2806
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2806 lidí, buďte další
21.03.2018

6 způsobů, jak být na Facebooku ve větším bezpečí

Facebook dokáže být pěkně nebezpečným místem. O tom se přesvědčily nejen oběti kyberšikany či obtěžování ze strany domnělých přátel, ale také mnoho těch, kteří našli své fotografie či osobní informace někde, kde je rozhodně nečekali. Existuje však pár triků, jak udělat tuto sociální síť bezpečnější.

Nastavení soukromí

Základním krokem každého uživatele Facebooku, který stojí o bezpečnější pohyb na této sociální síti, by mělo být pečlivé nastavení soukromí. Facebook v této oblasti nabízí překvapivě široké možnosti, a to přímo v sekci Nastavení/Soukromí. Najdete zde hned několik klíčových nastavení, například toho, kdo standardně uvidí vaše příspěvky, kdo vám může zaslat žádost o přátelství, kdo vás může vyhledat pomocí e-mailu či telefonního čísla nebo kdo uvidí seznam vašich přátel. Této poslední volby v loňském roce zneužila celá řada podvodných útoků, kdy vás na základě veřejného seznamu přátel falešná kopie profilu někoho z nich žádala třeba o speciální kód k SMS platbě.

Važte, komu co zveřejníte

Základem obezřetnosti na Facebooku je pečlivá volba toho, který obsah ponechat zcela veřejný. Kromě seznamu přátel je možné nastavit soukromí u jednotlivých alb (včetně úvodních a profilových fotografií), jednotlivých fotografií v rámci těchto alb a samozřejmě také u veškerých statusů. Facebook nabízí také možnost hromadně změnit nastavení viditelnosti starších příspěvků výlučně na přátele. Najdete ji v Nastavení/Soukromí/Omezit minulé příspěvky.

Definice seznamů přátel

Řada uživatelů Facebooku žije v přesvědčení, že mohou své příspěvky zviditelnit buď veřejně, nebo jen svým přátelům. Facebook však nabízí možnost definovat si také vlastní seznamy přátel i další, velmi pokročilé možnosti publikování. Tyto volby však bohužel nejsou k dispozici na jedno kliknutí. Jak s dalšími seznamy pracovat?

U libovolného příspěvku či fotografie u volby „Kdo by to měl vidět“ klikněte na „Další“. Kromě toho, že zde můžete zvolit „Přátelé kromě…“, se objeví i volba „Konkrétní přátelé“ a také volba „Vlastní“. Právě pod ní najdete možnost zvolit si konkrétní seznamy přátel. Ty vám Facebook připraví buď automaticky, například na základě toho, kam jste chodili do školy, nebo si je můžete definovat také sami.

Stačí, když navštívíte profil libovolného přítele u malé šipky u ikony Přátelé a zabrousíte až na poslední možnou volbu: „+ Nový seznam“. Zde si můžete vytvořit nový seznam přátel, kupříkladu „Naše parta“, do něhož pak budete moci přidávat libovolné přátele a který si budete moct zvolit také při publikaci příspěvků a fotografií.

Pozor na aplikace

Na Facebooku existují desítky tisíc nejrůznějších aplikací. Řada z nich však představuje bezpečnostní riziko. V Nastavení/Aplikace najdete seznam všech aplikací, kterým jste v minulosti dali souhlas k přihlášení pomocí Facebooku. To znamená, že mají přístup k vašemu jménu, profilové a úvodní fotografii, seznamu vašich přátel i dalším veřejným informacím, a někdy také to, že mohou na vašem profilu vaším jménem bez vašeho vědomí něco zveřejňovat. To lze omezit tím, že v této části nastavení u každé z aplikací ručně zvolíte, že příspěvky, které zveřejní, uvidíte pouze a jen vy.

Nepřihlašujte se k Facebooku z cizích počítačů

Významným potenciálním rizikem pro uživatele Facebooku je občasné přihlašování k účtu z jiných počítačů nebo zařízení. To s sebou nese v zásadě dvě rizika. To první lze omezit – uložení vašich přihlašovacích údajů na cizím zařízení, případně to, že se zapomenete odhlásit. Nejsnazší je otevřít si pro přihlášení anonymní okno prohlížeče, které pak po odhlášení zavřete. U přístupu přes mobilní aplikaci tato možnost bohužel není. Dávejte proto dobrý pozor, abyste neuložili v aplikaci (či zařízení) své přihlašovací údaje a abyste se odhlásili.

Druhému riziku se však vyhnout nelze. To spočívá v možnosti, že na cizím zařízení běží na pozadí tzv. keylogger, tedy aplikace zaznamenávající stisky kláves, z níž si pak někdo (ať už majitel zařízení, či autor příslušného keyloggeru, který jej na zařízení tajně nainstaloval) může přečíst heslo. V době, kdy facebookový účet slouží zároveň pro přístup k Messengeru, proto silně nedoporučujeme přihlašovat se z jakýchkoliv cizích zařízení.

Měňte si pravidelně heslo

I pokud se přihlašujete výlučně ze svých vlastních zařízení, mějte na paměti staré dobré pravidlo, že hesla je třeba pravidelně měnit. U Facebooku ideálně každé tři měsíce. Důležité je také držet se pravidla, že heslo pro Facebook byste neměli využívat pro žádné jiné služby a že by mělo být opravdu silné.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…

  02.08.2020

  Kyberšikana

  Vybavujete si ze svého dětství okamžiky, kdy někdo ubližoval vašemu spolužákovi? Dlouhodobě ho psychicky i fyzicky týral, bral mu svačiny, a k jeho nadávkám se postupně přidala celá třída? Tenkrát se…

  15.06.2020

  On‑line seriál „Pozor na kyberprostor!“

  Projekt Kraje pro bezpečný internet, volné sdružení všech krajů České republiky, se prevenci internetové kriminality věnuje již od roku 2013. V posledních 4 letech uvedl na svět mj. 40 videí s…

  03.06.2020

  Zdravotní záznamy jsou pro hackery zlatý důl

  Za kolik lze zpeněžit ukradené informace? Právě tuto otázku si pokládají zločinci, kteří se dostanou k cizím údajům a chtějí je zpeněžit na černém trhu. Zatímco za ukradené číslo kreditní karty mohou…