{/syntax}
4108
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 4108 lidí, buďte další
21.12.2020

Co byste měli vědět před tím, než si dítě rozbalí pod stromečkem mobil

Mobilní telefony se poslední roky řadí mezi oblíbené dárky. Podle statistik obdrží většina českých dětí svůj první telefon v první nebo druhé třídě. Pokud jej nedostaly se zahájením školního roku, je dost pravděpodobné, že jej najdou právě pod vánočním stromečkem.

U mobilního telefonu si je však více než u jiných dárků třeba uvědomit, že to může být dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud nechcete v budoucnu řešit závažnější problémy, jako je závislost nebo kyberšikana, jedná se o dárek, který bude vyžadovat poměrně dost vašeho času a péče. V některých ohledech lze darování mobilu přirovnat k situaci, kdy se rodina rozroste o domácího mazlíčka.

Než vašemu dítěti zajiskří oči nad novým smartphonem, přečtěte si naše doporučení, která vám (jak pevně věříme) pomohou mnohé věci pochopit a následující dny, měsíce a roky s mobilem v rukou dítěte lépe zvládnout.

 

Zamyslete se nad tím, jak telefon používáte vy sami

Stejně jako u jiných činností i u mobilu platí, že dobré návyky začínají u dobrých vzorů. Pokud vaše dítě vidí, že vy sami používáte telefon u večeře nebo chatujete s kamarády v posteli, s nejvyšší pravděpodobností to od vás odkouká a bude vás chtít přirozeně napodobovat. Naopak, pokud uvidí, že každý večer, ještě než jdete spát, odkládáte telefon např. v kuchyni či obýváku, je velká šance, že to bude dělat podobně. Zvlášť, když mu tento správný návyk vysvětlíte!

 

Nastavte rodičovskou kontrolu

Nástroje rodičovské kontroly umožňují získat přehled o tom, jak děti svůj telefon používají. Pomohou vám nastavit časové limity nebo omezení, jako např. nemožnost hrát on-line hry a sjíždět sociální sítě po osmé hodině večerní. Věřte, že čím později tato pravidla zavedete, tím obtížnější bude zajistit jejich dodržování.

Rodičovská kontrola vám zároveň umožní mít přehled o aplikacích, které si vaše děti do telefonu instalují nebo blokovat nevhodné stránky, např. s pornografií. Tyto nástroje jsou dnes již součástí Android i iOS (Apple). Jejich nastavení a aktivaci je však dobré provést hned při prvním zapnutí telefonu!

 

Podívejte se na jednotlivé aplikace a snažte se pochopit, jak fungují

Mnoho rodičů považuje za zbytečné si jednotlivé aplikace, které používají jejich děti, vyzkoušet. Stejně tak si nechtějí založit profil na mezi mladými oblíbenými sociálních sítích. To je však chybou! Pokud si už dáte tu práci s nastavením rodičovské kontroly, neměli byste automaticky schvalovat svému dítěti instalaci každé aplikace, u které vás o to požádá. Naopak! Snažte se tento okamžik využít ve svůj prospěch a rozšíření obzorů a podobně jako např. u hraček se zeptat, čím jej daná aplikace láká.

Pokud si vaše osmiletá dcera bude chtít stáhnout TikTok, určitě je lepší si tam předtím založit svůj vlastní účet a trochu se podívat, jaká videa jsou na tuto sociální síť nahrávána. Stejně můžete postupovat i u her. Pak např. zjistíte, že mezi dětmi populární aplikace My Talking Angela obsahuje reklamy a některé z nich mohou být třeba na plastickou chirurgii.

Pokud se chcete dozvědět, proč jsou jednotlivé aplikace tak návykové, přečtete si náš článek a zkuste problematické funkce jako např. notifikace deaktivovat.

 

Sepište si rodinnou dohodu

Rodinná dohoda představuje dobrý způsob, jak začít mluvit o tom, co od nového telefonu očekáváte, co je důležité a jaká jsou vzájemná očekávání. Pokud děti pochopí logiku těchto pravidel, je pravděpodobnější, že se jimi budou řídit.

Předmětem dohody by mělo být především stanovení priorit (nejdříve povinnosti, poté mobil - pokud není nezbytný k plnění úkolů do školy), časový rozsah používání telefonu (ideálně zvlášť pro všední dny a víkend), zákaz používání telefonu v noci, ale i váš závazek řešit problémy, na které dítě při používání mobilu narazí, např. znepokojující obsah. Nebo třeba společné hraní her.

Stejně jako u jiné smlouvy (dohody) by její součástí měly být i sankce za její porušení. V tomto případě např. v podobě zkrácení času, které může dítě na mobilu strávit.

 

Nezapomínejte se s dětmi bavit!

Vlastnictví zavazuje a v případě mobilu to platí dvojnásob. Nezapomínejte proto s dětmi pravidelně mluvit o tom, jaká videa, aplikace či stránky se jim líbí či jaké mají kamarády na sociálních sítích. Někteří rodiče si bohužel myslí, že za zdmi dětského pokojíčku je jejich dítě v bezpečí a rizika spojená s kyberšikanou, ale třeba i nevhodným obsahem podceňují.

Ujišťujte proto své děti, že za vámi mohou přijít a svěřit se vám, když budou mít jakékoliv obavy. Podobně jako to děláte u jiných nebezpečí, zkuste je i v tomto případě zkuste poučit o predátorech, nevhodných reklamách či vlivu tzv. influencerů. Pomoci vám s tímto úkolem mohou videa a e-Learning "Kraje pro bezpečnější internet". Pokud už máte starší děti, zkuste zhlédnout oceněný český seriál #martyisdead. Na trochu j upoziná nebezpečí, tentokrát spojená se sledováním porna vtipným způsobemorňuje novozélandská vláda prostřednictvím videí "Keep It Real Online".

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.