614
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 614 lidí, buďte další
12.06.2017

Máte zabezpečený zabezpečovací systém?

Chytrý zabezpečovací systém, chytrá domácnost, bezpečnostní kamery, které můžete sledovat přímo ze svého mobilu. To vše dnes začíná být běžnou součástí celé řady domácností i u nás v Česku. Jenže u moderních zabezpečovacích systémů se čím dál častěji zanedbává jeden důležitý aspekt – kybernetická bezpečnost. Na co si tedy dát pozor?

Zabezpečení routeru

Router je dnes najdete téměř v každé domácnosti. I tato šikovná „krabička“, která propojuje domácí síť se sítí provozovatele internetu, jedno jestli přes VDSL, kabelovou TV, či WiFi, má však své zabezpečení. Každý router má totiž své administrační rozhraní. Na to se dostanete tehdy, pokud zadáte jeho IP adresu do webového prohlížeče. Z výroby však každý router přichází se standardními přihlašovacími údaji. Obvykle je přihlašovací jméno „admin“ a heslo rovněž „admin“. Toto heslo je potřeba co nejdřív změnit, jinak se vystavíte riziku, že router se pro nějakého hackera stane nejen branou k vaší domácí síti, ale také k vašemu zabezpečovacímu systému, který dnes WiFi či Ethernet síť velice často využívá.

Zabezpečení WiFi

A právě kvůli tomu, že kamerové systémy a často už i čidla zabezpečovacích systémů využívají WiFi konektivity je nutné zabývat se i otázkou zabezpečení vaší domácí WiFi sítě. Určitě by měla využívat šifrování WPA2 a určitě by měla být chráněna velmi silným heslem. V případě domácí WiFi přitom to heslo může být třeba i 50 znaků dlouhé. Obvykle ho nezadáváte tak často a pokud si ho doma napíšete na papírek, který si někam uložíte, zas tak moc se nestane. Navíc každý router má tlačítko pro reset, pro případ, že byste to heslo náhodou zapomněli a neměli byste doma žádný počítač, který umí uložené heslo k WiFi zobrazit.

Zabezpečení IP kamer

Zabezpečený router a domácí síť je takový dobrý základ k bezpečnějšímu bezpečnostnímu systému. Sám o sobě však ještě nestačí. IP kamery, neboli bezpečnostní kamery zpřístupňující svůj obraz prostřednictvím počítačových sítí, totiž obsahují často vlastní hesla. Přitom celá řada z nich umožňuje přístup k obrazu z kamer i mimo prostředí domácí sítě, přes internet. V takovém případě více než kdy jindy platí, že kameru musíte zabezpečit velice silným heslem. Jinak byste se totiž vystavovali riziku, že vás prostřednictvím vašich vlastních kamer bude doma někdo sledovat. A to nejen potenciální zloděj.

Zabezpečení síťového úložiště

Majitelé IP kamer obvykle ukládají jejich záznamy na domácí síťová úložiště, tzv. NAS (Network Attached Storage). I ty je však třeba zabezpečit. Každý NAS nabízí, stejně jako router, vlastní administrační rozhraní i standardizované heslo z výroby. „Admin“ a „admin“ je i zde velmi častou kombinací. Při připojení NAS do domácí sítě by proto první kroky měly vést k nastavení silných hesel. Zejména, pokud domácí NAS umožňuje zpřístupnění dat i zvenčí, přes internet (dnes běžná funkcionalita). Málokdo by si asi přál, aby obsah jeho domácího NAS, včetně soukromých fotografií a videí z IP kamer, byl přístupný pro nepovolané uživatele na internetu.

Zabezpečení systémů pro vzdálené ovládání

A konečně tu máme systémy pro inteligentní domácnost či vzdálené ovládání zabezpečovacího systému. U těch nejnovějších, ovládaných přes domácí síť či přes internet, platí ona výše opakovaná poučka o velice silném hesle. Situace, kdy váš alarm někdo svévolně vypíná nebo zapíná není úplně ideální. Problematika zabezpečení se však týká i starších systémů, které šlo ovládat přes SMS. U nich je potřeba se ujistit, že máte zpřístupněné ovládání jen z vybraných telefonních čísel (případně po zadání silného hesla), a že i váš telefon, ze kterého můžete systém ovládat, je dostatečně chráněný.

Nepodceňujte bezpečnost zabezpečovacích systémů

O tématu bezpečnosti zabezpečovacích systémů se v minulosti příliš nehovořilo. S rostoucími kybernetickými hrozbami je však stále aktuálnější. Přitom ve světě už jsou známy případy zneužití snímků z nezabezpečených kamer. Magazín Vice.com na tento problém upozorňoval již před lety, zatím neúspěšně.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  10.07.2018

  Nejlepší aplikace na předpověď počasí

  Počasí je při letních výletech, sportech a radovánkách tématem číslo jedna. Zejména v době náhlých intenzivních bouřek i nenadálých teplotních zvratů. Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších…

  06.03.2018

  Historie kyberšikany II

  Příběhy kyberšikany jsou často hrozivé. Všechny přitom začínají relativně nevinně. Jak se vyhnout tomu, abyste náhodou jednoho dne v některém z těchto tragických příběhů sami neúčinkovali? Nejlepší…

  28.02.2018

  Historie kyberšikany I

  Kyberšikana neboli šikana s využitím kybernetických prostředků – internetu, e-mailu, instant messagingu, a zejména sociálních sítí – je fenomén současnosti. Každý třetí se stane alespoň jednou za…

  25.01.2018

  Co (ne)smíte na Facebooku

  Možná jste se už někdy setkali s někým, kdo na Facebooku dostal „ban“. Prostě mu Facebook zakázal využívat jeho služeb včetně Messengeru, obvykle na měsíc. Tato sociální síť má totiž svá pravidla, a…