{/syntax}
3797
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3797 lidí, buďte další
31.03.2016

40 % dětí by šlo na schůzku s on‑line známým

„Ahoj, jsi moc fajn a líbí se mi tvoje fotky! Potkáme se osobně?“ Takhle podobně začíná na internetu konverzace, která může skončit tragicky. Jeden z největších českých výzkumů rizikového chování dětí na internetu, který provedla Univerzita Palackého v Olomouci, tvrdí, že 40 % dětí by na podobnou nabídku k setkání kývlo.

Pozor na falešné profily!

Dotazníkové šetření Univerzity Palackého vyplnilo 28 tisíc dětí. 8 % z nich dokonce uvedlo, že na internetu už někdy sdílely své intimní fotografie. Počet neopatrných dětí a teenagerů, kteří by šli na osobní schůzku s někým, koho znají pouze z internetu, je rovněž alarmující. Mnoho dětí si bohužel neuvědomuje, že za profilem stejně starého virtuálního kamaráda nebo kamarádky se může skrývat dospělá osoba, jejímž cílem rozhodně není si na osobní schůzce jen nevinně povídat.

Proč musí v rodině fungovat důvěra?

Z výzkumu také vyplynulo, že většina dětí by o svém záměru jít na podobnou schůzku pověděla raději svým kamarádům než rodičům. Z toho důvodu, je důležité si uvědomit, jak klíčová je v rizikovém chování dětí na internetu důvěra v rodině a také zájem rodičů o to, co děti na internetu dělají. Rodiče by se proto neměli zajímat jen o reálný život svých dětí (co bylo ve škole, co dělali venku s kamarády a podobně), ale i o to, s kým a o čem si děti povídají na internetu.

Kdo sedí na druhé straně?

Virtuální život na sociálních sítích a internetových chatech dnes totiž některé děti prožívají stejně intenzivně jako ten reálný. Nárazová otázka, co děti na internetu dělají proto není úplně nejlepší řešení. Je nezbytné se o virtuální přátelství a počínání dětí na internetu zajímat kontinuálně. Samozřejmostí je, jim detailně vysvětlit, že profilový obrázek jejich internetového kamaráda může být falešný a že pokud dotyčného osobně neznají, snadno je oklame.

Jedním z nejhorších případů v Česku, kdy deviant pomocí internetu zneužil dvacet chlapců, je případ Pavla Hovorky. Chlapce si vystopoval na internetu, komunikoval s nimi, a když získal jejich důvěru, vylákal je na schůzku a zneužil. Vrchní soud v Praze ho za to odsoudil k 6,5 letům vězení.

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.