966
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 966 lidí, buďte další
10.08.2017

K čemu vám je mojeID a jak si ho zřídit

Pamatovat si desítky různých kombinací přihlašovacích údajů a hesel není zrovna jednoduché. Je to ostatně jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé volí slabá hesla nebo používají stejné přihlašovací údaje k různým službám. Obojí představuje značná bezpečnostní rizika. A právě jim se snaží předcházet mojeID.

Co to je mojeID

Služba mojeID poskytuje elektronickou identitu – tedy de facto možnost využívat jednotných přihlašovacích údajů pro všechny weby, které ji podporují. Podobá se v tom třeba přihlašování přes facebookový či Google účet. Jsou zde však dva zásadní rozdíly. Zaprvé mojeID slouží výlučně jen k přihlašování, takže uživatel se nemusí obávat jakéhokoliv potenciálního propojení mezi službami. A zadruhé mojeID ověřuje skutečnou identitu svého držitele. Díky tomu jej uznávají e-shopy i mnozí provozovatelé online služeb eGovernmentu.

Proč využívat mojeID

Služeb s podporou mojeID v ČR není rozhodně málo a neustále jich přibývá. Jejich aktuální seznam najdete na této stránce, jsou jich stovky. MojeID podporují všechna větší online média (např. pro přístup do diskusí), e-shopy, železniční přepravci, knihovny a některé služby eGovernmentu, jako např. e@mbulance na Vysočině nebo mnohé obecní portály. S jedinou kombinací přihlašovacího jména a hesla se můžete dostat ke stovkám služeb na internetu, které se vaše přihlašovací heslo nikdy nedozvědí.

Samotnou službu provozuje a garantuje sdružení CZ.NIC. To má na starosti třeba dohled nad národní doménou .CZ nebo nad národním CSIRT České republiky, který dohlíží na kybernetickou bezpečnost na českém internetu. Úroveň zabezpečení mojeID je tak paradoxně mnohem vyšší než u celé řady služeb, kam se prostřednictvím něj můžete přihlásit. Služba mojeID, podobně jako přihlašování přes Facebook či přes Google účet, pouze předá provozovateli daného webu informaci o korektním přihlášení a o vaší identitě. Existuje přitom několik úrovní údajů, jež můžete propojeným webům zpřístupnit (viz níže).

Jak si zřídit mojeID

Účet mojeID si lze jednoduše zřídit na stránkách www.mojeID.cz. Jeho zřízení je zcela zdarma. Stačí kliknout na tlačítko Založit účet mojeID. Následně máte na výběr, zda si založíte zcela nový, nebo si necháte načíst své osobní údaje z facebookového, Google+ či LinkedIn účtu, případně z registru .CZ domén. Pro prvotní aktivaci účtu stačí vyplnit uživatelské jméno, jméno, příjmení, e-mail, telefonní číslo a poštovní adresu. Na e-mail vám obratem dorazí kód PIN1 a na mobil SMS s kódem PIN2. Po jejich zadání je účet aktivní. Poštou, na vámi uvedenou adresu, pak dorazí ještě PIN3. Tím také dojde k faktickému ověření vašeho skutečného jména, příjmení a poštovní adresy a vy můžete začít účet používat.

Jak ověřit identitu pro potřeby aplikací eGovernmentu

Pokud se rozhodnete svůj účet mojeID využívat i pro některé služby eGovernmentu, případně jiné druhy služeb, jejichž provozovatel vyžaduje ověření, že za danou identitou stojíte skutečně vy jako občan, musíte si svůj účet nechat ještě validovat. Učinit tak můžete v sekci Nastavení/Žádost o validaci. Systém vám následně vygeneruje PDF dokument, který je třeba opatřit buď úředně ověřeným podpisem (získat ho můžete na libovolném CzechPOINTu, např. na nejbližší poště či obecním úřadě), zaručeným elektronickým podpisem, donést osobně na validační místo mojeID, anebo odeslat sdružení CZ.NIC datovou zprávou ze své datové schránky.

5 důvodů, proč používat mojeID

1. Jen jedny přihlašovací údaje pro stovky webů a služeb.

2. CZ.NIC ověřuje vaši skutečnou identitu, díky čemuž je mojeID uznáváno i řadou služeb, které jinak vyžadují osobní zřízení účtu, jako např. e@mbulance.

3. Garantem celého projektu je vysoce důvěryhodná organizace přímo pověřená Národním bezpečnostním úřadem pro dohled nad kybernetickou bezpečností v ČR, takže se nemusíte bát zneužití svých osobních údajů.

4. Získáte lepší kontrolu nad osobními údaji, protože je budete uvádět na jednom jediném místě, kde je můžete také následně měnit či vymazat.

5. Tím, že službu provozuje CZ.NIC, se vám s mojeID také výrazně usnadní libovolné operace s .CZ doménami, které jinak vyžadují ověřené listiny zasílané poštou.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  10.07.2018

  Nejlepší aplikace na předpověď počasí

  Počasí je při letních výletech, sportech a radovánkách tématem číslo jedna. Zejména v době náhlých intenzivních bouřek i nenadálých teplotních zvratů. Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších…

  06.03.2018

  Historie kyberšikany II

  Příběhy kyberšikany jsou často hrozivé. Všechny přitom začínají relativně nevinně. Jak se vyhnout tomu, abyste náhodou jednoho dne v některém z těchto tragických příběhů sami neúčinkovali? Nejlepší…

  28.02.2018

  Historie kyberšikany I

  Kyberšikana neboli šikana s využitím kybernetických prostředků – internetu, e-mailu, instant messagingu, a zejména sociálních sítí – je fenomén současnosti. Každý třetí se stane alespoň jednou za…

  25.01.2018

  Co (ne)smíte na Facebooku

  Možná jste se už někdy setkali s někým, kdo na Facebooku dostal „ban“. Prostě mu Facebook zakázal využívat jeho služeb včetně Messengeru, obvykle na měsíc. Tato sociální síť má totiž svá pravidla, a…