodu (např. přijetí do skupiny). Právě v plnění úkolů se psychopaté často vyžívají, získávají tím pocit moci nad bezbranným dítětem.
Pravidlo číslo 1 – Dítě by si nemělo psát s lidmi, které osobně nezná a jimž nedůvěřuje, a nemělo by je ani přijímat do přátel.
Ostré diskuse
Facebook je typický velmi ostrými a vyhraněnými diskusemi prakticky na libovolné téma – od uprchlíků přes fotbal až po iPhone versus Android. Jediný, kdo z těchto diskusí profituje, je sám Facebook, a to díky reklamě. Účastníci debat zde často pouze ztrácejí čas a emoce. Ty mohou být zejména pro menší dítě příliš silné a zraňující. Vysvětlete proto svému potomkovi, ať si diskuse na sociálních sítích až tak moc nebere. Je však také důležité vědět, že existují psychicky narušení jedinci, kteří jsou schopni konflikt z virtuálního světa přenést i do toho reálného.
Pravidlo číslo 2 – Na Facebooku by dítě nemělo říkat nic, co není připravené říct i v reálném světě, a nemělo by se zbytečně hádat s ostatními.
Vytváření mylných dojmů o realitě
Facebook může výrazným způsobem zkreslovat vnímání reality. Je tak vlastně nastavený. Filtruje totiž příspěvky tak, aby se nám zobrazovaly ty, na něž spíše budeme reagovat a které nás udrží u obrazovky. To se týká i fenoménu novodobých dětských on-line celebrit – blogerů a youtuberů. Ti nedělají nic jiného, než že intenzivně pracují na vytváření falešné „dokonalé“ reality prostřednictvím vyretušovaných fotek a zinscenovaných videí. Děti by měly vědět, že to, co vidí a čtou na sociálních sítích, velice často není reálné.
Pravidlo číslo 3 – Facebook není zrcadlem reality. Je to jen služba, kde se firmy, „celebrity“ i samotný Facebook snaží vydělat peníze. Zkrátka je to jen jedna dlouhá reklama, stejně jako ta v televizi.
Nahé fotografie
Zdaleka nejvíce problémů mají na Facebooku dospívající děti kvůli nahým či řekněme vyzývavým fotografiím. V době, kdy objevují svou sexualitu a první opravdové „lásky“, se totiž velice snadno nechají zlákat k tomu, že pořídí a pošlou někomu své nahé fotky. V pocitu zamilovanosti však už nedohlédnou dopady svých činů. Obecně je potřeba je informovat o tom, že libovolná fotografie jednou odeslaná na internet už z něj nikdy v životě nemusí zmizet. A je jedno, komu a jak ji posíláme.
Pravidlo číslo 4 – Dítě by nikdy nemělo zveřejňovat (ani synchronizovat do cloudu) ani posílat své nahé fotografie!
Kyberšikana
Kyberšikana je obvykle důsledkem a kombinací výše popsaných fenoménů a porušování uvedených pravidel. Samozřejmě, částečně má kyberšikana kořeny i v klasické šikaně. V dnešní době se však hranice mezi oběma druhy stírá. Šikana zkrátka zasahuje oba světy – reálný i virtuální. Pokud se ovšem dítě vyvaruje zveřejňování citlivých fotografií, umožní k nim přístup jen lidem v přátelích, kam bude přijímat pouze ty, které zná a jimž důvěřuje, a pokud se nebude pouštět do vyhrocených diskusí, pravděpodobnost kyberšikany se tím výrazně sníží.
Více o kyberšikaně a o tom, jak ji poznat, si přečtěte v našem článku.